PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
25 czerwca 2021 roku w wieku 61 lat znawca filmu i fotografii, wieloletni kierownik łódzkiego oddziału Filmoteki Narodowej Tadeusz Wijata. Przyjaciele, współpracownicy i bliscy Tadeusza spotkają się w Łódzkim Domu Kultury, by wspominać tego niezwykłego, ciepłego i bardzo utalentowanego człowieka.
Wieczór wspomnień odbędzie się w czwartek 21 października 2021 roku o godzinie 19.30.  

Tadeusz Wijata był absolwentem Wydziału Filologicznego o specjalności Filmoznawstwo na Uniwersytecie Łódzkim. "Przyjaciel Łodzi Filmowej, koneser obiektywu i X Muzy, twórca Forum "Wokół Kina" - wspominał Go Sławomir Fijałkowski. W Filmotece Narodowej pracował od marca 2000 roku. Przez wiele lat był Kierownikiem Archiwum Filmowego w Łodzi, przy ul. Łąkowej. Po połączeniu Filmoteki Narodowej z Narodowym Instytutem Audiowizualnym pełnił funkcję Zastępcy Kierownika Zespołu Przechowywania Zbiorów. Związany był wiele lat z Łódzkim Towarzystwem Fotograficznym, w którym od 2000 roku pełnił funkcję wiceprezesa Zarządu.



- Tadeusza znałem od roku 1985. To szmat czasu - wspomina przyjaciel Zmarłego, reżyser, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich Andrzej Czulda. - Widywaliśmy się bardzo często na różnego rodzaju imprezach kulturalnych, przede wszystkim filmowych: wernisażach, projekcjach filmowych, wystawach, na wielu spotkaniach z twórcami w Muzeum Kinematografii. Był zawsze na premierach moich filmów. Zawsze uśmiechnięty, empatyczny, subtelny. To on podsunął mi pomysł na film dokumentalny o Zdzisławie Szostaku, dzięki czemu udało się nakręcić sześć godzin wywiadu z Mistrzem przed jego śmiercią. Widywaliśmy się wszędzie i zawsze /wypiliśmy sporo wódeczki i piwa/. Mocno tkwi we mnie fragment aforyzmu: Dla mnie otrzymanie wiadomości o śmierci bliskiej osoby jest jak droga w dół po znanych, lecz pogrążonych w mroku schodach. Chodziłeś nimi milion razy i wiesz, ile stopni jeszcze przed tobą, ale gdy chcesz stanąć na następnym, okazuje się, że go nie ma. Potykasz się i nie możesz w to uwierzyć. I od tej pory będziesz się tam potykał często, ponieważ, jak wszystkie rzeczy, do których przywykłeś, ten brakujący stopień stał się cząstką ciebie.

WRÓB
SFP / FiNA
Ostatnia aktualizacja:  17.10.2021
Zobacz również
Nagrody 37. Warszawskiego Festiwalu Filmowego
Andrzej Munk. W stulecie urodzin wielkiego artysty
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll