PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Na zakończonym właśnie World Film Festival w Montrealu nagrodą za scenariusz wyróżniono rosyjski obraz "Iwan, syn Amira" Maksima Panfiłowa, w którym główną rolę gra Karolina Gruszka. Mamy dla Was zwiastun filmu.

W fabularnym debiucie aktora i reżysera Maksima Panfiłowa Karolina Gruszka wciela się w mieszkankę Sewastopola Maszę, która wraz z dwójką dzieci zmuszona zostaje do ucieczki przed nadchodzącym frontem II wojny światowej. Schronienie znajduje w Uzbekistanie. Pod swój dach przyjmuje ją Amir. Muzułmanin o pacyfistycznych poglądach otacza ją opieką, a ona przekonana o śmierci swojego męża, kapitana rosyjskiej floty, zostaje trzecią żoną Uzbeka. Gdy po zakończeniu II wojny światowej ocalały mąż odnajduje ich w Uzbekistanie, kobieta decyduje się wrócić z nim do Sewastopola. Zabiera ze sobą także urodzonego w Uzbekistanie syna Iwana. Będący owocem związku z z Amirem chłopiec imię otrzymał po, uznanym za zmarłego, mężu. Ten ma problem, by zaakceptować pasierba.

Karolina Gruszka w filmie "Iwan, syn Amira", fot. materiały prasowe

Jak mówi reżyser filmu Maksim Panfiłow "Iwan, syn Amira" to opowieść o ludziach, którzy muszą nauczyć się tolerancji. Za podstawę scenariusza posłużyła mu, zasłyszana przed laty, prawdziwa historia z czasów II wojny światowej.

- Od razu zakochałam się w tym scenariuszu - powiedziała w jednym z wywiadów Karolina Gruszka. Występ u Panfiłowa to kolejna już znakomicie oceniana jej kreacja w rosyjskim filmie. Będąca żoną reżysera Iwana Wyrypajewa aktorka wystąpiła w reżyserowanych przez niego obrazach "Korotkoe zamykanie" (2009), "Tlen" (2009) i "Taniec Delhi" (2012). Ostatnio można było oglądać ją także w roli Białorusinki w obrazie Krzysztofa Łukaszewicza "Żywie Biełaruś!".Z World Film Festival w Montrealu, na którym tryumfował film "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, "Iwan, syn Amira" wrócił z nagrodą za najlepszy scenariusz. Już 5 września powalczy o kolejne laury. Tym razem na startującym w Kazaniu 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmów Muzułmańskich.
RP
portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  4.09.2013
Zobacz również
Jack Nicholson odchodzi na emeryturę?
Wenecja: Mistrzowie rozczarowań
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll