Edukacja filmowa – rezultaty naboru EACEA/14/2017
Podczas naboru EACEA z 2017 roku, po raz pierwszy dofinansowanie w tym obszarze otrzymał projekt koordynowany przez polską organizację – Centrum Edukacji Obywatelskiej. To ogromny sukces, gdyż spośród 34 złożonych wniosków ze wszystkich krajów należących do MEDIA, dofinansowanie otrzymało tylko osiem projektów.
Projekt CEO łączy edukację filmową z obywatelską, zakłada też przekazywanie młodym ludziom wartości europejskich i budowanie aktywnego zaangażowania w kulturę audiowizualną. Efektem projektu będzie bazujący na filmie program edukacyjny wykorzystujący krótkie metraże z zakupionymi licencjami, dostępne dla szkół i partnerów uczestniczących w projekcie. Opracowany zostanie także zestaw narzędzi edukacyjnych do wykorzystania w klasie i podczas wydarzeń, dostępny na specjalnej platformie internetowej. ‚Shortcut – Small Stories, Big Issues’ to czwarty co do wielkości grant w tegorocznym zestawieniu.

Drugim polskim beneficjentem w schemacie Edukacja filmowa jest w tym roku Stowarzyszenie Nowe Horyzonty – wieloletni partner w projekcie ‚Wrap!’ koordynowanym przez Stichting Conekid Amsterdam.

Należy tutaj także powiedzieć o sporych sukcesach organizacji, które prezentowały swoje osiągnięcia podczas zorganizowanej przez Creative Europe Desk we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym listopadowej konferencji ‚Images That Move’ – litewskiemu stowarzyszeniu Meno Avylis – partnerowi w kolejnej edycji projektu ‚Moving Cinema’ i fundacji Cineteca di Bologna – koordynatorowi projektu CINema and ART icn School.

Warto podkreślić, że wybrane w tym roku projekty to inicjatywy dwuletnie, ukierunkowane na długofalowe działania adresowane do młodych widzów i wykorzystujące europejskie dziedzictwo audiowizualne. Więcej o europejskim i polskim kontekście schematu Edukacja filmowa dowiecie się oglądając relację z ‚Images That Move’ na kanale Youtube Kreatywnej Europy.

Więcej informacji o rezultatach naboru znajduje się tutaj.

Centrum Edukacji Obywatelskiej współpracuje z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym przy realizacji projektu Filmoteka Szkolna. Akcja! wspierającego wdrażanie zajęć edukacji filmowej w szkołach i pracę nauczycieli z pakietem Filmoteka Szkolna. Więcej o projekcie na stronie www.filmotekaszkolna.pl.


MP / Kreatywna Europa  12 lipca 2018 09:10
Scroll