PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  8.06.2013
W czwartek 6 czerwca w łódzkim Muzeum Kinematografii odbyło się spotkanie z A. Markiem Drążewskim, połączone z projekcją jego filmów. Spotkanie prowadził dokumentalista Andrzej Czulda.

Andrzej Marek Drążewski – scenarzysta i reżyser, także autor zdjęć i montażysta – filmów dokumentalnych, realizator telewizyjnych widowisk artystycznych i programów poetyckich. Ma w dorobku przeszło 50 filmów dokumentalnych i edukacyjnych, ponadto epizody aktorskie i współpracę reżyserską przy filmach fabularnych.
Za swoje filmy otrzymał wiele nagród i wyróżnień na festiwalach i przeglądach, m.in. w Łodzi, Krakowie, Łagowie, Pardubicach, Warszawie. Był współzałożycielem Studia Debiutów przy WFD w Warszawie a także Studia Filmowego im. K. Irzykowskiego, obecnie jest przewodniczącym Sekcji Filmu Dokumentalnego Stowarzyszenia Filmowców  Polskich.

 
A. Marek Drążewski. Fot. Anna Michalska

Autor opowiadał łódzkiej publiczności o swoich doświadczeniach, związanych z realizacją filmów dokumentalnych, m.in. o kłopotach podczas dokumentacji i kręcenia zdjęć do półgodzinnego dokumentu „Transsex”, jedynego polskiego filmu (nie reportażu), którego bohaterami są transseksualiści. Film powstał w 1986 roku: - W naszym kraju, a właściwie wszędzie w demoludach, w okresie, kiedy robiłem ten film, większość transseksualistów stanowiły kobiety, które chciały zostać mężczyznami – wspominał Drążewski. - Miałem niesamowite spotkania, wręcz porażające, z ludźmi, którzy chcieli sobie zrobić operację. Ciężko mi było wytrzymać z kamienną twarzą, kiedy gabarytowo chłop jak dąb przedstawia się: Agnieszka. I jest uroczą kobietą. To temat bolesny, nadal aktualny. Chciałem „Transsex” puścić teraz w telewizji, przy okazji pojawienia się posłanki Anny Grodzkiej, ale nie udało się. To wciąż temat tabu, nie ma odważnego, który by podjął taką decyzję.


Andrzej Czulda i A. Marek Drążewski na spotkaniu w Muzeum Kinematografii. Fot. Anna Michalska

Mówił też o trudnej sytuacji dokumentalistów: - Nie szanuje się nas, jako twórców. Jesteśmy w gorszej sytuacji, niż pani, która stoi na rogu – mamy prawo do nazwiska w filmie, ale do samego filmu nie mamy żadnych praw. No ale trudno, każdy z nas ma jakieś schorzenie, a moim jest kino dokumentalne.

Pytany o plany, odpowiedział: - Od 18 lat walczę o to, żeby zrobić film o konfederacji warszawskiej 1573 roku. Telewizja nie chce mojego dokumentu. Po prostu nie. To dziwne, bo kiedyś na Mysiej 2 siedzieli faceci, którzy mi mówili, co mam usunąć, zmienić. Teraz – cisza, nikt nie odpowiada. Nie ma urzędu cenzorskiego, który mogę oskarżyć, że mnie lekceważy. Chciałbym także zrobić film „Lenino drugim Katyniem” – pokazać, jaki ta bitwa miała przebieg, jak to się stało, że Polacy poszli do ataku, a Rosjanie nie. Mam jeszcze kilka projektów, ale nie będę o nich opowiadał.


Anna Michalska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  8.06.2013
Zobacz również
Jedynka rezygnuje z paradokumentów
Oni rozdadzą Jantary: jury 32. edycji Festiwalu "Młodzi i Film"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll