PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Podczas weekendu 24-26 sierpnia antyprezydencki film zarobił 6,2 miliona dolarów, plasując  się na siódmej pozycji amerykańskiego boxoffice'u. Dokument Dinesha D’Souzy prezentuje wizję Stanów Zjednoczonych w 2016 roku, jeśli Barack Obama wygra listopadowe wybory prezydenckie. 

Dziennikarz i pisarz Dinesh D’Souza nakręcił film na podstawie swojego bestsellera. Impulsem do działania była dla niego informacja o przyrodnim bracie urzędującego prezydenta, który mieszka w szałasie w Kenii, a Barack Obama nie utrzymuje z nim żadnych relacji. Stało to w jawnej sprzeczności z deklarowaną przez prezydenta wrażliwością na los biednych i wykluczonych.





Film już dziś porównywany jest do zjawiska, jakim był dokument "Fahrenheit 9/11" (2004) Michaela Moore'a, który obnażał kulisy sprawowania władzy przez prezydenta Georga W. Busha. I podobnie, jak w tamtym przypadku film jest chwalony przez jednych za próbę wywołania dyskusji o przyszłości kraju i ganiony przez drugich za manipulowanie faktami.

Film D'Souzy próbuje odpowiedzieć na pytanie,  kim tak naprawdę jest Barack Obama. Jak udało mu się przekonać do siebie tak wielu Amerykanów, podczas gdy nawet po 3,5 latach rządów prezydent pozostał zagadką.

D’Souza dotarł do George'a Obamy do slumsów koło Nairobi. Rozmawiał z  jego przeciwnikami politycznymi,  próbował przyjrzeć się ponownie jego dzieciństwu i młodości prezydenta. Pokazał kontrowersyjnego pastora Jeremiaha Wrighat, Billa Ayersa z terrorystycznej studenckiej organizacji Weatherman i komunistycznego dziennikarza Franka Davisa, którzy mieli mieć wpływ na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

Na pierwszym miejscu amerykańskiego boxoffice'u drugi tydzień z rzędu znajduje się film "Niezniszczalni 2", który zarobił 13,5 miliona dolarów czyli ponad dwa razy tyle niż "2016: Obama's America". Jednakże film Sylvestra Stallone miał trzykrotnie większą dystrybucję.

KS
materiały prasowe
Ostatnia aktualizacja:  27.08.2012
Zobacz również
Szwecja: Kino zmonopolizowane
"2016: Obama's America" gromadzi miliony
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll