"Synek" najlepszym debiutem na festiwalu na Węgrzech
Film dokumentalny "Synek" Pawła Chorzępy z działającego przy SFP Studia Munka otrzymał nagrodę za najlepszy debiut na Węgrzech na Verzio International Human Rights Documentary Film Festival.
Film "Synek" jest bardzo subtelnie opowiedzianą historią o trudnej miłości między ojcem a synem oraz obrazem nieustającej walki o wolność. Słów nie pada wiele, o rodzinnej relacji mówią gesty i czyny.  Marcin – główny bohater – został bardzo skrzywdzony przez rodziców. Matka piła w trakcie ciąży, przez co urodził się z zespołem FAS, a w wieku dwunastu lat został odebrany rodzicom z powodu ich uzależnienia od alkoholu. Dom dziecka zabrał mu dzieciństwo. Czuł się tam jak w wojsku. Mimo wielu złych doświadczeń po osiągnięciu pełnoletności postanowił wrócić do ojca i podjąć próbę zbudowania z nim relacji na nowo.  Znalezienie dla siebie własnego miejsca – azylu, jakim okazuje się ptaszarnia – napawają Marcina nadzieją. Jednak nieustająca opieka nad ojcem alkoholikiem wciąż podcina mu skrzydła.

Światowa premiera "Synka" miała miejsce na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie. Następnie dokument Pawła Chorzępy otrzymał wyróżnienie dla najlepszego debiutanckiego filmu na hiszpańskim festiwalu MiradasDoc. Na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym "Synek" zdobył Srebrnego Lajkonika dla najlepszego filmu dokumentalnego. Na festiwalu "Młodzi i Film" w Koszalinie film został uznany za najlepszy dokument, otrzymał też Srebrny Zamek na Off Cinema w Poznaniu oraz Grand Prix na Solanin Film Festival.

"Synek", materiały promocyjne Studia Munka SFP

  "Synek" powstał w działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studiu Munka w ramach dofinansowanego przez PISF programu "Pierwszy Dokument". Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Producentem wykonawczym i koproducentem - Bees Film House (Joanna Dobrzańska) oraz Mandla Media (Dominika Mandla). W produkcję zaangażowały się takie filmy, jak Telewizja Polska, Instytucja Filmowa Silesia Film (Śląski Fundusz Filmowy) oraz Uniwersytet Śląski (Katowice) - Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego. Film trwa 40 minut.

Verzio International Human Rights Documentary Film Festival to największy festiwal filmów dokumentalnych o prawach człowieka na Węgrzech. Organizowany jest od 2004 roku. Oprócz najnowszych filmów dokumentalnych Verzio - poprzez swoje warsztaty, retrospektywy i pokazy studenckie - dąży do stworzenia forum, na którym filmy są analizowane w sposób twórczy i krytyczny. Verzio International Human Rights Documentary Film Festival trwał w dniach 10-22 listopada 2020 roku.


WRÓB / SFP  21 listopada 2020 21:15
Scroll