PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
WYDARZENIA
  24.07.2013
Choć Terrence Malick znany jest z niezbyt szybkiego tempa pracy, tym razem inwestorzy stracili cierpliwość. Do sądu trafił pozew przeciwko reżyserowi.

Oprócz żądania zwrotu środków zainwestowanych w projekt, który jak do tej pory nie powstał, w treści dokumentu złożonego w nowojorskim sądzie możemy przeczytać, że Terrence Malick zobowiązał się do zrealizowania 45-minutowych filmów do IMAX’u i filmu kinowego (90-150-minutowego), z czego do tej pory się nie wywiązał.




O "Voyage of  Time", filmie wokół którego powstało całe zamieszanie, reżyser mówi, że miał "być portretem wydarzeń kosmicznej historii Ziemi, jej obecnego stanu i perspektyw na przyszłość". Projekt miał być ukoronowaniem jego kariery i spełnieniem jednego z  "największych marzeń".

Stroną oskarżającą w sprawie jest Seven Seas Partnership. Pozywają Sycamore Picture reprezentujące reżysera za złamanie kontraktu. Inwestorzy podejrzewają, że zebrana przez nich kwota ponad 3,3 mln dolarów została "przemieszana" z kapitałem innych projektów i wykorzystana na ich realizację. Żądają zwrotu pieniędzy, a także domagają się rekompensaty za utratę zainwestowanego kapitału. W pozwie czytamy, że Malick zamiast skupić się na "Voyage..." bardziej był pochłonięty realizacją czterech innych filmów realizowanych w przeciągu ostatnich pięciu lat (cały pozew można przeczytać TU). W tym czasie reżyser ukończył nominowane do Oscara "Drzewo życia" oraz mający swoją światową premierę w 2012 obraz "To the Wonder", który wciąż nie doczekał się dystrybucji w Polsce. Dwa pozostałe filmy to "Knight of Cupsi "Untitled Terrence Malick Project". W obu będziemy mogli zobaczyć Christiana Bale’a i Natalie Portman.

Wracając do sprawy "Voyage of Time". Podobno Sycamore i Malick wydali zebrane pieniądze powiększone o kwotę 2,5 mln dolarów na prace nad projektem, do którego zdjęcia miały być realizowane m.in. na Hawajach, Islandii, Palau, w Monterey i Chile. Do tej pory inwestorzy nie widzieli żadnych materiałów, ponieważ twórcy odmówili im jakiegokolwiek wglądu w dokumentację filmu. Rola narratora w obrazie miała być powierzona Bradowi Pittowi. Ostatecznym terminem wyznaczonym Malickowi na realizację projektu był rok 2012, jednak reżyser zgłosił się do inwestorów z prośbą o więcej czasu i pieniędzy. Seven Seas Partnership postawiło warunek: Malick miał ich zapewnić, że skupi się wyłącznie na realizacji "Voyage...". Ponieważ reżyser odmówił, jego prośba została odrzucona.

W sprawie pozwu o "Voyage of a Time" prawnik Sycamore wydał oświadczenie, w którym czytamy, że "roszczenia Seven Seas są bezpodstawne. Prace nad filmem mieściły się w budżecie, przebiegały zgodnie z harmonogramem, a wszystkie środki zostały wykorzystane w odpowiedni sposób. Dodatkowo decyzja Seven Seas, aby złożyć pozew po cichu i upublicznić go przed przedstawieniem kopii Sycamore, sama świadczy o słabości zarzutów".

To nie pierwsza taka sytuacja, kiedy to twórca "Badlands", "Cienkiej czerwonej linii" czy "Podróży do Nowej Ziemi" ma problemy z dotrzymaniem wcześniej ustalonych terminów. Dwa lata temu brytyjski dystrybutor "Drzewa życia" nie mógł wyegzekwować od reżysera gotowego filmu. Słynący z transcendentalnego stylu filmowego Terrence Malick nie należy do najbardziej płodnych twórców filmowych. Tworzącemu od 1969 roku reżyserowi udało się jak dotąd ukończyć tylko 6 filmów.


AAS
THR
Ostatnia aktualizacja:  24.07.2013
Zobacz również
Twórca "Straży nocnej" w Krainie Oz
70 migawek na 70. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll