PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  19.09.2013
Jeremy Irons, brytyjski aktor znany m.in. z roli w "Lolicie", "Człowieku w żelaznej masce" czy "Misji" kończy 65 lat.

Jeremy Irons ma na swoim koncie ponad 20 ról teatralnych i 60 filmowych. Jest dwukrotnym laureatem Złotej Palmy w Cannes i Oscara. - Lubię ten element sztuki, którym jest stawianie pytań. Jedną z funkcji sztuki jest pobudzanie nas do kwestionowania rzeczywistości - pytania o naszą moralność, o zasady - mówił w jednym z wywiadów.


Jeremy Irons/Fot. Michael Comte

W trakcie swojej karier występował w teatrze, wcielając się m.in. w najsłynniejsze postaci szekspirowskie, oraz w takich filmach jak "Misja" w reżyserii Rolanda Joffe, "Lolita" Adriana Lyne'a czy "Skaza"Louisa Malle'a. Aktor został wyróżniony nagrodą Oscara w 1991 roku za swoją rolę w filmie "Druga prawda"Barbeta Schroedera. Choć unikał gry w filmach przeznaczonych dla szerokiej publiczności i starannie dbał o dobór ról, udało mu się zdobyć światową popularność.


Dominique Swain i Jeremy Irons w "Lolicie" Adriana Lyne'a/ Fot. cineplex.com

Jeremy Irons urodził się 19 września 1948 r. w miejscowości Cowes. Aktorstwo studiował w Bristol Old Vic Theatre School, choć w dzieciństwie zdradzał talent muzyczny - grał na harmonijce ustnej w szkolnej grupie The Four Pillars of Wisdom. Zasłynął z wykonania przeboju "Stairway to Heaven" grupy LedZeppelin, zagranego właśnie na harmonijce. 

Jako aktor zadebiutował w 1971 r. w londyńskim Wyndham's Theatre, wcielając się w rolę Jana Chrzciciela w sztuce "Godspell". Wyróżniała go elegancja sceniczna, dystyngowany sposób gry i intonacji. Na ekranie filmowym po raz pierwszy pojawił się w 1980 r. w filmie "Niżyński"Herberta Rossa, biografii słynnego rosyjskiego tancerza. Irons zagrał Michaiła Fokina, tancerza i choreografa. Następnym krokiem w jego karierze było przyjęcie kilku ról w telewizyjnych produkcjach. Uwagę krytyków zwrócił przede wszystkim rolą w serialu "Brideshead Revisited" (1981). W tym samym roku wystąpił w filmie "Kochanica Francuza" na podstawie powieści Johna Fowlesa, w reżyserii KarelaReisza, obok Meryl Streep. Rok później zagrał w u Jerzego Skolimowskiego w filmie "Fucha". Wcielił się w rolę polskiego robotnika, który pracuje w Londynie, nielegalnie remontując domy. Rola był niezwykła dla Ironsa, który przywykł do grywania bohaterów dystyngowanych, z "wyższych sfer".

Lata 80. były niezwykle płodnym okresem w karierze Ironsa. Wystąpił m.in. w "Misji", filmie opowiadającym historię misji, założonej przez jezuitów w XVIII-wiecznej Ameryce Południowej. Za rolę Ojca Gabriela, aktor otrzymał Złotą Palmę podczas festiwalu w Cannes. W 1988 r. dostał nagrodę ponownie, tym razem za rolę w filmie Davida Cronenberga "Nierozłączni", w którym wystąpił w podwójnej roli bliźniaków - Elliota i Beverly Mantle'ów - światowej sławy ginekologów. W 1990 r. zagrał oskarżonego o zabójstwo żony barona Clausa von Buelowa w dramacie sądowym "Druga prawda"; za tę rolę został wyróżniony nagrodą Oscara. Rok później zagrał Józefa K. w filmie Cronenberga "Kafka" na podstawie książki "Proces"Franza Kafki.

Irons podejmował kontrowersyjne, trudne role, jak w "Skazie" Louisa Malle'a, gdzie zagrał 50-letniego lekarza, cieszącego się sławą i pozycją, który wdaje się w romans z 20-letnią narzeczoną swojego własnego syna. W "Lolicie", na podstawie prozy Vladimira Nabokova, wystąpił w roli pedofila Humberta Humberta. Zagrał także w obrazie Bernardo Bertolucciego"Ukryte pragnienia"(1996), filmie "Dom dusz" (1993) na podstawie powieści Isabeli Allende a także w przeboju kinowym"Człowiek w żelaznej masce" (1998), gdzie wcielił się w postać muszkietera Aramisa. Irons wielokrotnie wcielał się w rolę bohaterów literackich, jak w przypadku "Lolity", "Domu dusz" czy "Człowieka w żelaznej masce" (na podstawie utworu Alexandra Dumasa). W 1984 r. zagrał w filmie"Miłość Swanna", na podstawie prozy Marcela Prousta.

- Im starszy jestem, tym bycie aktorem coraz mniej mnie bawi. To samo zresztą myślę o sławie - powiedział aktor w jednym z wywiadów. J.Irons znany jest z tego, że unika rozgłosu, niechętnie spotyka się z prasą, nie dopuszcza pytań o swoje życie prywatne. Ostatnio można było oglądać go w filmie "Appaloosa" (2008) wyreżyserowanym przez Eda Harrisa, thrillerze "Chciwość" (2011) J.C. Chandora, gdzie wystąpił obok Kevina Spacey. Na 2014 r. zapowiedziano premierę obrazu "A Magnificent Death From a Shattered Hand" Thomasa Jane'a, w którym
wystąpi także Irons.
JT
PAP
Ostatnia aktualizacja:  19.09.2013
Zobacz również
Zmarł operator Alejandro Jodorowskiego
Meksykański "Heli" powalczy o Oscara
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll