Baza / Dystrybucja i promocja
Baza / Dystrybucja i promocja
Polscy nadawcy telewizyjni cz. II
Telewizja Polska S.A. Polsat. TVN. Inne stacje prywatne.
Największym i jedynym nadawcą publicznym, działającym od 1952 roku jest Telewizja Polska S.A. (TVP S.A.). Program 2 jest nadawany od 1970 r., a od 1992 r. działa TV Polonia dla Polaków za granicą. Podstawowe kanały nadawania to TVP1, TVP2, TVP Info (przekształcony z TVP 3 w 2007)) oraz kanały tematyczne:  TVP Polonia, TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia, TVP Seriale, Bielsat TV.  Kanały TVP HD oraz TVP1 HD nadają także programy w jakości High Definition.   Do TVP S.A. należy 16 oddziałów regionalnych, które poza retransmisją programu wspólnego TVP nierzadko emitują własne lokalne wiadomości  i inne audycje. Należą do nich: TVP Białystok, TVP Bydgoszcz, TVP Gdańsk, TVP Gorzów, TVP Katowice, TVP Kielce, TVP Kraków, TVP Lublin, TVP Łódź, TVP Olsztyn, TVP Opole, TVP Poznań, TVP Rzeszów, TVP Szczecin, TVP Warszawa,  TVP Wrocław. Jednostki organizacyjne tego nadawcy to liczne Agencje:  Agencja Informacji TVP AI (dawniej Telewizyjna Agencja Informacyjna), Agencja Produkcji Telewizyjnych APT (dawniej Agencja Produkcji Audycji Telewizyjnych i Ośrodek Techniki TV), Agencja Filmowa TVP.  Także w skład struktury TVP wchodzą rozmaite Biura: Finansów, Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Akademia Telewizyjna, Marketingu, Bezpieczeństwa, Prawne, Koordynacji Programowej, Reklamy, Technologii, Zakupów i Zamówień Publicznych, Wymiany Krajowej i Międzynarodowej, Zarządu i Spraw Korporacyjnych. Kolejne jednostki organizacyjne to Ośrodki TVP: Administracji,  Dokumentacji i Zbiorów Programowych, Emisji i Reemisji, Informatyki i Telekomunikacji, Serwisu, iTVP HD.

Infrastruktura TVP S.A., spółki akcyjnej Skarbu Państwa, jest nadal imponująco rozbudowana, co w powiązaniu z zasobami sprzętowo-lokalizacyjnymi i bogatymi archiwaliami, pozwala Telewizji Polskiej  na zachowanie kluczowej pozycji na rynku nadawców telewizyjnych, o najwyższych parametrach zasięgu i oglądalności.

W końcu 2010 Cyfrowy Polsat ogłosił, że kupuje 100% akcji Telewizji Polsat, tym samym stając się właścicielem największego komercyjnego nadawcy telewizyjnego w Polsce, oferującego program uniwersalny adresowany do szerokiej widowni. Telewizja Polsat rozpoczęła nadawanie w 1992 roku  z Holandii. Rok później stacja otrzymała od Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji koncesję na emisję naziemną w Polsce. W 1994 r. telewizja otrzymała koncesję na ogólnopolską telewizję komercyjną. Telewizja Polsat 1 marca 1997 roku uruchomiła drugi kanał ogólny – Polsat 2. Od tego czasu przechodziła wiele zmian (włącznie ze zmianą logo) i przekształceń, likwidując niektóre kanały i uruchamiając nowe. Grupa kapitałowa Telewizja Polsat (Grupa Polsat) należąca do Zygmunta Solorza-Żaka, jest powiązana personalnie, kapitałowo i programowo z TV4, TV 6 i Superstacją. Do grupy kapitałowej Polsatu należy również: Biuro Reklamy Telewizji Polsat PM Sp. z o.o., Fundacja Polsat, OFE Polsat, eMarket, Teleaudio Sp. z o.o., Invest Bank oraz TUnŻ "POLISA-ŻYCIE" S.A. Od 1999 r. stacja oferuje szeroką ofertę programów tematycznych, polską platformę Cyfrowy Polsat, a od 30 czerwca 2008 roku jest właścicielem Rodzinnej Telefonii Komórkowej.


Konferencja Cyfrowego Polsatu, Małgorzata Pieczyńska, Beata Białkowska, Maciej Staszczak , fot. Akpa

W 2011 r. lista kanałów Polsatu obejmuje 2 kanały główne: Polsat i Polsat 2; kanały emitujące w jakości High Definition: Polsat HD, Polsat Sport HD; kanały tematyczne: Polsat Play, Polsat Café, Polsat News, Polsat Sport, Polsat Sport Extra, Polsat Futbol, Polsat Film, Polsat JimJam, TV Biznes, Polsat Sport News.

Telewizja TVN, podobnie jak Polsat, oferuje program o charakterze uniwersalnym. I podobnie jak Polsat ma liczne kanały tematyczne. TVN otrzymała koncesję na nadawanie ponadregionalne w Polsce centralnej i północnej od KRRiT w 1997 roku. Po fuzji z TV Wisła (dysponującej koncesją na region południa kraju) telewizja rozpoczęła działalność w wielu dużych miastach Polski. TV Wisła ostatecznie została wchłonięta przez TVN w 2004 r. Choć logo stacji nigdy nie uległo zmianie, wiele kanałów zostało przekształconych lub zlikwidowanych a w ich miejsce powstawały nowe. Stacja miała i ma ambicje najszybciej reagującej na ważne wydarzenia; TVN jako pierwsza uruchomiła całodobową telewizję informacyjną TVN24. Właścicielem całej grupy TVN jest Grupa ITI, posiadający udziały w wielu przedsiębiorstwach i spółkach, także medialnych, w tym m.in. w  ITI Cinema, ITI Film Studio, Multikino, Onet.pl, Zumi.pl, itd.). Jedna z tych zależnych spółek, ITI Neovision, jest operatorem cyfrowej platformy telewizyjno-radiowej „n”. Na platformie można m.in. znaleźć poza polskimi i zagranicznymi programami, własne kanały tematyczne jak: nfilm HD, nfilm HD2, nsport, nsport HD, nshow HD.

Obecnie Telewizja TVN  emituje audycje w następujących kanałach: TVN, TVN 1 (emisja z godzinnym opóźnieniem), TVN 7, TVN24, TVN CNBC, TVN Meteo, TVN Turbo, TVN Style, TVN International, NTL Radomsko, Mango 24. Kanały z programami w jakości High Definition to TVN HD i TVN HD 1.

Kolejne dwie stacje nadawcze należą formalnie do spółki Andrzeja Kuchara Polskie Media, natomiast faktycznie są związane z Telewizją Polsat, m.in. poprzez współpracę programową i wspólną sprzedaż czasu reklamowego. TV 4 powstała w 2000 r. w wyniku przekształcenia Naszej TV i Polsatu 2.  TV 4 oferuje program uniwersalny o charakterze mieszanym, filmowym i rozrywkowym. W latach 2006-2008 r. docierała droga naziemną do 20% widowni. Nadaje program całą dobę. Natomiast TV 6 jest całkowicie nowym nadawcą, gdyż w sferze testów była do końca maja 2011 r. Ma emitować teleturnieje i audycje adresowane do młodzieży.

Telewizja PULS była uruchomiona w 2001 roku przez zakon franciszkanów, na bazie dawnej Telewizji Niepokalanów dzięki wsparciu spółek skarbu państwa (PKN Orlen, KGHM Polska Miedź, Polskie Sieci Elektroenergetyczne, PZU Życie) oraz Prokomu. Początkowo działała jako stacja komercyjna ale o profilu religijnym. W latach 2002- 2010 przeszła wiele przekształceń (po wycofaniu się Prokomu pomagała jej firma Antena 1 oraz Telewizja Polsat, w 2006 roku inwestował w nią koncern Roberta Murdocha, itd.) ale obecnie należy w 100% do biznesmena i prezesa stacji – Dariusza Dąbka. Choć w jej koncesji zlikwidowano obowiązek emisji programów religijnych, stacja zachowała charakter telewizji familijnej i utrzymała wysoka pozycję w rankingu oglądalności, wyprzedzając nawet w 2010 r. stacje TVN 7 i TV 4.

Kolejny nadawca telewizyjny to Superstacja. Założona w 2006 r. przez Ryszarda Krajewskiego (m.in. producenta „Familiady” dla TVP), który był jej prezesem do 2009. Gdy doszło do sprzedaży stacji na rzecz spółki Ster powiązanej z Telewizją Polsat, prezesem został Adam Stefanik, łączący pracę w Superstacji i TV 4. Stacja ma program o charakterze informacyjnym. Nadaje całą dobę i podobnie jak wszystkie wyżej wymienione stacje komercyjne, jest obecna w ofercie wszystkich platform cyfrowych oraz większych telewizji kablowych. 

Telewizja TRWAM uzyskała koncesję w 2003 roku. Jej właścicielem  jest wrocławska Fundacja Lux Veritatis, fundacja założona w 1998 roku przez ojców redemptorystów – o. Jana Króla i o. Tadeusza Rydzyka (obecnego prezesa stacji). Program ma charakter religijny, historyczno-narodowy i związany z popularyzacją dorobku Kościoła i Jana Pawła II. Stacja nadaje drogą satelitarną. Dostępna jest również w większości polskich sieci kablowych, a także w Internecie, w tym za pośrednictwem aplikacji iPhona i iPada. Telewizja TRWAM była jedną z pierwszych stacji, która udostępniła streaming w Internecie. KRRiT która do lipca 2011 zakończyła etap przyznawania miejsc dla stacji telewizyjnych na multipleksach umożliwiających od stycznia 2012 odbiór kanałów w jakości cyfrowej ( w związku z likwidacją analogowych nadajników zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej) - na żadnym z multipleksów nie przyznała miejsca   dla Telewizji TRWAM. Biorąc pod uwagę, że stacja nie jest dostępna na żadnej z platform cyfrowych, oznacza to, że jeśli nic się nie zmieni, to od 2013 kanał może przestać działać.

Polcast Television Sp. z o.o. to polska spółka medialna z udziałem kapitału włoskiego. Jest obecnie właścicielem stacji nadających audycje rozrywkowe i zachęcające do zakupów (w nawiasach podano datę rozpoczęcia działalności): Polonia 1 (1993), Top Shop (1997, dzieli częstotliwość z Polonią 1) i Tele 5 (2002, zastąpiła kanał Super 1).

Z innych, mniejszych polskich nadawców, można wymienić Zjednoczone Przedsiębiorstwa Rozrywkowe emitujące muzyczne kanały Eska TV oraz Polo TV oraz Wyższą Szkołę Społeczno-Ekonomiczną w Warszawie (uczelnia prywatna), właściciela kanału edukacyjnego Edusat. Niepubliczne stacje regionalne to:  NTL Radomsko (Grupa ITI, woj. łódzkie), CBS TV (Media Kaszebe, Kaszuby), WTK (Grupa WTK, woj. wielkopolskie) i  największa z nich -Telewizja Silesia (TVS, woj. śląskie) emitująca programy: TVS, TVS HD, TVS HD 1.

Pozostali poważniejszy nadawcy telewizyjni działający w oparciu o otrzymane koncesje na terenie Polski i emitujący polskojęzyczne audycje, są w większości przedstawicielstwami zagranicznych koncernów medialnych. Mimo że pojawia się w nich często w nazwie słowo „Polska” i są rejestrowane gospodarczo w Polsce, przeważające udziały w nich mają podmioty zagraniczne. Poniżej wykaz właścicieli i oferowanych przez nich kanałów:

– CANAL CYFROWY – to francuska spółka medialna, operator platformy cyfrowej Cyfra oraz nadawca kanałów telewizyjnych: Canal , Canal HD, Canal Film, Canal Film HD, Canal Sport, Canal Sport HD, Canal Sport 2, Canal Gol oraz kanałów Ale kino!, ZigZap/Hyper, MiniMini, Planete, Kuchnia.tv, Domo i O.TV.
Stacja wspiera polską produkcję filmów fabularnych (zainwestowała dotąd ponad 100 mln zł) oraz wybrane festiwale filmowe.

–  HBO POLSKA – podmiot związany z amerykańskim koncernem Home Box Office,oferujący kanały: HBO HD, HBO 2 HD, HBO Comedy HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax oraz dystrybutorem na terenie Polski m.in.kanałów AXN. HBO inwestuje m.in. w produkcje stand-up comedy, a w Polsce szczególnie wspiera wybrane projekty dokumentalne oraz Krakowski Festiwal Filmowy.
- Telekomunikacja Polska S.A. (TP S.A.) – operator telekomunikacyjny, którego największym udziałowcem jest France Télécom, TP S.A. to  dostawca telefonii stacjonarnej, jeden z największych w Polsce dostawców Internetu, właściciel PTK Centertel Sp. z o.o., operatora telefonii komórkowej Orange (marka Orange zmieniła nazwę usługi Neostrada). Kanały tv: Orange Sport, Orange Sport Info. Grupa TP

– SPI INTERNATIONAL POLSKA – spółka zależna od amerykańskiego koncernu mającym oddziały w różnych krajach, producent, dystrybutor kinowy i nadawca tv, inwestujący incydentalnie m.in. w produkcję polskich filmów fabularnych (także niezależnych). Właściciel m.in. spółki Kino Polska TV, która z kolei jest właścicielem portalu stopklatka.pl oraz emitentem popularnego kanału filmowego  Kino Polska a także kanału muzycznego Kino Polska Muzyka. SPI ponadto oferuje oraz cztery inne kanały filmowe: Filmbox, Filmbox Extra, Filmbox Family i Filmbox HD. Firma działa pod dwoma markami: SPI oraz Spinka.

Inne podmioty zagraniczne oferujące pakiety polskojęzycznych programów to stacje i spółki medialne, takie jak: NBCUniversal/Universal Networks International, BBC Worldwide, Discovery Polska Sp. z o.o., Fox International Channels, A&E Television Networks/BSkyB, Viasat/MTG, Travel Channel Ltd., Chello Zone, MTV Networks Polska, The Walt Disney Company, Time Warner i kilka innych.
Część programów (kanałów) dostępnych jest w kodowanym lub niekodowanym przekazie satelitarnym lub za pośrednictwem funkcjonujących na polskim rynku platform cyfrowych, sieci telewizji kablowych, IPTV oraz telewizji naziemnej (analogowo lub cyfrowo). Część programów dostępna jest także przez Internet lub w telewizji mobilnej odbieranej za pomocą przenośnych urządzeń.
Michał J.Zabłocki  3 października 2011 15:42
Scroll