Przedszkole Filmowe w Szkole Wajdy: nabór do 15 maja
Rusza nabór do Przedszkola Filmowego w Szkole Wajdy. Program jest przeznaczony dla młodych ludzi, którzy pasjonują się kinem i chcą zrealizować swój pierwszy film dokumentalny pod okiem profesjonalistów. Na zgłoszenia Szkoła czeka do 15 maja 2018.
Przedszkole Filmowe to kurs skierowany do uczniów szkół średnich i studentów pierwszych lat studiów, którzy interesują się filmem i chcieliby stanąć za kamerą. Organizatorzy zapraszają wszystkich powyżej 15 roku życia, którzy podjęli już pierwsze próby filmowe, fotograficzne lub literackie. "Nie wymagamy dużego doświadczenia, szukamy osób z potencjałem, wrażliwych, a jednocześnie potrafiących przekonać innych do swojego pomysłu" - czytamy w komunikacie prasowym.
 
Celem programu jest nauczenie młodych ludzi praktycznych umiejętności związanych z tworzeniem filmów: w jaki sposób posługiwać się obrazem, żeby wyrazić swoje emocje i odczucia, jak opowiedzieć o istotnych rzeczach i sprawić, żeby to było interesujące dla widza. Tryb kursu to weekendowe spotkania raz w miesiącu lub raz na dwa miesiące. Na przestrzeni całego roku, zgodnie z ideą Szkoły Wajdy: „od pomysłu do realizacji”, studenci sukcesywnie pracują nad swoimi etiudami dokumentalnymi.
 
- Na naszym kursie dyskutujemy o kolejnych etapach powstawania filmu: weryfikujemy pomysły, zastanawiamy się, w jaki sposób przedstawić temat lub bohatera, rozmawiamy o zdjęciach przyniesionych przez uczestników, omawiamy kolejne układki montażowe. To naprawdę wyjątkowa okazja dla wszystkich, którzy chcą spróbować swoich sił w roli reżysera filmów dokumentalnych. U nas dostają taką szansę, zdobywają też wiele praktycznych umiejętności, które pozwalają przełożyć ich pomysły na język filmu – dodaje Edyta Wróblewska.
 
Przedszkole Filmowe prowadzą: Edyta Wróblewska, Maciej Cuske i Marcin Sauter – absolwenci Szkoły Wajdy, autorzy filmów pokazywanych i nagradzanych podczas festiwali na całym świecie. Wystarczy wspomnieć chociażby takie ich tytuły, jak: „Małe Instrumenty” czy „Alę z Elementarza” Wróblewskiej; „Za płotem” czy „Żalanasz – Pusty Brzeg” Sautera; „Kurację” czy „Antykwariat” Cuske.
 
Ponadto na zajęcia zapraszani są mistrzowie filmu polskiego, w tym m.in.: laureat Srebrnego Niedźwiedzia –  Wojciech Marczewski, nominowany do Oscara® -  Marcel Łoziński, uznany dokumentalista – Jacek Bławut oraz inni profesjonaliści z branży filmowej: operatorzy, dźwiękowcy i montażyści.
 
Na zgłoszenia do tegorocznej edycji Przedszkola Filmowego organizatorzy czekają do 15 maja. Na podstawie kwestionariusza oraz rozmów kwalifikacyjnych do udziału w programie zakwalifikuje się 15 uczestników. Kurs realizowany jest przez cały rok, od czerwca 2018  do maja 2019 roku
 
Dzięki wsparciu programu „Działaj Lokalnie”, będącego przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, udział w tegorocznej edycji Przedszkola Filmowego jest bezpłatny.
 
Więcej informacji o rekrutacji i formularz zgłoszeniowy można znaleźć tutaj: http://wajdaschool.pl/przedszkole-filmowe-w-szkole-wajdy/
 

WRÓB / Szkoła Wajdy  22 kwietnia 2018 15:04
Scroll