Milos Stehlik
fot. Classic Chicago Magazine
Nie żyje Milos Stehlik, przyjaciel polskiego filmu
Pochodzący z Czech Stehlik był wybitnym znawcą kina europejskiego, w tym polskiego. W 1975 roku stworzył Facets Multimedia, niedochodową organizację, która stała się jednym z najważniejszych w Stanach Zjednoczonych źródeł wiedzy o filmie niezależnym oraz obcojęzycznym. Zmarł 6 lipca 2019 w wieku 70 lat.
- Jego wizja kina jako uniwersalnej formy sztuki, obrazowo komunikującej najprzeróżniejsze ludzkie historie i emocje bez podziału na języki czy granice, stanowiła powiew świeżego powietrza w kraju, w którym zainteresowanie zagranicznymi produkcjami było tradycyjnie niewielkie. Na przestrzeni lat, w salach kinowych Facets można było obejrzeć tysiące znaczących filmów z całego świata. Funkcjonująca w sąsiednim pomieszczeniu wypożyczalnia wideo zawsze oferowała tytuły, które były nie do zdobycia w innych miejscach w Chicago – pisze o zmarłym Zbigniew Banaś [dziennikzwiązkowy.com].

Facets Multimedia wydało na DVD wiele znaczących filmów z Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. cykl „Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego, kino Beli Tarra czy perełki ze „szkoły czeskiej”. Od początków swojej działalności pokazywał filmy polskie, chociażby obrazy z „kina moralnego niepokoju”. To właśnie dzięki niemu amerykańska publiczność mogła poznać dzieła Agnieszki Holland i Feliksa Falka.

- Kiedy w 1999 roku rozpoczynaliśmy kampanię na rzecz Oskarów dla Andrzeja Wajdy, organizując w całym kraju kilkanaście dużych retrospektyw twórcy „Ziemi obiecanej”, Milos ogromnie pomógł nam, dzięki jego kontaktom. Był sprawdzonym przyjacielem Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce, którego projekcje często odbywały się w kinie Facets. Jeszcze w zeszłym roku prowadził na scenie długą, inspirującą rozmowę z Pawłem Pawlikowskim po projekcji „Zimnej wojny” w AMC Rosemont – wspomina Stehlika Krzysztof Kamyszew, twórca Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce [dziennikzwiązkowy.com].

Stehlik otrzymał od festiwalu Złotą Ciupagę w 2007 roku, prestiżową nagrodę za osiągnięcia w promocji filmu polskiego na kontynencie północnoamerykańskim. Za działalność na rzecz filmu i kultury przyznano mu również najwyższe odznaczenia państwowe od rządów Francji (promował w USA m.in. dzieła Jeana-Luca Godarda) i Czech.
AK  18 lipca 2019 11:10
Scroll