Millennium Docs Against Gravity: nagrody publiczności i miast
Znamy ostatnich zwycięzców 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Oznacza to, że wszystkie tegoroczne nagrody zostały już przyznane, chociaż festiwal dalej trwa. Do 4 października widzowi mogą obejrzeć zobaczyć ponad 100 tytułów z tegorocznej selekcji na stronie mdag.pl. W social mediach festiwalu odbędą się spotkania z twórcami, warsztaty oraz zostaną zaprezentowane specjalne, niepublikowane wcześniej materiały.
Poniżej przedstawiamy pełną listę zwycięzców nagród lokalnych oraz przypominamy zwycięzców edycji warszawskiej.

Nagroda Publiczności (głosowanie warszawskiej publiczności):

„Dla Samy” („For Sama”), reż. Waad Al-Kateab, Edward Watts
 
Nagroda Czytelników „Co Jest Grane 24” (głosowanie publiczności w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni i Poznaniu):

„Kobieta” („Woman”), reż. Yann Arthus-Bertranda, Anastazja Mikowa
 
"Lekcja miłości", materiały promocyjne

Wrocław:

Grand Prix Dolnego Śląska

„Lekcja miłości”, reż. Małgorzata Goliszewska, Kasia Mateja

Uzasadnienie: „za ujmujący sposób prowadzenia opowieści. Za zdecydowany sprzeciw wobec przemocy w rodzinie i afirmację miłości w każdej jej postaci”.

Wyróżnienie: „Witamy w Czeczenii” („Welcome to Chechnya”), reż. David France, uzasadnienie: „za silny głos w sprawie, w której zbyt wielu milczy”.

Gdynia:

Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni - „Witamy w Czeczenii” („Welcome to Chechnya”), reż. David France

Uzasadnienie: „Twórcy nagrodzonego obrazu, wykorzystali w mistrzowski sposób język filmu i środki, jakie oferuje sztuka filmowa. Jednocześnie jednak, nie tylko piękno poszczególnych ujęć sprawiło, że jurorzy zdecydowali się przyznać nagrodę - zdecydował o tym także bolesny autentyzm filmu. Przez sto siedem minut widzowie wstrzymują oddechy, ściskają pięści, napinają mięśnie a po wyjściu z kina zastanawiają się, czy straszliwa krzywda, która spotyka ludzi LGBT+ w Czeczenii, może rozlać się na inne kraje Europy. Emocje, które budzi dzieło, otwierają widzom oczy na nieszczęście dziejące się tu i teraz, kilka godzin lotem na wschód od Polski. Autorzy nagrodzonego dzieła zostali docenieni przez jurorów za odwagę zabrania widzów tam, skąd prześladowani uciekają. I za troskę o tych, których demoniczna ideologia po cichu eksterminuje. Film "Witamy w Czeczenii", opowiada nam jednocześnie historię uniwersalną. Jej przesłanie, sformułował już na początku naszej ery Seneka Młodszy.  Brzmi ono: HOMO RES SACRA HOMINI czyli CZŁOWIEK DLA CZŁOWIEKA ŚWIĘTOŚCIĄ”.

Katowice:

Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego - „Ściana cieni” („The Wall of Shadows”), reż. Eliza Kubarska

Fundatorem nagrody jest polsko-brytyjska firma specjalizująca się w badaniach środowiskowych i ochronie klimatu i2 Analytical Ltd.
 
Bydgoszcz:

Nagroda Bydgoszcz ART.DOC Award - „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” („The Earth is Blue as an Orange”), reż. Iryna Tsilyk

Uzasadnienie: „Trzeba naturalnie w tym filmie docenić wojenny temat, który jest nie tylko dramatem odbywającym się w naszym sąsiedztwie, a został potraktowany w tym filmie w niezwykle subtelny sposób, ale i wielką metaforą współczesności. Oczywiście trzeba docenić zdjęcia, które temu dramatycznemu tematowi nadały atmosferę spokoju i nieoczywistego (bo niekoniecznie związanego ze świszczącymi w pobliżu kulami) napięcia i dramatyzmu. Jasne jest, że należy docenić bohaterki, które żyjąc w tym dramatycznym osamotnieniu, pokazują wielką siłę matriarchatu (i potwierdzają, że co prawda „wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, ale że kobiety przywracają wojennemu życiu godność). Nie ulega wątpliwości, że docenić trzeba też zmyślną konstrukcję filmu, która pozwalając nam obejrzeć ten „film w filmie” (i jednocześnie jego making of), przywraca wiarę w sztukę, która umie się przeciwstawić okropnościom wojny.

Ale przede wszystkim docenić trzeba doskonałą szczerość emocji, które nigdy nie zawodzą i nie sprzeniewierzają się ani wojennemu tematowi, ani subtelnej konstrukcji, ani przemyślanym zdjęciom i tej utopijnej idei wiary w siłę sztuki. Nie tylko nie dopuszczają się wobec nich zdrady, ale wszystkiemu nadają rzadki walor prawdziwości. I – co jest przecież najistotniejsze – oddziałują na widzą z wielką siłą”.

Honorowe wyróżnienie jury w imieniu Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy:

„Witamy w Czeczenii” („Welcome to Chechnya”), reż. David France

  Uzasadnienie: „Wyróżnienie rady adwokackiej, to jasne, powinien otrzymać film poświęcony prawom człowieka i stający w ich obronie. Film, który swoją tematyką będzie dotykał najważniejszych, nawet jeśli są najbardziej bolesne, elementów naszej rzeczywistości. Film, który sprawi, że będziemy chcieli – gniewnie albo z nadzieją – powiedzieć: żegnaj dyktatorze, żegnajcie ludzie bez serc, bez tolerancji, bez szacunku dla drugiego człowieka, żegnajcie ciemne zaułki, w których czeka na nas zło. Niech to wszystko zniknie w imię miłości do świata i w imię miłości do ludzi”.
 

WRÓB / Millenium Docs Against Gravity  20 września 2020 20:23
Scroll