41.Młodzi i Film: Przedstawiamy jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych
41. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film ogłosił skład Jury Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Dokumentalnych.

ELWIRA NIEWIERA (przewodnicząca)
Reżyserka, scenarzystka. Autorka znanych i nagradzanych filmów dokumentalnych: „Efekt domina”, „Książę i Dybuk” i „Syndrom Hamleta” (wspólnie z Piotrem Rosołowskim). W swoich działaniach artystycznych koncentruje się przede wszystkim na politycznych i społecznych transformacjach w Europie Wschodniej. Laureatka wielu nagród, w tym Venezia Classici Award za najlepszy film dokumentalny o kinie na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, Polska Nagroda Filmowa Orzeł 2019, Złoty Gołąb na DOK Leipzig, Grand Prix Złoty Róg na Krakowskim Festiwalu Filmowym, nagroda Młodego Kina Niemieckiego 2020, a także prestiżowej amerykańskiej Chicken & Egg Pictures Award 2021.


LIDIA DUDA
Scenarzysta i reżyserka filmów dokumentalnych. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Przeszła drogę od newsów, przez reportaż  do filmu dokumentalnego. Od początku lat 90. pracuje jako tzw. wolny strzelec. Autorka czuła na sprawy społeczne. Jej filmy nie tylko zdobywają nagrody na krajowych i zagranicznych festiwalach, ale często są przyczynkiem do ważnych publicznych debat. Tak stało się m.in. po premierze filmu „Nie zgadzam się na świat, w którym żyją moi bohaterowie” czy „U nas w Pietraszach”. Nie boi się tematów trudnych – w głośnym dokumencie „Uwikłani” kamerę kieruje na pedofilia i jego ofiarę. Rozgłos i szereg nagród przyniósł jej „Herkules”, opowieść o chłopcu z patologicznej rodziny. Dwukrotna zdobywczyni Złotego Lajkonika na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Grand Press oraz Grand Prix m.in. w Chicago, Nowym Jorku, Huston, Moskwie, Meksyku, Kantonie i Pradze. Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich,  Polskiej Akademii  Filmowej, Gildii Polskich Reżyserów Dokumentalnych. Od 2006 roku ekspertka ds. filmu dokumentalnego w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej. Od 2020 roku członkini Rady PISF.


REMIGIUSZ GRZELA
Pisarz, dramaturg, scenarzysta, tłumacz. Autor około 20 książek, głównie biograficznych i dokumentalnych (ostatnia to „Z kim tak ci będzie źle jak ze mną? Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata”) oraz kilkunastu sztuk teatralnych, często opartych na biografiach. Jego ostatnio zrealizowane sztuki to „Oriana Fallaci. Chwila, w której umarłam” – monodram w reżyserii i wykonaniu Ewy Błaszczyk (Teatr Studio w Warszawie, Teatr Telewizji; Nagroda Literacka im. Leopolda Staffa) i „Nieostrość widzenia” – monodram Ewy Ziętek w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego (Teatr Kwadrat). Był kierownikiem literackim Teatru Na Woli, jest kierownikiem literackim Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich. Jest współautorem serialu dokumentalnego TVN „Polska Pawła Jasienicy”, a także scenarzystą i producentem kreatywnym dokumentu „Krafftówna w krainie czarów” (reż. Piotr Konstantinow i Maciej Kowalewski; Best Document About a Person na festiwalu Best Documentary Award w Londynie). Jako scenarzysta współpracował m.in. z Izabellą Cywińską. Przez 22 lata współpracował z Barbarą Krafftówną. Napisał na jej zamówienie monodram „Błękitny diabeł”, komedię „Oczy Brigitte Bardot”. Aktorka zagrała też Wierę Gran w słuchowisku Polskiego Radia „Pieśń ujdzie cało” wg powieści Grzeli „Bądź moim Bogiem” (reż. Marcin Przybylski). Wspólnie z Barbarą Krafftówną napisał książkę „Krafftówna w krainie czarów”. Od prawie dziesięciu lat jest w kapitule Nagrody im. Andrzeja Żurowskiego dla Młodych Krytyków Teatralnych. Wielokrotnie pisał dla telewizji. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polskiego PEN-Clubu.


IGA HARASIMOWICZ
Filmografka, koordynatorka archiwistyczno-detektywistycznych procesów identyfikacji filmów zagranicznych z przełomu wieków. Zajmuje się tematyką wczesnych filmów dokumentalnych i pierwszych zarejestrowanych prób uchwycenia ruchu kamerą. Autorka pokazów najstarszych zachowanych trawelogów odrestaurowanych przez światowe archiwa filmowe. Wcześniej koordynatorka nagrodzonych restauracji cyfrowych i procesów digitalizacji filmów z kolekcji FINA. Absolwentka warsztatów archiwizacji, konserwacji i restauracji cyfrowej organizowanych przez Cineteca di Bologna. W Meksyku, gdzie mieszkała przez dekadę, pracowała przy festiwalach filmowych oraz dystrybucji filmów arthouse’owych, m. in. Nicolása Peredy i Matíasa Piñeiro.


KUBA MIKURDA
Reżyser, badacz filmu, kierownik Instytutu Nauk o Sztuce i Pracowni Eseju Filmowego Szkoły Filmowej w Łodzi. Pracował jako krytyk filmowy, dziennikarz i wydawca (m.in. dla CANAL+ , „Ha!art” i „Krytyki Politycznej”). Opublikował m.in. książkę „Nie-całość. Žižek, Dolar, Zupančič" (2015), zredagował m.in. „Wunderkamera. Kino Terry'ego Gilliama" (2011) i „Boro, l'ile d'amour. The Films of Walerian Borowczyk" (2015, wspólnie z Kamilą Kuc i Michałem Oleszczykiem). W 2018 roku zrealizował swój debiut filmowy: pełnometrażowy dokument „Love Express. Przypadek Waleriana Borowczyka", a w 2021 „Ucieczkę na Srebrny Glob”, nagrodzoną trzema nagrodami na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, nagrodą Stowarzyszenia Filmowców Polskich na festiwalu Człowiek w zagrożeniu i nominowaną do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2022 w kategoriach: najlepszy film dokumentalny i najlepszy montaż.


41. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film odbędzie się w dniach 6-11 czerwca 2022.

MR / MIF  24 maja 2022 10:38
Scroll