Święto Animacji w Kinie Iluzjon
Władysław Starewicz jest bohaterem pierwszego Święta Animacji w kinie Iluzjon. Z okazji 140-lecia urodzin tego legendarnego artysty zaprezentowane zostaną jego filmy dźwiękowe oraz nieme z akompaniamentem muzyki wykonywanej na żywo. Pokazane zostanie także bogactwo filmu lalkowego w najciekawszych produkcjach studia filmowego Se-Ma-For. Gościem specjalnym wydarzenia będzie wnuczka Starewicza – Léona-Béatrice Martin-Starewitch.
Dopełnieniem programu będzie prezentacja na Ninatece mało znanych w Polsce animacji lalkowych ukraińskiego reżysera Stepana Kovala, który w 2003 roku zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale.

Patron I edycji Święta Animacji

Władysław Starewicz, twórca i pionier filmów animowanych, urodził się w Moskwie jako syn powstańca styczniowego, Aleksandra Starewicza i Antoniny Legęckiej. Po śmierci matki został wysłany do dziadków w Kownie (dzisiejsza Litwa), gdzie spędził dzieciństwo i młodość. W 1912 przeniósł się z rodziną do Moskwy, w 1919 uciekł przed bolszewikami do Paryża i tam spędził resztę życia. Podczas Święta Animacji zostaną zaprezentowane najważniejsze animacje artysty zarówno z jego okresu rosyjskiego jak i francuskiego. Filmom niemym towarzyszyć będzie muzyka wykonywana na żywo. Podczas uroczystości otwarcia wydarzenia o Starewiczu opowie jego wnuczka Léona-Béatrice Martin-Starewitch a rozmowę z nią poprowadzi Marcin Giżycki – historyk filmu animowanego. Finał festiwalu dopełni jedyny pełnometrażowy film w dorobku Starewicza Opowieść o Lisie.

Starewicz był także inspiracją dla wielu pokoleń twórców kina lalkowego. Chociaż nie miał okazji nigdy tworzyć w Polsce, to zawsze był obecny w świadomości polskiej kinematografii. Podczas Święta Animacji pokażemy najważniejsze animacje z legendarnego Studia Małych Form Filmowych Se- Ma- For, zarówno te dla dzieci, jak i te skierowane to widzów dorosłych. Zostaną pokazane filmy takich reżyserów jak: Zenon Wasilewski, Jerzy Kotowski, Edward Sturlis czy Tadeusz Wilkosz. Przypomnimy też rzadko prezentowane filmy polskich reżyserek: Katarzyny Latałło, Lidii Hornickiej czy Zofii Ołdak.

Program

25 CZERWCA

godz. 10.00 Filmy SE-MA-FOR dla dzieci 10+ (Nie tylko Miś Uszatek i Colargol)
godz. 11.30 Warsztaty dla dzieci i młodzieży z animacji poklatkowej (10+ ). Prowadzenie: Magda Bryll. Rejestracja poprzez formularz.
godz. 11.30 Filmy SE-MA-FOR dla dorosłych
godz. 16.00 Uroczyste otwarcie festiwalu. Prezentacja o Władysławie Starewiczu (Léona-Béatrice Martin-Starewitch). Po prezentacji rozmowa z Léona-Béatrice Martin-Starewitch. Prowadzenie: Marcin Giżycki
godz. 17.30 Blok filmów Władysława Starewicza – filmy nieme z muzyką na żywo w wykonaniu Zbigniewa Chojnackiego

26 CZERWCA

godz. 12.30 Warsztaty dla dzieci Bohater filmowy i jego żywot ciasteczkowy (4–10). Prowadzenie: Paulina Małochwiej– plac na zewnątrz kina/w razie deszczu w środku.
godz. 15.30 Blok filmów dźwiękowych Władysława Starewicza
godz. 17.00 Finał festiwalu. Opowieść o lisie, reż. Władysław Starewicz
MR / FINA   17 czerwca 2022 09:35
Scroll