fot. materialy prasowe
41. MŁODZI I FILM. Przedstawiamy harmonogram debat SFP
41. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych MŁODZI I FILM to nie tylko projekcje filmowe czy spotkania z twórcami, ale również urozmaicony program wydarzeń branżowych. Przedstawiamy harmonogram paneli dyskusyjnych współorganizowanych przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Tegoroczna edycja Festiwalu odbywa się w dniach 6 -11 czerwca w Koszalinie.

Debiutujący dokument. Debata Sekcji Filmu Dokumentalnego SFP

WTOREK 7.06, godz. 15:00, FOYER AMFITEATRU, Koszalin

 

Panel dyskusyjny poruszy temat podwójnego debiutu: dokumentalnego i fabularnego. Część młodych twórców decyduje się w pierwszej kolejności na realizację średnio- lub pełnometrażowego filmu dokumentalnego, by w ten sposób ułatwić sobie drogę do pierwszego fabularnego pełnego metrażu. Czy rzeczywiście to ułatwia start w branży filmowej?


W tym roku na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film debiutuje nowa sekcja: Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych. To swoiste świadectwo i dowód na to, że pełnometrażowy debiut dokumentny może być pełnoprawnym debiutem filmowym, festiwalowym lub kinowym, a nie tylko etapem – przystankiem na drodze prowadzącej do realizacji większego (fabularnego) marzenia.

 

Spotkanie poprowadzi Joanna Tatko (producent i członek Sekcji Filmu Dokumentalnego SFP), a wśród zaproszonych gości znaleźli się: Zofia Kowalewska (reżyser, „Tylko wiatr”), Tadeusz Chudy (reżyser, „Sfora”), Bogna Kowalczyk (reżyser, „Boylesque”) i Katarzyna Kostecka (Canal + Polska).



ABC ZAPA, czyli jak dzielone są Twoje tantiemy?

ŚRODA 8.06, godz. 15:00, FOYER AMFITEATRU, Koszalin

 

Co to jest zbiorowy zarząd, jak wygląda „repartycja” i skąd się biorą tantiemy? Na te pytania najlepszych odpowiedzi udzielą eksperci w tej dziedzinie, czyli przedstawiciele Związku Autorów i Producentów Audiowizualnych (ZAPA). Podczas spotkania w przystępny sposób opowiedzą oni o mechanizmach działania organizacji, sposobach pobierania należności od tzw. użytkowników (telewizje, kina, operatorzy kablowi itp.) oraz o trudnościach z tym związanych, a także o metodach wypłacania twórcom wynagrodzeń. Podzielą się także swoimi małymi i dużymi sukcesami na polu działań antypirackich.

 

W spotkaniu udział wezmą: Dominik Skoczek (Dyrektor SFP-ZAPA), Sylwia Biaduń (Zastępca Dyrektora SFP-ZAPA), Małgorzata Machczyńska (Radca Prawny SFP-ZAPA) oraz Cezary Piekarczyk (Kierownik Działu Repartycji i Obsługi Autorów).

 


Dobre praktyki w castingu i relacjach produkcji z agencją. Debata Koła Reżyserów SFP

CZWARTEK 9.06, godz. 11:00, FOYER AMFITEATRU, Koszalin

 

Spotkanie przybliżające subtelności tej części produkcji, która nadal dosyć często jest zaniedbywana, i to nie tylko w sensie doboru aktorów, ale również w sferze relacji, sposobów komunikacji i roli pośredników pomiędzy produkcją i reżyserem oraz aktorami. Dyskusja będzie dotyczyć również produkcji z udziałem zagranicznych aktorów.

 

W debacie wezmą udział reżyserki castingu: Ewa Krzyżanowska-Łepecka, Katarzyna Janicka oraz Elżbieta Sobolewska (Agencja Aktorska Gaża) i Adriana Bialik (Coolkeyplay).

 

Tantiemy z Internetu i wszystkie inne rozwiązania, na które czekamy. DEBATA SFP-ZAPA

CZWARTEK 9.06, godz. 15:00, FOYER AMFITEATRU, Koszalin

 

Każde, nawet najlepsze prawo, aby dobrze działać, musi odpowiadać na wyzwania rzeczywistości. W obliczu niesłabnącego rozwoju platform streamingowych i ogromnej zmiany, jaka zaszła w sposobie konsumowania treści audiowizualnych, niezbędne są też nadążające za tym stanem rzeczy zmiany. W zeszłym roku jak burza przetoczyły się przez polskie media informacje na temat ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego i rozszerzeniu opłaty od czystych nośników na nowoczesne urządzenia elektroniczne. W tym roku być może pełną parą ruszą prace nad wdrożeniem do polskiego prawa dyrektywy o prawie autorskim, dzięki której twórcy będą mogli liczyć m.in. na tantiemy za wyświetlanie filmów w internecie, a także wzmocnienie swoich relacji kontraktowych z producentami i nadawcami. Jaki jest stan obu tych aktów prawnych i co można zrobić, aby prace nad nimi przyśpieszyć?

 

Spotkanie poprowadzi dziennikarz i krytyk filmowy dr Marcin Radomski, a wśród zaproszonych gości znaleźli się: Michał Szcześniak (reżyser, Koło Młodych, Członek Zarządu SFP), Elżbieta Benkowska (reżyserka, Gildia Scenarzystów Polskich), Małgorzata Machczyńska (Radca Prawny SFP-ZAPA), Dominik Skoczek (Dyrektor SFP-ZAPA).

 

Czy kino autorskie przetrwa? Pogadajmy o dystrybucji. Debata SFP

PIĄTEK 10.06, godz. 15:00, FOYER AMFITEATRU, Koszalin

 

Jesteśmy w okresie postpandemii. Ciągle z niepokojem obserwujemy kina, wybory widzów, wyniki polskiego box office. Rok temu pytaliśmy: czy widzowie wrócą do kin? Dzisiaj wiemy, że wrócili. Widzimy jednak, że polski widz w minionym sezonie kinowym szukał na wielkim ekranie przede wszystkim rozrywki, bajek, wielkich widowisk i hollywoodzkich blockbusterów.

 

Niepokoją są wciąż słabe wyniki na polskich filmach autorskich, debiutach, a nawet na filmach „z Gdyni”. Kina, zwłaszcza studyjne, lokalne, które mają bezpośredni kontakt ze swoimi widzami, mówią o słabej promocji polskich filmów, o braku funduszy na reklamę bezpośrednią, na spotkania z twórcami, na media społecznościowe. Twórcy i producenci polskich filmów nie chcą utracić widza kinowego na rzecz produkcji tylko na platformy. Wiedzą, że kino to najlepsza promocja, podniesienie wartości filmu a także więź z odbiorcą. Postarajmy się wspólnie znaleźć wyjście z tej sytuacji.


W dyskusji udział wezmą: dr hab. Marcin Adamczak (UAM, UG), Marlena Gabryszewska (prezeska Stowarzyszenia Kin Studyjnych), Bartek Fukiet (ekspert rynku kinowego, obecny na nim od lat 90.), dr Anna Wróblewska (Szkoła Filmowa w Łodzi).

 

Czy polskie kino ucieka od rzeczywistości? Debata SFP

SOBOTA 11.06, godz.11:30, HOTEL FERRY, Mielno

Przyzwyczailiśmy się do poczucia zadowolenia z polskiego kina. Słusznie – ostatnie kilkanaście lat po reformie kinematografii pozwoliły nam cieszyć się rosnącą frekwencją, uznaniem widza i wymarzonymi nagrodami międzynarodowymi, wliczając w to Oscary. Polskie kino znalazło się tam, gdzie je od lat widzieliśmy. Świetnie! Ale spróbujmy spojrzeć na naszą kinematografię z boku, z odrobiną dystansu.


Czy nasze kino faktycznie podejmuje wszystkie tematy? Są w nim błyskotliwe biopiki, udane filmy z „nurtu nostalgicznego”, na świeżo spoglądające na historię PRL-u, a także tę nowszą. Nie brakuje historii intymnych, bardzo osobistych.  Czy jednak w tej przestrzeni jest miejsce na filmy, odważnie portretujące współczesną rzeczywistość? Jej bohaterów, problemy, dramaty, wyzwania?


Czy możemy realizować filmy odważne, zadziorne, niepokorne? Może nie myślimy o nich, bo nie widzimy możliwości ich realizacji? Ale – i o to zapytamy w tej dyskusji – czy sami nie chcemy uciec od rzeczywistości? Na ile ograniczają nas czynniki zewnętrzne, na ile – sami stosujemy autocenzurę?

 

W debacie wezmą udział reżyserki i reżyserzy z różnych pokoleń, laureaci festiwalu Młodzi i Film.

 

MR / Młodzi i Film  7 czerwca 2022 08:00
Scroll