Baza / Prawo i finanse
Baza / Prawo i finanse
Pieniądze europejskie w kulturze - Polacy liderem!
Ile osób wie, że Polska jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem wykorzystania środków unijnych na kulturę? Wśród licznych inwestycji ostatnich lat znajdują się także przedsięwzięcia z branży filmowej czy szerzej, audiowizualnej.
21 listopada 2013 roku na konferencji w Zamku Królewskim w Warszawie minister kultury Bogdan Zdrojewski podsumował efekty wdrażania XI Priorytetu "Kultura i dziedzictwo kulturowe" Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013, którego operatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowanie otrzymało 79 inwestycji o ponadregionalnym znaczeniu na łączną kwotę prawie 4 mld złotych (w tym ze środków europejskich na kwotę ponad 2,28 mld).

Wśród nich są te, które ściśle wiążą się z branżą filmową. To między innymi budynek dydaktyczny PWSFTviT w Łodzi - Uczelniane Centrum Dydaktyki Nowych Mediów czy konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie. Przy pomocy pieniędzy z Priorytetu XI rozbudowana została  Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna we Wrocławiu,  Szkoły artystyczne to jeden z priorytetów programu – zarówno podstawowe, średnie jak i wyższe (m.in. ASP we Wrocławiu).


Filmoteka Narodowa po doinwestowaniu, fot. MKiDN

Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę, że w ciągu ostatnich lat Polska znalazła się na pierwszym miejscu wśród państw Unii Europejskiej, pod względem rozdzielania i wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na kulturę, a fundusze europejskie znacząco zmieniły mapę inwestycji kulturalnych. - Uzyskanie tej pozycji w Europie było, według mnie, jednym z najtrudniejszych zadań wykonanych przez ministerstwo kultury. Nadrobiliśmy znaczną część zaległości inwestycyjnych w sferze kultury,powstałych w naszym kraju od 1945 do 1989 roku - zauważył Zdrojewski.

Szef resortu podkreślił, że inwestycje dofinansowane ze środków UE znajdują się praktycznie w każdym regionie Polski i są bardzo zróżnicowane. 90 proc. inwestycji jest realizowanych zgodnie z harmonogramem. Podsekretarz stanu dr Monika Smoleń, od wielu lat zaangażowana w proces przyciągania funduszy europejskich do Polski przypomniała, że udało się przeprowadzić przez Komisję Europejską tzw. duże projekty - o wartości 50 mln euro. Pierwszym z nich było Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, pozostałe to - Europejskie Centrum Solidarności, Opera i Filharmonia Podlaska, Centrum Nauki Kopernik i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.



Łódź, budynek PWSFTviT

Ministerstwo przygotowuje się już do rozdysponowania środków z następnej perspektywy finansowej 2014-20. Pierwsze konkursy powinny rozpocząć się w 2015 roku.




Anna Wróblewska / PAP, portalfilmowy.pl  21 listopada 2013 13:00
Scroll