Irena Strzałkowska
fot. Emilian Aleksander
EURIMAGES w Krakowie
W dniach 12-15 grudnia odbyła się w Krakowie sesja Komitetu EURIMAGES - Funduszu Rady Europy wspierającego koprodukcje filmowe. Współorganizatorem wieczoru było Stowarzyszenie Filmowców Polskich.
Przedstawiciele 37 krajów członkowskich Funduszu, którzy podejmują decyzje dotyczące finansowego wsparcia wybranych projektów filmowych, przyjechali do Krakowa na zaproszenie prezydenta miasta, Jacka Majchrowskiego oraz Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdaleny Sroki. O zorganizowanie zimowej sesji Eurimages w Krakowie zabiegała również Irena Strzałkowska, przedstawicielka Polski w Komitecie Funduszu.

Spotkanie miało stanowić także symboliczne zakończenie obchodów Roku Krzysztofa Kieślowskiego. To na krakowskim rynku powstawała częsć zdjęć do Podwójnego życia Weroniki. Zimowa sesja Funduszu Eurimages w Krakowie to kolejne znaczące wydarzenie filmowe w Polsce po rozdaniu Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu.



Irena Strzałkowska, fot. Emilian Aleksander

Krakowskie obrady zainaugurowało spotkanie przy lampce wina w legendarnej Piwnicy pod Baranami, z której artystami współpracował przez wiele lat Andrzej Wajda i gdzie poznał swoją żonę, Krystynę Zachwatowicz. W imieniu własnym oraz współorganizatorów, gości powitała szefowa Kina Pod Baranami Maria Magdalena Gierat oraz Irena Strzałkowska. Uczestnicy spotkania mogli obejrzeć odcisk dłoni Andrzeja Wajdy oraz zdjęcia znajdujące się w specjalnym kąciku poświęconym artyście.

Następnie przedstawicieli Funduszu zaproszono do Kina Pod Baranami, gdzie odbył się przedpremierowy pokaz ostatniego filmu Mistrza Powidoki, z Bogusławem Lindą w roli głównej. Uczestnicy seansu byli wyraźnie poruszeni przedstawioną w dziele Wajdy historią Władysława Strzemińskiego, malarza i pedagoga, którego sprzeciw wobec socrealizmu w sztuce spotkał się z represjami ze strony władz PRLu. Kino Pod Baranami od lat należy do wspieranej przez Eurimages ekskluzywnej sieci kin europejskich Europa Cinemas. W 2009 roku zostało nagrodzone za najlepszy program w Europie.

Polska jest członkiem Funduszu od 25 lat. Wśród filmów dofinansowanych przez Eurimages znalazły się takie produkcje, jak Ida Pawła Pawlikowskiego, Niewinne Anne Fontaine, Pokłosie Władysława Pasikowskiego, Intruz Magnusa Von Horna, czy 11 minut Jerzego Skolimowskiego. Fundusz wspiera koprodukcje filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych przeznaczonych dla kin. W trakcie obrad przedstawiciele krajów członkowskich analizują wnioski od producentów z krajów europejskich i drogą głosowania podejmują decyzję o ich ewentualnym wsparciu. Jak podkreśla przedstawicielka Polski w komitecie Funduszu, Irena Strzałkowska, działania Eurimages mają stanowić przeciwwagę dla produkcji amerykańskiej na europejskim rynku filmowym, a także wzmacniać współpracę pomiędzy producentami z różnych krajów Starego Kontynentu.
MR / Kino Pod Baranami   28 grudnia 2016 10:59
Scroll