PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W piątek 8 września odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu Andrzeja Wajdy na fasadzie budynku Wajda School & Studio. Stowarzyszenie Filmowców Polskich wsparło tę formę upamiętnienia mistrza i obchodów 20-lecia szkoły jego imienia.
Odsłonięcie muralu przy ul. Chełmskiej 21 w Warszawie na terenie WFDiF było symbolicznym zamknięciem obchodów 20-lecia Wajda School, założonego przez Andrzeja Wajdę i Wojciecha Marczewskiego. To miejsce zajmowało szczególne miejsce w sercu Wajdy. Żona artysty, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, podczas nagranego przemówienia, odtworzonego podczas uroczystości, przyznała, że szkoła jego imienia "była największa miłością Andrzeja i jedyną, o którą mogłam być zazdrosna”.

Wojciech Marczewski przemawiający podczas odsłonięcia muralu Andrzeja Wajdy fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

- Andrzej Wajda kochał tę szkołę - powiedział Wojciech Marczewski. Współzałożyciel i dyrektor programowy instytucji przypomniał, że wiele razy proponowano szkole przeniesienie do innych, bardziej prestiżowych lokalizacji, ale mistrz upierał się przy skromnym budynku na ulicy Chełmskiej: - To było jego miejsce, spędzał w nim długie godziny i tu zrealizował swoje najważniejsze filmy. Dbając o jego pamięć, uważamy, że właśnie to miejsce należy oznaczyć w jakiś szczególny sposób. Mural z jego postacią wydał nam się właściwą pieczęcią.

fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

Mural powstał dzięki datkom kilkudziesięciu prywatnych darczyńców zbieranych w ramach publicznej zrzutki, a także wsparciu instytucji partnerskich. Podczas podziękowań Wojciech Marczewski nie zapomniał o Stowarzyszeniu Filmowców Polskich: - W takich sytuacjach Stowarzyszenie Filmowców Polskich jest niezawodne. Gdy spotyka nas prawdziwe niebezpieczeństwo, tam mamy pomoc.

Autorem projektu jest Andrzej Pągowski, autor plakatów do wielu filmów Andrzeja Wajdy, a także pomysłodawca Festiwalu Filmowego Wajda na Nowo, który odbywa się w Suwałkach. - Ten projekt był gotowy i czekał. I teraz wiem na co czekał – mówił  Pągowski. – Czekał na to, żeby się tutaj znaleźć. Andrzej patrzy na was, patrzy na studentów, trochę podgląda i mam nadzieję, że będzie się opiekował tym miejscem.

Andrzej Pągowski składka podpis pod muralem swojego autorstwa fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP

- Wiem, że ta szkoła była dla niego najważniejszym spełnionym marzeniem, bo myślał, że wszystko, co wiedział, może komuś przekazać, kto jest młodszy. Liczył też bardzo na współpracę z młodymi ludźmi. Nie zawsze się z nimi zgadzał, nieraz się dziwił, ale na pewno była to dobra wymiana energetyczna między pokoleniami - mówił reżyser i producent Michał Kwieciński.

Odsłonięcie muralu było okazją do spotkania z jego współpracownikami, przyjaciółmi, studentami, absolwentami i współpracownikami szkoły. Głos zabrali także Krzysztof Materna, Michał Komar, Janusz Zaorski, Katarzyna Nowak, Olgierd Łukaszewicz i Maciej Karpiński.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ Z WYDARZENIA
fot. Wojciech Olkuśnik/East News/SFP
 
Szkoła powstała w 2002 roku jako Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy oraz Fundacja Edukacji Filmowej Andrzeja Wajdy – obecnie Wajda School i Wajda Studio. Od samego początku jej celem jest pomoc młodym twórcom w przygotowaniu profesjonalnego debiutu poprzez pracę zespołową z doświadczonymi filmowcami. Znani ludzie kina (reżyserzy, scenarzyści, producenci) pracują tu z uczestnikami kursów nad najlepszą wizją artystyczną ich własnych projektów, działając podobnie jak nieistniejące już zespoły filmowe. Dorobek Szkoły to prawie 2 tysiące absolwentów współtworzących historię polskiego kina i setki rozwijanych projektów filmowych, które znalazły swój finał na ekranach. Dorobek Studia to kilkaset produkcji dokumentalnych i fabularnych, pokazywanych i nagradzanych na największych festiwalach filmowych.

LK
SFP / Wajda School
Ostatnia aktualizacja:  12.09.2023
Zobacz również
"Zielona granica" z nagrodą specjalną w Wenecji!
48. FPFF. Filmy z audiodeskrypcją
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll