PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  24.05.2013
Aktorka i piosenkarka pochodząca z rodziny o artystycznych korzeniach i koneksjach. Filmowa muza swojego męża. Zagrała w czterech jego filmach, ostatnio w czekającej na swoją premierę w Cannes "Wenus w futrze".

Popularność zyskała przede wszystkim (choć nie tylko, o czym później) występom w filmach Romana Polańskiego. Zaczęło się od roli Michelle, przewodniczki kardiochirurga Richarda Walkera (Harrison Ford) w zrealizowanym przez twórcę "Dziecka Rosemary" thrillerze "Frantic". Emmanuelle Seigner miała wówczas 22 lata i do dziś uważa, że to była jej najlepsza kreacja w dotychczasowej, liczącej już blisko trzydzieści tytułów, filmografii.
 

Roman Polański, Emmanuelle Seigner i Mathieu Amalric na planie "Wenus w futrze". Fot. Monolith Films.

Jej dziadek i ciotka byli znanymi, paryskimi aktorami. Na scenie występują również jej dwie młodsze siostry – jedna w teatrze, druga na estradzie. Emmanuelle Seigner łączy obie artystyczne profesje. W kinie zadebiutowała już blisko trzy dekady temu w "Roku meduzy". Potem pojawiła się epizodycznie w "Detektywie" Jeana-Luca Godarda. Jej talent odkrył jednak dopiero przyszły mąż, Roman Polański. Do tej pory zagrała w czterech filmach swojego polskiego reżysera. Oprócz "Frantica" wystąpiła w "Gorzkichgodach", gdzie wcieliła się w postać żony sparaliżowanego pisarza (w tej roli Peter Coyote). Kilka lat później Polański obsadził ją również w demonicznych "Dziewiątych wrotach", ekranizacji słynnej powieści hiszpańskiego reportera wojennego i pisarza Artura Pereza-Reverte zatytułowanej "Klub Dumas". Zagrała tam dziewczynę głównego bohatera Deana Corso (Johnny Depp). Przed nami premiera thrillera erotycznego "Wenus w futrze", filmu walczącego o Złotą Palmę na trwającym właśnie festiwalu w Cannes. W obrazie zrealizowanym na kanwie sztuki amerykańskiego dramaturga Davida Ivesa oraz powieści pod tym samym tytułem, Seigner zobaczymy jako aktorkę, która za wszelką cenę chce zagrać w sztuce tyleż wymagającego, co ekscentrycznego reżysera (Mathieu Amalric). Oboje spotkali się już wcześniej, również w pierwszoplanowych rolach, na planie dramatu "Motyl i skafander" Juliana Schnabla, poruszającej opowieści o Jean-Dominique Baubym – sparaliżowanym całkowicie redaktorze naczelnym magazynu "Elle".


Emmanuelle Seigner w filmie "U niej w domu". Fot. Kino Świat.

Emmanuelle Seigner pojawiła się też w tyleż niezwykłym, co poruszającym aktualny temat terrorystów i tajnych więzień CIA thrillerze "Essential Killing", który wyreżyserował wieloletni przyjaciel jej męża, Jerzy Skolimowski. Ma również na swoim koncie role w filmach francuskich reżyserów, tj.  Emmanuelle Bercot ("Kulisy sławy"), Olivier Dahan ("Niczego nie żałuję – Edith Piaf"), Nicole Garcia ("Plac Vendome" – nominacja do Cesara za drugoplanową rolę kobiecą), Yvan Natall ("I żyli długo i szczęśliwie"). Zagrała też w najnowszym filmie François Ozona. W wyreżyserowanym przez niego thrillerze "U niej w domu" wcieliła się w postać matki, która wchodzi w coraz bardziej skomplikowaną relację z nauczycielem swojego syna. Ale Emmanuelle Seigner to nie tylko znakomita aktorka, ale również utalentowana piosenkarka. W 2007 roku razem zespołem pop-rockowym Ultra Orange nagrała płytę "Ultra Orange & Emmanuelle". Zaśpiewała też gościnnie na płytach Bretta Andersona i Smolika.

Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  24.05.2013
Zobacz również
Nie żyje Piotr Todorowski
Drogi do serca
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll