PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W piątkowe południe 3 lutego 2023 roku w sali kinowej Stowarzyszenia Filmowców Polskich zebrali się reżyserzy i producenci, aby spotkać się z kompozytorami, którzy chcą nawiązać współpracę z filmowcami i zapoznać ich ze swoją muzyką.
fot. Wojciech Olkuśnik / EastNews / SFP

Cykl "Muzyka w filmie" ruszył wiosną 2022. Powstał z inicjatywy Koła Reżyserów SFP we współpracy z Kołem Młodych. Pierwsze spotkanie z cyklu odbyło się w maju 2022 roku w siedzibie Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Warszawie, w ramach niego prezentowały się kompozytorki i prezentowali się kompozytorzy: Marzena Majcher, Ignacy Zalewski, Tomasz Jakub Opałka, Agata Kurzyk, Jan Sanejko i Antoni Wojnar. Drugie spotkanie miało miejscew październiku 2022 roku, również w siedzibie SFP, wzięły w nim udział laureatki wielu międzynarodowych konkursów: Zuzanna Całka i Aleksandra Chmielewska oraz kompozytor, altowiolista, pisarz i pedagog dr hab. Aleksander Kościów, prorektor ds. studenckich i dydaktyki w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

Grzegorz Łapiński, fot. Wojciech Olkuśnik / EastNews / SFP

Cykl spotkań z ramienia zarządu Koła Reżyserów SFP koordynuje reżyserka i scenarzystka, autorka tekstów i muzyk, dr Maja [Maya] Baczyńska, która zapowiedziała, że kontakty do zaproszonych gości są rozsyłane do zainteresowanych twórców i producentów. - Naszym celem jest, żeby kompozytorzy z reżyserami poczuli chemię. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, także producentów, dziennikarzy, scenarzystów.

Na lutowym spotkaniu mogliśmy się zapoznać z muzyką trojga kompozytorów. Byli to: kompozytorka, wokalistka i pianistka India Czajkowska (która niestety nie dotarła ze względu na sytuację osobistą), kompozytor i multiinstrumentalista Grzegorz Łapiński oraz zespół Niechęć.

Maciej Szczepański, fot. Wojciech Olkuśnik / EastNews / SFP

Niechęć to warszawski zespół jazzowy, który liryzm i filmową ilustracyjność zderza z chropowatym brzmieniem alternatywnego rocka. Grupa występowała m.in. na Open’er Festival, Copenhagen Jazz Festival oraz Glimps Festival, Colours of Ostrava. Muzyka zespołu została wykorzystana m.in. w serialu „Jak zostałem superłotrem” (reż. Krzysztof Ostrowski). Reprezentujący zespół Maciej Szczepański podkreślał, że Niechęć jest formacją całkowicie niezależną, nie związaną z konkretnym środowiskiem muzycznym, starającą się iść własną drogą i otwartą na nowe relacje zawodowe. Obejrzeliśmy także teledysk Ostrowskiego do muzyki stworzonej przez zespół. I to jest ważna informacja, gdyż współpraca może mieć charakter dwustronny, co podkreślała Maja Baczyńska. Reżyser i producent poszukują kompozytorów, ale także kompozytor szuka dobrego realizatora teledysku. Szczepański zaprosił filmowców na koncert, który odbędzie się 26 lutego w Mazowieckim Instytucie Kultury na Elektoralnej.

Grzegorz Łapiński, fot. Wojciech Olkuśnik / EastNews / SFP

  Zarówno Maciej Szczepański jak i Grzegorz Łapiński podkreślali, że współpraca z filmowcami jest ich celem, a dotychczasowe doświadczenia zaostrzyły apetyt na wspólną twórczość. Grzegorz Łapiński jest wykładowcą Akademii Muzycznej im Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, ma w swoim dorobku muzykę do spektakli Teatru Telewizji, filmów krótkometrażowych, spektakli teatralnych, spektakli Teatru Polskiego Radia, seriali audio oraz instalacji muzycznych. Zaprezentowane fragmenty muzyki filmowej pokazują szerokie spektrum działań artysty. Łapiński łączy w swojej twórczości instrumenty "żywe" z cyfrowymi, w zależności od budżetu i zapotrzebowania może grać muzykę z całą orkiestrą, ale także wykonać ją sam na fortepianie, łącząc ją z dźwiękami elektronicznymi. Zaprezentował fragmenty ścieżek dźwiękowych do takich tytułów, jak nagradzana etiuda fabularna "Jestem tutaj" Agaty Minowskiej, spektakl Teatroteki "Widok z mojego balkonu" Ewy Małecki według Moniki Siary oraz spektakl telewizyjny  także w reżyserii Małecki "Halo Mówi Warszawa".

Maja Baczyńska, fot. Wojciech Olkuśnik / EastNews / SFP

Kolejne spotkanie zaplanowane jest na II kwartał 2023 roku.





Anna Wróblewska
artykuł redakcyjny /SFP
Ostatnia aktualizacja:  24.02.2023
Zobacz również
21. Tydzień Kina Hiszpańskiego już w marcu
200 tysięcy widzów zobaczyło w kinach „Niebezpiecznych Dżentelmenów”
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll