"Zemsta doktora La Morte" według Artura Tomczaka
10. listopada 2011 o godzinie 20:00 roku w Multikinie w Gdyni, odbędzie się premiera nowego filmu Artura Tomczaka. „Zemsta doktora La Morte” to trzecia część przygód Inżyniera Walczaka - detektywa, następcy kapitana Żbika, polskiego  Jamesa Bonda.


"Zemsta doktora La Morte", fot. Gdyńska Szkoła Filmowa
 
Wcześniejsze części pt: „Kolia Księżnej Romanowej” i „Walczak retro agit” mają grono wiernych fanów. „Zemsta doktora La Morte”, w której zdesperowany bohater spróbuje wystrzelić Polskę w kosmos, jest zrobiona z jeszcze większym rozmachem, z użyciem bardziej profesjonalnych środków. Dzięki temu możliwe było wierne odtworzenia klimatu filmów lat 50-tych i 60-tych. Rekwizyty zaś, za które odpowiadali Paulina Mikucka oraz Jarosław Świerczek, to w większości oryginalne przedmioty z epoki: książki, gazety, radia, telewizory, a nawet samochody.


"Zemsta doktora La Morte", fot. Gdyńska Szkoła Filmowa

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w 2008 roku. Ich autorem - we współpracy z Przemysławem Reichelem i Jarosławem Klechowiczem - jest Mateusz Macur, nominowany do Nagrody Filmowej im. Andrzeja Munka. Kręcono w różnych miastach Polski: głownie w Trójmieście, a także w Warszawie, Opolu, Pile, Piątku oraz w plenerach na Kaszubach i w Borach Tucholskich. Cała produkcja trwała pięć lat. Łącznie ze statystami zagrało w filmie ponad 200 osób. W rolach głównych występują: Karolina Adamska, Roman Przylipiak, Wojciech Wentura, Krzysztof „Leon” Dziemaszkiewicz, Arek Hronowski, Jarek Janiszewski, Kazimierz Sobczak oraz Artur Tomczak jako Inżynier Walczak.


"Zemsta doktora La Morte", fot. Gdyńska Szkoła Filmowa

Akcja filmu rozgrywa się współcześnie, choć bohaterowie zatrzymali się w czasie kolorowego big beatu, co dla reżysera i jego rówieśników oznacza radosny powrót do lat dzieciństwa i młodości: "W latach 70-tych fascynuje mnie wszystko: Bolek i Lolek, Bareja, czeskie ołówki z automatem, które mieli wszyscy – mówi reżyser". Filmy Tomczaka to też swego rodzaju kronika współczesności: w „Kolii Księżnej Romanowej” pojawia się trójmiejski Grand Hotel przed remontem, podobnie ul. Świętojańska w „Walczak retro agit”, Kino Polonia i Opera Leśna, które zaraz po zdjęciach do „Zemsty doktora La Morte” zostały przebudowane.

GU / www.gsf.pl  10 listopada 2011 13:59
Scroll