PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  10.01.2012
Uważany za kultowy, nie tylko w kręgach fanów fantasy. Na "Labiryncie" Jima Hensona wychowało się całe pokolenie dzieci. Najlepszym dowodem na to, że pochodzący z 1986 roku film, ciągle trwa w świadomości jego widzów, jest wiadomość o nadchodzącym prequelu.

Zupełnie odwrotnie niż zwykle, to film będzie inspiracją dla nowej serii komiksów, stylistycznie wiernych filmowemu oryginałowi, ale skupiających się na losach granego kiedyś przez Davida Bowiego - Króla Goblinów. Jest to wiadomość szczególnie cenna dla fanatyków jego roli, których przecież nie brakuje.

Jennifer Connelly i David Bowie w "Labiryncie", fot. Henson Associates

Komiksy inspirowane "Labiryntem"Jima Hensona pochodzić będą z wydawnictwa Archaia, które w 2009 roku  podpisało kontrakt z firmą Jima Hensona, nieżyjącego już twórcy Muppetów. Komiks ma mieć swoją premierę pod koniec 2012 roku. Tytuł ani ilustratorzy nie są jeszcze znani. Wiadomo tylko tyle, że projekt graficzny będzie nadzorowany przez wydawcę Stephena Christy'ego, a za konsultanta nadzorującego designem okładek i postaci, posłuży Brian Froud. Jest on współautorem koncepcji postaci z filmu z 1986 roku oraz faktycznym ojcem chłopca, który zagrał w nim Toby'ego.

Tym, którzy nie mieli okazji oglądać "Labiryntu", przypominamy, iż historia ta skupia się na kilkunastoletniej Sarah (Jennifer Connelly). Ponieważ dziewczynka ma dość niańczenia swojego braciszka, który ciągle płacze, wypowiada życzenie, aby brata porwały gobliny. Życzenie spełnia się ku jej przerażeniu i brat trafia na zamek Jaretha, Króla Goblinów (w tej roli glamrockowy, obcięty na Tinę Turner i ubrany w błyszczące obcisłe rajtuzy David Bowie) Jeśli Sarah nie chce dopuścić, by brat został przemieniony w goblina, musi pokonać przyległy do zamku labirynt. W trakcie wędrówki dziewczynka spotyka kilku nietypowych przyjaciół (m.in. trollowaty Hoggle oraz goblin-yeti Ludo) i odbywa przyspieszony kurs dojrzewania.

Nie wiadomo skąd wzięła się postać Króla Goblinów w "Labiryncie" z 1986 roku. Na to pytanie ma ambicję odpowiedzieć komiks Archai, czerpiący z rzeczywistości w jakiej poruszał się Jareth stworzony przez Hansona. Zamiast wracać do losów Sary i Toby'ego, nowa wersja "Labirytnu" uczyni głównym bohaterem Króla Goblinów we własnej osobie. Historia różnić się będzie brakującym happy-endem. Los Jaretha przedstawiony będzie tragicznie, a na koniec trafi on, jak można się już domyślić, do swojego labiryntu jako goblin. Co istotne, twórcy komiksowego prequela chcą być wierni klimatowi i baśniowej, specyficznej atmosferze filmu Hansona.

Trwają też rozmowy z Davidem Bowie, którego autorzy komiksu chcą zaangażować do projektu. Nie wiadomo czy budżet książki udźwignie jego udział. Póki co, piosenkarz - gwiazdor, wyraża aprobatę dla projektu i w "najgorszym" wypadku będzie służył projektowi błogosławieństwem, bądź zostanie zaangażowany w introdukcję. Christy chciałby zintegrować komiks z muzyką Bowiego. W wywiadzie dla EW wspomina, że chciałby piosenki Bowiego włożyć w usta bohaterów komiksu na sposób graficzny, np. z ukazaniem ich zapisu nutowego.

MG
Collider
Ostatnia aktualizacja:  9.01.2012
Zobacz również
Krytycy z Vancouver: "The Artist" najlepszym filmem 2011
"Rzeź". Polański zastawia pułapkę
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll