Nagrody 5. Festiwalu Filmowego Kino Dzieci
W niedzielę 30 września zakończył się 5. Festiwal Filmowy Kino Dzieci. Podczas gali zamknięcia festiwalu w warszawskim Kinie Muranów przyznano nagrody Kwiatu Paproci czterech składów jurorskich (dziennikarzy, filmowych odkryć, European Children’s Film Association, Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych) oraz ogłoszono zwycięzcę ogólnopolskiego plebiscytu publiczności.
Jury dziennikarzy, w którym zasiedli Jakub Popielecki (Filmweb.pl), Basia Piotrowska (Kosmos dla Dziewczynek), Dorota Wyżyńska i Agata Żelazowska (Co Jest Grane 24) oceniało filmy Konkursu głównego i przyznało nagrodę obrazowi „Supa Modo” w reżyserii Likariona Wainainy. W uzasadnieniu werdyktu jurorzy napisali: To film, który otwiera głowy: wprowadza w świat innej kultury i pokazuje jak budujące może być wsparcie wspólnoty. Pozostawia miejsce do interpretacji, jest punktem wyjścia do rozmowy z rówieśnikami i dorosłymi. Jury postanowiło również przyznać jedno wyróżnienie filmowi „Jestem William” w reżyserii Jonasa Elmera. W postanowieniu werdyktu czytamy: To błyskotliwe spojrzenie na świat oczami chłopca w trudnej emocjonalnie sytuacji. To historia o szukaniu tożsamości, o odkrywaniu swojej wewnętrznej siły.

Jury w składzie: Justyna Sobczyk (Teatr 21), Łukasz Kacprowicz (Grupa Smacznego), Patrycja Wanat (TOK FM), które oceniało siódemkę filmów Konkursu filmowych odkryć, postanowiło nagrodzić Kwiatem Paproci film „Liyana”, w reżyserii Aarona i Amandy Kopp. W uzasadnieniu czytamy: „Liyana” to inspirujący do dyskusji obraz o problemach współczesnego świata, (…). Jest w nim miejsce na dziecięce emocje, w tym złość i gniew. (…) „Liyana” to przykład szczerej, twórczej i pełnej zaufania współpracy dzieci i artystów.

Jury Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, które swoją nagrodę na Kinie Dzieci wręczało po raz drugi, w tym roku w swoje obrady włączyło przedstawicieli festiwalowych kin. Reprezentanci sieci swoją nagrodę postanowili przyznać filmowi „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica” w reżyserii Josephine Bornebusch za (…) wspaniałe aktorstwo młodych artystów, zaskakujące zwroty akcji (…). Jury przyznało także dwa wyróżnienia filmom „Supa Modo” (reż. Likarion Wainaina) i „Jestem William” (reż. Jonas Elmer).

W tym roku po raz pierwszy filmy Konkursu głównego oceniało międzynarodowe jury ECFA – European Children’s Film Association. W jego skład weszli: Marta Grzesiuk (MFFMW Ale Kino!), Axelle Munich (Ciné-Jeune de l’Aisne) i Jens Lanestrand (Biografcentralen). Jurorzy postanowili nagrodzić film „Łowcy czarownic” (reż. Raško Miljković). W uzasadnieniu werdyktu czytamy: To film o przekraczaniu granic na wielu poziomach, w którym dzieci tworzą wspaniałe kreacje aktorskie. Naprawdę czuliśmy tę empatię i radość płynącą z przyjaźni, która poruszyła nas do głębi.

Kwiat Paproci od ogólnopolskiej publiczności
Piątą statuetkę – szczególnie ważną, bo przyznawaną przez publiczność 21 miast w ogólnopolskim głosowaniu – otrzymają twórcy filmu „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica” (reż. Josephine Bornebusch). Po raz kolejny seria o młodych detektywach zostaje ulubieńcem publiczności.

Podsumowanie Warsaw Kids Film Forum 2018
28 września zakończyło się Warsaw Kids Film Forum – międzynarodowe forum pitchingowe projektów filmów i seriali dla młodej widowni i wydarzenie branżowe Kina Dzieci, które zgromadziło prawie 300 reprezentantów polskiej i europejskiej branży filmowej m.in.: producentów, scenarzystów, reżyserów, agentów sprzedaży, dystrybutorów, reprezentantów telewizji i przedstawicieli instytucji filmowych. Do Pitchingu i Giełdy Scenariuszy (Script Exchange) z nadesłanych zgłoszeń wyłoniono 34 projekty z 11 krajów (Chorwacji, Czech, Estonii, Holandii, Izraela, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowenii, Rumunii i Ukrainy). Partnerzy Warsaw Kids Film Forum przyznali nagrody dla najciekawszych projektów. The Financing Forum For Kids Content zaproszeniem na swoje wydarzenie nagrodziło prezentację „Twisted Tales” Sary Božanić i Petry Bertalanič, a Kids Regio zaproszeniem na organizowaną podczas Festiwalu Berlinale konferencję – Meeting Point. European Audiovisual Entrepreneurs swoją nagrodą w postaci zaproszenia na EAVE Marketing Workshop 2018 w Luksemburgu wyróżniło projekt „Triple Trouble” i Agnieszkę Rostropowicz-Rutkowską odpowiedzialną za promocję filmu produkcji KOI Studio. Centrum Technologii Audiowizualnych z Wrocławia przyznało dwie nagrody w postaci możliwości realizacji usług produkcyjnych i postprodukcyjnych w CeTA o równowartości 60 i 80 tysięcy PLN odpowiednio dwóm pitchowanym projektom: „Young Tesla and the Poachers” (Siniša Juričić i Petar Orešković, prod. Nukleus film i Jaako Dobra Produkcija) oraz „Ring of Life” (prod. Pronto Film: Sashko Chubko i Kateryna Kopylova). Organizatorzy zaproszeniem na międzynarodową edycję warsztatów scenariuszowych Kino Dzieci.Pro 2019 nagrodzili projekt „Little Odyssey” (Gabriela Košťál Duchoňová, Jakub Kouřil).

Więcej informacji: kinodzieci.pl
AK / Kino Dzieci  3 października 2018 09:28
Scroll