Połącz
Logowanie
zaloguj się
PISF twitter Facebook YouTube
szukaj
O SFP
ZAPA
KINO KULTURA
STUDIO MUNKA
DOKUMENT
DOM PRACY TWÓRCZEJ
"Powidoki", reż. Andrzej Wajda
fot. Akson Studio
Rzeźba Mateusza Birkuta z „Człowieka z marmuru” w „Powidokach”
13 stycznia 2017 roku na ekrany kin wchodzą „Powidoki” Andrzeja Wajdy. Rzeźba przedstawiająca Mateusza Birkuta z „Człowieka z marmuru” – eksponat Muzeum Kinematografii w Łodzi – zagrała w jednej ze scen.
Studio Akson, producent ostatniego filmu Andrzeja Wajdy, na prośbę reżysera wypożyczyło eksponat muzealny na plan filmu "Powidoki"  we wrześniu 2015 roku. Przed realizacją zdjęć poddano ją ponownie zabiegom konserwatorskim, które głównie polegały na przywróceniu jej pierwotnej kolorystyki.


Jerzy Radziwiłłowicz jako Mateusz Birkut, fot. Vision.

– Rzeźba Mateusza Birkuta z filmu "Człowiek z marmuru" (1976) trafiła do Muzeum Kinematografii w Łodzi 8 kwietnia 1986 roku. Została przekazana do zbiorów przez Andrzeja Wajdę. To był jeden z pierwszych eksponatów otrzymanych od reżysera. Rzeźbę wykonał z gipsu Adam Roman. Ma 190 cm wysokości i ok. 100 cm szerokości – mówi o Birkucie witającym widzów przed wejściem do muzealnego kina Krystyna Zamysłowska, główny inwentaryzator zbiorów Muzeum Kinematografii.


2011 rok – Andrzej Wajda z rzeźbą Mateusza Birkuta w Muzeum Kinematografii, fot. Tomasz Komorowski.

Eksponat po przybyciu do muzeum został poddany zabiegom odświeżającym: – Antoni Szram, pierwszy dyrektor Muzeum, podjął decyzję o jej natychmiastowej konserwacji. Pierwsze prace konserwatorskie i renowacyjne zostały przeprowadzone już w kwietniu 1986 roku przez Zdzisława Zabłockiego. Po raz pierwszy rzeźbę zaprezentowaliśmy 10 maja 1986 roku na wystawie, którą otwierał Andrzej Wajda „Reymont-Ziemia obiecana-Wajda”. Ta wystawa zainaugurowała działalność Muzeum Kinematografii w Łodzi. Ponowna konserwacja miała miejsce w 1992 roku i została wykonana przez Janusza Krupińskiego – wspomina Zamysłowska.

Rzeźba opuszczała już drugi raz mury muzeum. Pierwszy raz wypożyczono ją w kwietniu 1989 roku na wystawę „Autoportret Andrzeja Wajdy” do Muzeum Okręgowego w Radomiu.


AK / Muzeum Kinematografii w Łodzi  12 stycznia 2017 11:43
Scroll