Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej w praktyce
Z początkiem roku szkolnego ruszyła 13. już edycja Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Wraz z aktorami Jackiem Poniedziałkiem i Iloną Ostrowską wzięliśmy udział w zajęciach z uczniami IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej w Warszawie.

Na zajęciach prowadzonych przez polonistki Małgorzatę Wiśniewską i Małgorzatę Bazan licealiści z klasy kulturalno-filmowej na podstawie filmu "Wymyk" Grega Zglińskiego rozmawiali o winie, karze, odwadze i odpowiedzialności. Podczas dwugodzinnych zajęć, podzieleni na grupy rozważali stosunek, granego przez Roberta WIęckiewicza, głównego bohatera Freda do żony, rodziców, brata, współpracowników, dzieci, napastników, a także samego siebie. By następnie przy wsparciu Jacka Poniedziałka i Ilony Ostrowskiej przedstawić i omówić poszczególne kwestie rozbierając filmowe sceny na czynniki pierwsze.


Ilona Ostrowska, fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

- Liceum to jest ten czas, kiedy rodzą się wielkie pasje, miłości i przyjaźnie. Ja już w liceum prowadziłam sama lekcje poświęcone historii filmu - mówi Małgorzata Wiśniewska, która od 9 lat zaraża uczniów LO im. Klementyny Hoffmanowej miłością do kina. Jej udział w Nowych Horyzontach Edukacji Filmowej nie ogranicza się zresztą wyłącznie do uczestniczenia w nich ze swoimi podopiecznymi. Polonistka jest także współautorką filmowego programu nauczania, do którego tworzy lekcyjne scenariusze. - Film to materiał nie gorszy niż literatura. Budzi niesłychane zainteresowanie uczniów, którzy sami naciskają, by było go coraz więcej - dodaje polonistka, która może pochwalić się tym, że jej byli uczniowie dziś studiują kierunki filmowe: produkcję, aktorstwo, reżyserię.

- Uczniowie rozmawiając o filmie i konfrontując to, co czują z tym, co widzą na ekranie mogą odwoływać się do doświadczenia aktorów, którzy w filmach grają - mówi o pomyśle zapraszania aktorów do udziału w lekcjach Karol Kwiatkowski, koordynator Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. W przeciwieństwie do innych wydarzeń ze świata filmu, na zajęciach z uczniami nie ma podziału na gwiazdy i publiczność. Jacek Poniedziałek i Ilona Ostrowska zasiedli w szkolnych ławkach wraz z młodzieżą, by razem z nimi pochylić się nad zawartymi w filmie znaczeniami.


Jacek Poniedziałek, fot. Stowarzyszenie Nowe Horyzonty

- Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak wyrafinowany i precyzyjny jest wasz sposób myślenia o filmie. Bałbym się, gdyby jakaś moja rola miała być tematem waszych rozważań - usłyszeli uczniowie z ust Jacka Poniedziałka na zakończenie zajęć. Zdaniem aktora taka forma lekcji znakomicie aktywizuje młodych ludzi i uczy ich samodzielnego myślenia, co jest rzadkością w codziennym procesie edukacyjnym.

Elokwencja warszawskich licealistów zrobiła także wrażenie na Ilonie Ostrowskiej. - Fajna młodzież nam rośnie. Doskonale widać, że kino to medium, które działa na ich wyobraźnię, prowokuje do myślenia, wywołuje emocje - powiedziała aktorka po zajęciach.

Zajęcia realizowane w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej przeznaczone są jednak nie tylko dla licealistów. Program składa się z cykli przeznaczonych dla uczniów od szkoły podstawowej po klasy maturalne. - Z roku na rok coraz więcej ludzi i kin z całej Polski bierze udział w naszym projekcie. Dziś jest to 40 miejscowości - od Warszawy po małe miejscowości. To już nie jest tylko oglądanie tzw. filmów trudnych, ale rozmowa poprzez film o różnych problemach współczesności - mówi Karol Kwiatkowski. Na program projektu składa się ok. 150 tytułów zarówno z Polski, jak i z zagranicy, od klasyki po produkcje ostatnich lat. W samej Warszawie w roku ubiegłym w zajęciach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej uczestniczyło około sześciu tysięcy uczniów. W gronie ambasadorów projektu obok Poniedziałka i Ostrowskiej są także Łukasz Simlat, Robert Gonera i Maria Pakulnis.


Rafał Pawłowski / portalfilmowy.pl  12 września 2013 14:27
Scroll