PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  26.12.2011

W styczniu we wrocławskim klubie Karuzela zaplanowano film Marcina Koszałki "Ucieknijmy od niej".  

To w pewnym sensie kontynuacja najgłośniejszych dokumentów Koszałki - „Takiego pięknego syna urodziłam” oraz „Jakoś to będzie”. Reżyser ponownie skierował kamerę na członków swojej rodziny. Po matce i żonie, przyszedł czas na siostrę, Gośkę. Film pierwotnie miał nosić tytuł „Botoks i śmierć”, bo takiego zestawienia dokonał Koszałka w "Ucieknijmy od niej". Kult młodości i próba odepchnięcia rozmyślań o śmierci, to zachowania cechujące Gośkę. Autor dokumentu skonfrontował sceny z udziałem swej siostry z obrazami szpitalnej agonii, z ujęciami umierania. Dla rodzeństwa praca nad filmem stała się okazją do szczerej rozmowy. Czy potrafią się komunikować tylko za pośrednictwem kamery? Dlaczego Koszałka powraca do intymnych tematów z pogranicza ekshibicjonizmu? Dokąd prowadzi ucieczka od myślenia o śmierci? Na te – i wiele innych – pytań można znaleźć w kameralnym filmie Koszałki.


Marcin Koszałka, fot. Marcin Kułakowski/PISF

Twórca ma w dorobku m. in. „Takiego pięknego syna urodziłam”, „Istnienie” czy „Do bólu".  Jest  cenionym operatorem. Robił zdjęcia do filmów „PręgiMagdaleny Piekorz, „RewersuBorysa Lankosza czy „Rysa” Michała Rosy. Za "Rewers" dostał Brązową Żabę na festiwalu Plus Camerimage. 
  
Filmy Marcina Koszałki cieszą się  zainteresowaniem widzów oraz krytyki filmowej. Autor od początku swojej kariery, kiedy wystartował z „Takiego pięknego...”, wzbudzał spore kontrowersje. W debiucie naruszył tabu idealnej polskiej rodziny, a po emisji filmu do redakcji dokumentu w TVP przychodziły obelżywe listy, oskarżające młodego filmowca o brak szacunku do matki i manipulację. Również koledzy po fachu podeszli z dystansem do autobiograficznego dokumentu Koszałki, zarzucając mu nieposzanowanie etyki zawodowej i wyrządzenie krzywdy bohaterowi. Mniejsze lub większe oburzenie towarzyszyło premierom kolejnych dokumentów tego twórcy, konsekwentnie zajmującego się tematyką kondycji rodziny oraz zagadnieniem śmierci i stosunku do niej współczesnego człowieka. Dwa nadrzędne dla całego dorobku Koszałki zagadnienia spotykają się właśnie w "Ucieknijmy od niej", ostatnim z do tej pory ukończonych filmów reżysera. 
  
"Ucieknijmy od niej" rozpoczyna cykl spotkań „Kinoniedziela” w Klubie Karuzela. Będą miały one na celu prezentację wartościowego kina, które ze względu na swój format, gatunek lub niszowy charakter nie mieści się w repertuarze kinowym. Ton nadawać będą polskie filmy dokumentalne, w szczególności młodych twórców, ale nie zabraknie również fabuł. W Klubie Karuzela gościć będą autorzy prezentowanych filmów.

Pokaz "Ucieknijmy od niej" odbędzie się w Klubie Karuzela, ul. Szajnochy 4 (przy Placu Solnym) we Wrocławiu 8 stycznia, godz. 20.00, wstęp wolny
 

KS
Klub Karuzela
Ostatnia aktualizacja:  26.12.2011
Zobacz również
Męski striptiz urzeka Soderbergha
Reznor/Ross: Przełomowi jak Facebook
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll