Jerzy Kornowicz, prezes Stowarzyszenia Kreatywna Polska
fot. SFP
Wybrano władze Kreatywnej Polski
Na czele stowarzyszenia, którego celem jest promocja i rozwój przemysłów kreatywnych oraz ochrona prawa własności intelektualnej, stanął ponownie Jerzy Kornowicz. W zarządzie pozostał również Jacek Bromski.
Nowy-stary prezes Stowarzyszenia Kreatywna Polska będzie sprawował swoją funkcję przez kolejne 3 lata. Dziewięcio-osobowy zarząd tworzą, oprócz niego, ponownie: Wiesław Podkański (wiceprezes), Maciej Strzembosz (wiceprezes), Barbara Jóźwiak (skarbnik) oraz Włodzimierz Albin, Jacek Bromski, Ludmiła Mitręga, Krzysztof Sadowski i Marek Staszewski.

Jerzy Kornowicz, prezes Stowarzyszenia Kreatywna Polska. Fot. SFP.

Podczas pierwszego walnego zebrania członków stowarzyszenia, które odbyło się w 26 maja 2014 roku w stołecznym kinie Kultura (sala Rejs), oprócz wyboru władz, zatwierdzono także jednolity tekst statutu oraz powołano pierwsze sekcje tematyczne (literacką, muzyczną i ochrony praw własności intelektualnej). Podsumowano również dotychczasową, blisko roczną, działalność Kreatywnej Polski. - Za nasz niewątpliwy sukces uznać należy wycofanie się - po naszych interwencjach -  ministerstwa finansów z interpretacji podatkowych, mówiących o tym, że nie można przekazywać praw autorskich w ramach prowadzenia działalności gospodarczej. Stowarzyszenie wystąpiło do resortu finansów o interpretację ogólną w tej sprawie, bo obawiamy się, że rząd może jeszcze kiedyś wrócić do tego pomysłu - podkreślił Maciej Strzembosz. - Powołaliśmy też specjalny zespół, który zajmuje się  ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, która jest kluczowa zarówno jeżeli chodzi o ochronę własności intelektualnej, jak również w walce z piractwem - dodała Barbara Jóźwiak. Stowarzyszeniu udało się także wprowadzić swojego przedstawiciela do Rady ds. Cyfryzacji, działającej przy kierowanym przez Rafała Trzaskowskiego, resorcie administracji i cyfryzacji. Został nim prawnik Dominik Skoczek.

  Kreatywna Polska opowiada się też za wprowadzeniem w sądach odrębnych wydziałów, które zajmowałyby się sprawami dotyczącymi prawa własności intelektualnej. Resort sprawiedliwości nie chce jednak na razie przystać na ww. postulat. Członkowie Stowarzyszenia prowadzą także prace nad nowym projektem ustawy medialnej. Zawiera on projekt Funduszu Misji Publicznej, którego celem miałoby być dofinansowywanie wszystkich mediów  (prasy, radia i telewizji), w tym również mediów obywatelskich oraz tych, którzy zamierzają udostępnia swoją pracę na zasadach wolnej licencji. Eksperci Kreatywnej Polski opowiadają się również m. in. za zmianami w ustawie o VAT. Chodzi o zrównanie wysokości tego podatku dla książek drukowanych i e-booków. Zajmują ich również szeregiem przepisów dotyczących prawa prasowego, ochrony dzieł osieroconych oraz kwestią podniesienia opłat reprograficznych i dostosowania ich do standardów europejskich. - Staramy się być ciałem interweniującym i koordynującym to, co dla nas jest ważne. Ale zależy nam też na działaniach pozytywnych oraz na właściwym nazywaniu zjawisk - tj. sprawa ACTA - które wpływają przecież na kształt prawa autorskiego - powiedział Jerzy Kornowicz, dziękując przy okazji za ponowny wybór na prezesa Stowarzyszenia Kreatywna Polska.

Maciej Strzembosz. Fot. Adrianna Kędzierska.

W ciągu minionych kilkunastu miesięcy zarząd Stowarzyszenia Kreatywna Polska spotkał się również z reprezentantami wszystkich partii politycznych obecnych w Sejmie, żeby poinformować ich o swojej działalności i celach, jakie jako przedstawiciel przemysłów kreatywnych, zamierzają w przyszłości realizować. - Sens istnienia naszego stowarzyszenia powinien się ujawnić do najbliższych wyborów parlamentarnych. Do tego czasu musimy wypracować kilka istotnych z naszego punktu widzenia postulatów i wprowadzić je do debaty publicznej - zapowiedział Maciej Strzembosz.




Marcin Zawiśliński / SFP  26 maja 2014 18:29
Scroll