fot. Agnieszka Fiejka/SFP
Forum Dokumentu i Animacji w Krakowie - 4 czerwca, 11.00
Forum Dokumentu i Animacji odbędzie się w sobotę, 4 czerwca 2022 roku o godz. 11.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki przy ul. Rajskiej 12 w Krakowie. Temat tegorocznego Forum brzmi: „Film a rzeczywistość”.
Tradycyjnie na przełomie maja i czerwca (w tym roku w dniach, 29 maja – 12 czerwca 2022 – w wersji hybrydowej) w Krakowie odbywa się wielkie święto polskiego filmu dokumentalnego i animowanego – Krakowski Festiwal Filmowy. Poza projekcjami konkursowymi, przeglądami polskiej produkcji filmów animowanych i dokumentalnych z ostatniego roku, ważnym punktem programu jest doroczne spotkanie filmowców dokumentalistów i animatorów. Temat tegorocznego Forum brzmi: „Film a rzeczywistość”.



JACEK BROMSKI, reżyser, scenarzysta, producent filmowy, działacz kultury, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich (od 1996 roku) oraz dwukrotny przewodniczący Rady Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Kierował zakończonymi sukcesem kampaniami środowiska filmowego na rzecz nowelizacji prawa autorskiego oraz ustawy o kinematografii. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię w Szkole Filmowe w Łodzi. W 1988 roku wraz z Juliuszem Machulskim oraz Jackiem Moczydłowskim założył Zespół Filmowy „Zebra”. Jeden z inicjatorów powstania Studia Munka, które pomaga debiutować twórcom filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. Wyreżyserował m.in.: „Zabij mnie, glino”, „Sztukę kochania”, „Kuchnię polską”, „U Pana Boga za piecem”, „To ja, złodziej”, „U Pana Boga w ogródku”, „U Pana Boga za miedzą”, „Uwikłanie”, „Bilet na Księżyc”, „Anatomię zła” i „Solid Gold”.

SYLWIA BIADUŃ, z wykształcenia socjolog, z SFP-ZAPA związała się zawodowo w 2003 roku. Miała znaczący udział w pracy wszystkich działów organizacji, a obecnie pełni w niej funkcję Zastępcy Dyrektora. Dzięki posiadanym kompetencjom z zakresu ochrony własności intelektualnej i wieloletniemu doświadczeniu w zarządzaniu, z powodzeniem reprezentuje polskich twórców w międzynarodowych gremiach zajmujących się ochroną praw autorskich. Od wielu lat jest także przedstawicielem SFP w zarządzie AGICOA, czyli największej międzynarodowej organizacji chroniącej prawa producentów.

KAROLINA BIELAWSKA, absolwentka Reżyserii Filmowej na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Szkoły Wajdy w Warszawie. Reżyser fabularnych etiud filmowych oraz filmów dokumentalnych, które były prezentowane i nagradzane na wielu festiwalach w Polsce oraz za granicą. Ostatni film „Mów mi Marianna” zdobył dwadzieścia siedem nagród na festiwalach w Polsce i za granicą, między innymi w Krakowie, Locarno, Barcelonie, Tel Awiwie, Los Angeles i Chicago. Laureatka Nagrody Charles’a E. Guggenheim’a dla najlepszego debiutującego reżysera 2016. Nominowana do Paszportów Polityki 2015 w kategorii film oraz nominowana do Nagrody Polskiej Akademii Filmowej ORŁY 2017.

KAMIL SKAŁKOWSKI, producent, kierownik produkcji. Absolwent Nauk Politycznych oraz podyplomowych studiów na wydziale Organizacji Sztuki Filmowej w Łódzkiej Szkole Filmowej. Związany ze Studiem Filmowym Kalejdoskop i Kalejdoskop Film. Producent m.in. „Syndromu zimowników”, za który otrzymał nominację za debiut do nagrody OFF CAMERA i KIPA. Brał udział w programach i warsztatach: Biennale College Cinema, New Horizon Studio+ , Doc Lab Poland, Berlinale Visitors Program, When East Meet West, New Horizons’ Polish Days Goes to Cannes, ACE Producers. W 2022 wybrany do Rady Repartycyjnej SFP – ZAPA oraz Komisji Rewizyjnej SFP. Wiceprzewodniczący Sekcji Producentów Filmu Dokumentalnego KIPA; członek Documentary Association of Europe, od 2020 ekspert PISF.

ZUZANNA SOLAKIEWICZ, reżyserka, scenarzystka. Autorka filmów dokumentalnych: „Kabaret Polska” (2008), „Tak, to jest” (2010), „Jorcajt”(2012), „15 stron świata” (2014), „Ziemia” (2022). Jej pełnometrażowy debiut dokumentalny „15 stron świata” zdobył Nagrodę Tygodnia Krytyki Filmowej na MFF w Locarno był pokazywany na ponad 40 festiwalach międzynarodowych przynosząc wiele nagród i wyróżnień oraz dystrybuowany w TV i na platformach cyfrowych.

MARIA KRAUSS, producentka filmów dokumentalnych i aktywistka społeczna. Współzałożycielka niezależnej firmy produkcyjnej Plesnar & Krauss FILMS. Doświadczona w koprodukcjach międzynarodowych, uczestniczka wielu wydarzeń branżowych, m.in. ZagrebDox Pro Workshop, kilku edycji Doc Lab Poland, Baltic Sea Forum i Match Me! podczas Festiwalu Filmowego w Locarno. Produkowała „Dramaty”, reż. Zvika Gregory Portnoy; „W poszukiwaniu polskiego Schindlera”, reż. Barbara Necek, czy wreszcie przy głośnym „Jak Bóg szukał Karela” w reżyserii czeskiego duetu Vit Klusak & Filip Remunda. Film „Ostatnie pokolenie” w reżyserii debiutującego Mikołaja Borowego zdobył wyróżnienie Green Warsaw Award na zeszłorocznym festiwalu Millenium Docs Against Gravity. Najnowszy film „Twarze Agaty” w reżyserii Małgorzaty Kozery, którego premiera planowana jest na wiosnę 2023 został wyselekcjonowany na prestiżowy Sheffield MeetMarket.

JERZY KAPUŚCIŃSKI, producent filmowy i telewizyjny. Członek SFP, Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej (EFA). Współzałożyciel TVP Kultura, a od 2005 do 2008 dyrektor ds. programowych tego kanału, z kolei w latach 2011-2015 dyrektor TVP2. Z ramienia telewizji odpowiadał za produkcję licznych filmów fabularnych, dokumentalnych, animowanych, w tym debiutów. W latach 2008-2011 był dyrektorem Studia Filmowego „Kadr”, gdzie wyprodukował m.in. „Rewers” Borysa Lankosza, „Salę samobójców” Jana Komasy i „Jesteś bogiem” Leszka Dawida. Producent filmów „Sala samobójców. Hejter” i „Wszystko dla mojej matki”. Od 2016 roku jest dyrektorem artystycznym Studia Munka SFP i producentem licznych dokumentów, animacji, krótkich i długich fabuł, takich jak m.in., jak „Cicha Noc” Piotra Domalewskiego (Złote Lwy na 42. FPFF w Gdyni), „Supernova” Bartosza Kruhlika (Nagroda za debiut na 44. FPFF), „Eastern” Bartosza Kruhlika, „Wiarołom” Piotra Złotorowicza, „Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa, „Braty” Marcina Filipowicza.

JERZY ARMATA, krytyk filmowy i muzyczny. Wiceprzewodniczący Koła Piśmiennictwa SFP. Selekcjoner i juror wielu festiwali filmowych. Wykładowca Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS w Warszawie. Autor licznych artykułów prasowych, audycji telewizyjnych i radiowych, a także kilkunastu książek o tematyce filmowej. Laureat nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. W roku ubiegłym został uhonorowany Nagrodą SFP za wybitne osiągnięcia artystyczne i wkład w rozwój polskiej kinematografii.

EWA BORYSEWICZ, reżyserka, scenarzystka, artystka wizualna i pedagożka. Absolwentka reżyserii Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego, grafiki ASP w Krakowie, a obecnie – doktorantka na PWSFTviT w Łodzi. Autorka nagradzanych filmów animowanych, z których „Do serca Twego” został m.in. nominowany do Złotego Niedźwiedzia na MFF Berlinale i zdobył Grand Prix na Festiwalu Animateka w Lublanie. Rezydentka programu JAPIC AAIR w Tokio oraz w Akademie Schloss Solitude w Stuttgarcie. Pracuje obecnie nad średniometrażowym filmem animowanym zatytułowanym „Cud”.

ROBERT JASZCZUROWSKI, wiceprezes, współzałożyciel GS Animation. Swoją przygodę z animacją zaczynał jako ilustrator. Obecnie udziela się jako producent i reżyser w produkcjach i koprodukcjach GS. Był producentem kreatywnym i producentem delegowanym (serie dla przedszkolaków „Mami Fatale”, „Basia”). Zasiada w zarządzie Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji (SPPA), którego przez 5 lat był prezesem. Jako aktywny uczestnik licznych targów i spotkań filmowych, zaangażowany w promocję polskiej animacji na świecie. Obecnie pracuje nad serią „Grand Banda” i „Basia" jako producent i jako reżyser serialu NETFLIX Original „Kajko i Kokosz”.

***

FORUM DOKUMENTU I ANIMACJI

Sobota, 4 czerwca 2022
Kraków, ul. Rajska 12, Małopolski Ogród Sztuki
sala MOS 1

FILM A RZECZYWISTOŚĆ

10.30 – 11.00    Bufet śniadaniowy
    Przed salą MOS 1

Moderator wydarzenia: Marcin Radomski

11.00 – 12.00    Panel 1.
    NASZE SPRAWY

Paneliści:
    
•    Jacek Bromski – Prezes SFP
•    Sylwia Biaduń - Zastępca Dyrektora SFP-ZAPA
•    Karolina Bielawska – członkini Zarządu Głównego SFP, Wiceprzewodnicząca Rady Repartycyjnej SFP-ZAPA
•     Kamil Skałkowski –  członek Komisji Rewizyjnej SFP, członek Rady Repartycyjnej SFP-ZAPA

12.00 – 12.15    przerwa na kawę

12.15 – 13.15    Panel 2.
    WSPÓŁCZESNY DOKUMENT - WSPÓŁCZESNOŚĆ W DOKUMENCIE

Paneliści:    
    
•    Zuzanna Solakiewicz - reżyserka
•    Maria Krauss – producentka Plesnar & Krauss FILMS
•    Jerzy Kapuściński – dyrektor artystyczny Studio Munka-SFP

13.15 – 14.15    Panel 3.
     SYTUACJA POLSKIEGO FILMU ANIMOWANEGO – KONDYCJA I PERSPEKTYWY

Paneliści:

•    Jerzy Armata - Sekcja Filmu Animowanego SFP
•    Ewa Borysewicz – reżyserka
•    Robert Jaszczurowski – producent, GS Animation


14.30 – 15.30    Bufet obiadowy


Program pod adresem: forum.sfp.org.pl


gw / SFP  2 czerwca 2022 14:41
Scroll