Nominowani do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego
fot. Zoom-Fundacja
Kto zdobędzie Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego?
W Warszawie odbyło się spotkanie z aktorami nominowanymi do ww. nagrody za lata 2014/2015. Co powiedzieli?
Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego (skład poniżej) wybrała piątkę finalistów. Tworzą ją: Agnieszka Podsiadlik za rolę w filmie „Baby Bump", Anna Próchniak za rolę w filmie "Miasto 44",Tomasz Schuchardt za rolę w filmie "Mur"Justyna Wasilewska za rolę w filmie "Kebab i Horoskop" oraz Agnieszka Żulewska za rolę w filmie "Chemia".

- Gram mamę samotnie wychowującą nastoletniego syna Micky Mouse'a. Chłopak jest w szczególnym wieku, kiedy zaczyna się zmieniać jego ciało. I ten film dotyka tego właśnie, szczególnego momentu w życiu człowieka - opowiadała Agnieszka Podsiadlik, znana z kreacji w obrazach Przemysława Wojcieszka oraz Wilhelma i Anki Sasnal, ale nominowana (notabene po raz pierwszy) za rolę Mamuśki w filmie "Baby Bump" (reż. Kuba Czekaj). Film miał już swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a do polskich kin wejdzie już pod koniec lutego 2016 roku. "Baby Bump" to niejedyny film, jaki Agnieszka Podsiadlik realizuje z Kubą Czekajem. Na premierę czeka ich drugi wspólny projekt, a chronologicznie de facto pierwszy. Chodzi o "Królewicza Olch", który również będzie miał swoją premierę w nadchodzącym roku. - Tam również gram matkę jednego z bohaterów - przyznała Podsiadlik.

- Licząc od etapu pre-produkcji z tym filmem jestem już związana od ponad czterech lat. Dlatego siłą rzeczy ta rola była dla mnie bardzo ważna - mówiła Anna Próchniak, odtwórczyni roli Kamy w filmie "Miasto 44".  - Początkowo czytałam scenariusz pod kątem innej roli niż ta, którą ostatecznie zagrałam. Propozycję zagrania w tym filmie dostałam jeszcze jako studentka szkoły teatralnej, a do premiery kinowej udało mi się ją skończyć. (...) Po jej zagraniu czekałam cały rok zanim ktoś zaprosił mnie na kolejny casting. I miałam później super role. Pracowałam z wieloma wspaniałymi reżyserami przy fajnych rzeczach, przy Teatrze Telewizji, przy filmach, przy projektach radiowych, telewizyjnych. Myślę, że ten rok był mi w jakiś sposób potrzebny - zwierzała się aktorka podczas spotkania z dziennikarzami. Już niedługo zobaczymy ją w polsko-francuskiej koprodukcji "Niewinne", gdzie wcieliła się w postać młodej zakonnicy. - "Chemia" to zdecydowanie jeden z najważniejszych filmów w moim dotychczasowym życiu. Chociaż zdaję sobie sprawę, że ten film dzieli mocno ludzi. Są tacy, którzy doceniają jego specyficzną formę, ale ma też sporo krytyków - przyznała z kolei Agnieszka Żulewska, nominowana za jedną z dwóch głównych ról w filmie Bartka Prokopowicza. Cieszy się jednak, że film, podejmujący tak trudny temat, jakim jest rak, przyciągnął do kin ponad 300 tys. widzów.


Tomasz Schuchardt. Fot. Zoom-Fundacja.

Jedynym mężczyzną nominowanym w tym roku do Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego jest Tomasz Schuchardt. Jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozchwytywanych obecnie przez reżyserów aktor został doceniony za  rolę w filmie "Mur", który jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Dariusza Glazera, wyprodukowanym przez działające przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich Studio Munka. - To historia o tym, co zauważalne, szczególnie w większych miastach, już w całej Polsce - o rozwarstwieniu społecznym - opowiadał aktor który zakończył niedawno zdjęcia do serialu TVP "Bodo", w którym wciela się w tytułową postać Eugeniusza Bodo, jednego z największych amantów przedwojennego kina w Polsce. I zaraz dodał:  - Była to pierwsza w moim życiu rola, którą dostałem bez castingu.

Tegoroczna gala wręczenia Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za lata 2014/2015 (w ubiegłym roku nie przyznano nagrody z powodów organizacyjnych) odbędzie się 13 stycznia 2015 roku w stołecznym kinie Elektronik.

Członkowie Kapituły Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego: 
- Jacek Bromski (reżyser, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich),
- Jan Englert (aktor, dyrektor artystyczny Teatru Narodowego w Warszawie),
- Krystyna Janda (aktorka, prezes Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury),
- Bożena Janicka (krytyk filmowy),
- Maja Komorowska (aktorka),
- Agnieszka Odorowicz,
- Piotr Reisch (członek rady nadzorczej Kino Polska TV S.A.), 
- Witold Sobociński (operator filmowy),
- Magdalena Sroka (dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej),
- Joanna Szczepkowska (aktorka),
- Andrzej Wajda (reżyser, prezes Wajda Studio i Wajda School),
- Piotr Wojciechowski (prozaik, krytyk filmowy),
- Jerzy Wójcik (operator filmowy, reżyser),
- Zbigniew Zamachowski (aktor),
- Krzysztof Zanussi (reżyser, dyrektor Studia Filmowego „Tor”),
- Piotr Zygo (prezes zarządu Multikino S.A.).

Marcin Zawiśliński / Informacja własna  7 grudnia 2015 18:30
Scroll