Michał Oleszczyk
fot. Borys Skrzyński/ SFP
Michał Oleszczyk zastępcą dyrektora ds. repertuaru filmowego w TVP1
Michał Oleszczyk, krytyk filmowy i były dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni, nawiązał współpracę w Telewizją Polską.
Michał Oleszczyk rozpoczął pracę w telewizyjnej Jedynce z początkiem tego tygodnia. - We współpracy z Mateuszem Matyszkowiczem (nowy dyrektor TVP1 - przyp.) stawiamy sobie za cel dywersyfikację i podniesienie jakości oferty filmowej i serialowej stacji. Pierwszy program Telewizji Publicznej ma pokazywać interesujące treści filmowe i serialowe - podkreśla Oleszczyk. Krytyk będzie również kierował redakcją filmową stacji.

Michał Oleszczyk w latach 2013-2016 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filmowego Festiwalu w Gdyni. Po tym okresie jego kadencja nie została przedłużona, a on sam deklarował, że nie będzie ubiegał się o kolejną. Decyzja związana była z kontrowersjami wokół "Historii Roja", kiedy minister kultury Piotr Gliński zarzucił mu w liście otwartym, że historyczna produkcja nie znalazła się w Konkursie Głównym festiwalu z przyczyn ideologicznych. Ostatecznie organizatorzy festiwalu zdecydowali się całkowicie zrezygnować z funkcji dyrektora artystycznego.

Przypomnijmy, że nowy dyrektor TVP1 Mateusz Matyszkowicz przejął obowiązki po Krzysztofie Karwowskim, który kierował redakcją od lipca ubiegłego roku. Matyszkowicz nowe obowiązki będzie łączył z dotychczasową funkcją dyrektora TVP Kultura.

Michał Oleszczyk - Absolwent filmoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktor filmoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Krytyk filmowy i tłumacz, jego recenzje pojawiają się od 2003 roku w czasopismach takich jak "Kino", "Tygodnik Powszechny", "Przekrój", "Dwutygodnik", "Fandor" i "RogerEbert.com". Laureat nagrody im. Krzysztofa Mętraka i stypendysta miesięcznika "Polityka". W latach 2011-2013 programer i rzecznik festiwalu Off Plus Camera, którym zarządzał jako dyrektor artystyczny przy pierwszej edycji w 2008 roku. W latach 2014-2016 dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Autor książki "Gorycz wygnania: Kino Terence'a Daviesa" i współautor (wraz z Kubą Mikurdą) wywiadu-rzeki z Guyem Maddinem pt. "Kino wykolejone". Prowadzi bloga "Ostatni fotel po prawej stronie", który został wybrany Blogiem Roku w kategorii "Kultura" w konkursie Onetu w 2010 roku. Laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "Krytyka Filmowa" w 2012 roku. Działacz organizacji Polish Filmmakers NYC, promującej polskie kino w Nowym Jorku.

Laureat nagrody im. Krzysztofa Mętraka (2005). Autor książki "Gorycz wygnania: Kino Terence'a Daviesa" i współautor (wraz Kubą Mikurdą) tomu rozmów z Guyem Maddinem pt. "Kino wykolejone". Publikuje m. in. w "Kinie", "Przekroju" i "Tygodniku Powszechnym".

PZ/ AK / Onet  3 sierpnia 2017 16:18
Scroll