PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  4.08.2014
Lekcja kina w wykonaniu Tadeusza Sobolewskiego, zrekonstruowana cyfrowo "Brzezina" oraz pokaz "Dyplomacji" - najnowszego, znakomitego filmu Volkera Schlöndorffa zdominowały drugi dzień na Dwóch Brzegach.
Dzień rozpoczął mistrzowski wykład, jaki wygłosił Tadeusz Sobolewski. Ceniony krytyk filmowy, od lat związany z "Gazetą Wyborczą", zaprosił kinomanów w autorską podróż poświęconą pojęciu czasu w kinie światowym. Za przykłady tegoż wymiaru postrzegania sztuki filmowej posłużyły mu fragmenty wybitnych dzieł Federica Felliniego ("Noce Cabirii"), Agnes Vardy ("Cleo od 5 do 7"), Ermano Olmiego ("Legenda o świętym pijaku") czy też Yasujiro Ozu ("Tokijska opowieść"). - Te filmy pokazują ludzi w sytuacji krytycznej, którzy mają poczucie, ze perspektywa życiowa zamyka się przed nimi. Ale naraz przychodzi ratunek.... - opowiadał Tadeusz Sobolewski.

Potem przyszedł czas na cyfrową repremierę filmu "Brzezina". Po okazie obrazu, który w 1970 roku zrealizował Andrzej Wajda, odbyło się spotkanie, w którym udział wziął reżyser oraz Emilia Krakowska, odtwórczyni roli Maliny. - Zawsze mi się wydawało, że lepiej jest robić filmy z literatury niż ze scenariuszy. I tak też było w przypadku "Brzeziny", która powstała na podstawie opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza - mówił podczas spotkania z widzami Andrzej Wajda. Do pracy nad ekranizacją prozy wybitnego polskiego pisarza zaprosił znanego operatora filmowego Zygmunta Samosiuka. - Na planie pierwszą kamerę prowadził mój późniejszy przyjaciel Edward Kłosiński, który dopiero wyszedł ze szkoły filmowej. Wtedy się poznaliśmy, a później zrealizowaliśmy wspólnie kilka ważnych filmów w moim życiu - dodał reżyser. Wspomniał na koniec, że zabrał się za "Brzezinę" po nakręceniu satyry "Polowanie na muchy", najgorszego - jak sam dziś twierdzi - filmu w swoim dorobku artystycznym. - Chciałem odreagować i myślę, że mi się to udało - spointował.


Kadr z filmu "Dyplomacja". Fot.Dwa Brzegi.

Wieczór to przede wszystkim pokaz najnowszego dramatu polityczno-psychologicznego Volkera Schlöndorffa pt. "Dyplomacja". Twórca oscarowego "Blaszanego bębenka" przeniósł nas tym razem do okupowanego przez nazistów Paryża z końca sierpnia 1944 roku. Szwedzki konsul Raul Nordling, od lat mieszkający w stolicy Francji, robi wszystko, co w jego dyplomatycznej mocy, aby ówczesny gubernator Paryża, generał von Choltitz, zgodnie życzeniem (rozkazem) Hiltlera nie wysadził tego miasta w powietrze. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o dokumencie muzycznym niemiecko-szwajcarskiego twórcy Georgesa Gachota. Jego film "O samba", pokazywany wramach sekcji "Muzyka, moja miłość", to niezwykła opowieść o brazylijskiej sambie.





Marcin Zawiśliński
SFP
Ostatnia aktualizacja:  4.08.2014
Zobacz również
fot. Dwa Brzegi
Zmarł Tadeusz Pawłowicz
Obejrzyj wystawę z "Miasta 44"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll