PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  4.01.2012
Pod koniec ubiegłego roku w Tallinie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. W stolicy Estonii, będącej w 2011 Europejską Stolicą Kultury, stanął ekran, na którym wyświetlono na taśmie 35 mm bardzo wyjątkowy film.

"60 Seconds of Solitude in a Year Zero" to składanka krótkich filmów, podobna takim przedsięwzięciom jak "10 minut później: Trąbka" lub "Lumiere i spółka", w której wzięło udział 60 reżyserów z całego świata. Każdy z nich miał dla siebie dokładnie 60 sekund.

Jednym z zaproszonych do udziału w projekcie był mistrz niezależnego autorskiego kina Aki Kaurismäki, którego najnowszy film - "Człowiek z Hawru" - jest fińskim kandydatem do Oscara. Obok twórcy słynnych "Leningrad Cowboys jadą do Ameryki" w "60 Seconds of Solitude in a Year Zero" udział wzięli m.in. tacy giganci współczesnego kina jak Michael Winterbottom, Park Chan-Wook, Tom Tykwer, Shinji Aoyama, czy Michael Glawogger.


Tallin 2011, Fot. Jelena Rudi

Po projekcji 60 krótkich filmów ekran, na którym je pokazywano... stanął w płomieniach. Podobnie jak sama kopia filmu, będąca jedyną na świecie. Świadkowie tego seansu-performance'u byli zatem pierwszymi i ostatnimi widzami filmu. Jak tłumaczą na oficjalnej stronie projektu pomysłodawcy i organizatorzy, estoński reżyser Veiko Õunpuu oraz aktorka Taavi Eelmaa, "60 Seconds of Solitude in a Year Zero" było swoistym filmowym i artystycznym manifestem.
To splunięcie w twarz cynicznemu marketingowi, produkcji, wielkiemu biznesowi (...) poświęcone zachowaniu wolności myśli i tworzenia we współczesnym kinie. Ten film nie będzie promowany, dystrybuowany w żadnej postaci, a jego kopia zostanie zniszczona.

Bezkompromisowa, radykalna postawa jest bardzo bliska twórcy "Człowieka z Hawru". Nic więc dziwnego, że Aki Kaurismäki wziął udział w tym nietypowym projekcie.


Fot. Gutek FIlm

"Człowiek z Hawru" to opowieść rozgrywająca się w zapomnianym przez świat portowym mieście, gdzie żyje grupa wyjątkowo barwnych postaci.  Pucybut o złotym sercu, wyjątkowo inteligentny pies, zbieg z Afryki, tajemniczy detektyw i klasyk starego, dobrego rock & rolla. To bohaterowie najnowszej czarnej komedii Akiego Kaurismäkiego ("Człowiek bez przeszłości), która już 6 stycznia pojawi się w polskich kinach.

W wyróżnionym nagrodą FIPRESCI na festiwalu w Cannes "Człowieku z Hawru" fiński twórca rezygnuje ze swojej ponurej wizji społeczeństwa, w zamian proponując widzom uniwersalną przypowieść o sile dobroci.


EJ
AnotherMag/Gutek
Ostatnia aktualizacja:  19.06.2012
Zobacz również
Najlepsze filmy wg amerykańskiej Gildii Producentów
Nicolas Sarkozy pasuje Salmę Hayek na rycerza
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll