Literatura na ekranie
Pod takim tytułem - w ramach cyklu "Evviva l’arte" - 14 stycznia 2015 roku w stołecznym Teatrze Collegium Nobilium odbędzie się spotkanie z Zygmuntem Miłoszewskim i Marcinem Wroną.
"Moralność pani Dulskiej" zaadaptowana przez Marcina Wronę zgromadziła w Teatrze Telewizji rekordową publiczność. Scenariusze filmowe jego współautorstwa zdobyły wiele nagród - min. w polskiej i międzynarodowej edycji prestiżowego konkursu Hartley-Merrill. Już dwie książki Zygmunta Miłoszewskiego stały się podstawą scenariuszy filmowych - w tym jedna, "Ziarno prawdy", przy udziale autora. Jak się pisze z myślą o ekranizacji? Czy łatwiej przepisać na język filmu dzieło własne czy tekst innego autora? Dlaczego wypracowana w zespołach filmowych idea współpracy ludzi pióra i filmu przestała być wzorem dla twórców? Czy można mówić o jej powrocie?

W styczniowej edycji cyklu "Evviva l’arte" o roli literatury, bardzo szeroko pojętej - od tekstu sztuki teatralnej, reportażu, scenariusza, po powieść - w tworzeniu obrazów na małym i dużym ekranie rozmawiać będą: Marcin Wrona i Zygmunt Miłoszewski. Reżyser i scenarzysta oraz pisarz, autor kryminałów, nominowany do tegorocznych Paszportów "Polityki". Spotkanie, które rozpocznie się 14 stycznia 2015 roku o godz. 19.00, poprowadzi Rafał Sławoń. Wstęp wolny.

Pod szyldem "Evviva l’arte" wystąpili już m.in. Eustachy Rylski i Jacek Dehnel, Piotr Fronczewski i Wojciech Pszoniak, Piotr Adamczyk i Borys Lankosz, Joanna Szczepkowska i Jacek Hugo Bader, Agnieszka Holland i Wojciech Fibak, Paweł Mykietyn i Włodek Pawlik, Jan Komasa i Greg Zgliński, Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek, Dorota Roqueplo i Allan Starski, Wojciech Marczewski i Maciej Wojtyszko, Juliusz Machulski i Jan Wróbel, Kazimierz Orłoś i Maciej Orłoś, Maja Komorowska i ks. Andrzej Luter, Marek Bieńczyk i Maciej Nowak oraz Andrzej Wajda, Jerzy Stuhr, Julia Hartwig i rektor Andrzej Strzelecki.
MZ / Evviva l’arte  8 stycznia 2015 14:18
Scroll