PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  21.02.2012
"Wstyd", opowieść o uzależnionym od seksu nowojorczyku, jest po "Głodzie" drugim pełnometrażowym filmem reżysera Steve’a McQueena, który zasłynął również jako fotograf i rzeźbiarz. Mimo tych odskoczni to kinematografia zawsze była jego domeną, pozwoliła mu także na rozwinięcie artystycznych skrzydeł.

McQueen, absolwent Chelsea School of Art oraz Goldsmith College w Londynie, zaczynał od czarno-białych krótkometrażówek, które w 1999 roku przyniosły mu nagrodę Turnera, najważniejszą z przyznawanych artystom w Wielkiej Brytanii i jedną z najbardziej prestiżowych na świecie. W filmach tych wyraźnie inspirował się początkami kina, francuską Nową Falą oraz eksperymentami Andy'ego Warhola. "Bear" z 1993 roku pokazuje spotkanie dwóch nagich ludzi, których relacja balansuje pomiędzy erotycznym przyciąganiem a wrogością. W roku 1997 w "Deadpan" zrealizował swoją wersję klasycznej sceny z filmu z Busterem Keatonem "Marynarz słodkich wód". "Drumroll" z 1998 roku to obraz Manhattanu zarejestrowany kamerą przymocowaną do beczki, którą McQueen puścił ulicami miasta.


Kadr z filmu "Wstyd", fot. Gutek Film

Po wizycie McQueena w Iraku powstała szokująca seria znaczków pocztowych przedstawiających twarze poległych żołnierzy, którą artysta zatytułował "Queen and Country". Reprezentował także Wielką Brytanię na prestiżowej wystawie sztuki współczesnej Biennale w Wenecji. Najszerszy rozgłos przyniosły mu jednak osiągnięcia na polu filmowym. "Głód", jego pełnometrażowy debiut, to historia słynnego wojownika IRA Bobby'ego Sandsa, który w 1981 roku podjął strajk głodowy w proteście przeciwko traktowaniu więźniów w zakładzie karnym w Belfaście. Obraz ten został doceniony na festiwalu w Cannes, gdzie otrzymał Złotą Kamerę, a także przez BIFA (British Independent Film Awards) i BAFTA. W postać Sandsa wcielił się Michael Fassbender, którego ujrzeć możemy również we "Wstydzie", a co więcej, wraz z McQueenem przymierza się już do kolejnego projektu pod tytułem "Twelve Years a Slave". Współproducentem oraz odtwórcą głównej roli ma zostać Brad Pitt.

Zapraszamy do obejrzenia wywiadu z artystą:





DP
portalfilmowy.pl/Gutek Film
Ostatnia aktualizacja:  31.07.2012
Zobacz również
Holland i Adamik na planie serialu "Krzew gorejący"
Michael Fassbender celtyckim superbohaterem?
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll