PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
WYDARZENIA
  22.08.2012
23 sierpnia 1912 roku urodził się Gene Kelly, jeden z najpopularniejszych amerykańskich aktorów, tancerz, reżyser filmowy, kawaler Legii Honorowej, odtwórca głównych ról w "Deszczowej piosence" i "Amerykaninie w Paryżu".

Scena z filmu "Deszczowa piosenka", w której Gene Kelly tańczy i śpiewa w deszczu, wymachując parasolem i skacząc po kałużach jest jednym z najbardziej znanych obrazów w historii kina. Kariera Kelly'ego nie trwała długo - właściwie dekadę. Jednak w latach 40. był jedną z najważniejszych osobistości w Hollywood.

 
Gene Kelly i jego nieśmiertelna "Deszczowa piosenka", fot. Alekino+

Na świat przyszedł jako Eugene Curran Kelly w 1912 roku w Highland Park, nieopodal Pittsburga. Gdy skończył osiem lat, matka zaprowadziła go na lekcje tańca, choć Gene marzył o karierze baseballisty.  "Nienawidziłem tego - wspominał po latach aktor. - Odbyłem mnóstwo bijatyk z dzieciakami z sąsiedztwa, którzy śmiali się ze mnie. Nie tańczyłem potem aż do 15. roku życia. "Powrócił do treningów i zrezygnował z nauki, by wspomagać finansowo rodzinę. Wraz z bratem występował w konkursach młodych talentów, tańczył również w nocnych lokalach. 

W 1931 roku wrócił na uczelnię. Zaangażował się również w działalność teatru akademickiego, gdzie odkrył w sobie powołanie aktorskie. W tym samym roku rodzina Kellych otworzyła swoje studio taneczne, przemianowane później na Gene Kelly Studio of Dance. Jednak Gene nie doglądał już rodzinnego interesu. Sześć lat później rzucił studia i ruszył w drogę do Nowego Jorku, gdzie zamierzał zostać choreografem.

Z początku musiał zadowalać się rolami epizodycznymi, aż do 1939 roku, gdy wystąpił w adaptacji sztuki Williama Saroyana "The Time of Your Life". Następnie dostał rolę w musicalu "Pal Joey", która przyniosła mu ogromną popularność.   - Nigdy nie wierzyłem w naginanie się do jakiejś szkoły tańca - mówił wówczas. - Nigdy nie pozwolę, by technika stanęła na drodze uczuć i komunikacji. W 1941 roku, po długich namowach producenta Davida O. Selznicka, Kelly przeprowadził się do Hollywood, by rozpocząć karierę filmową.

Jego debiut filmowy to "For Me And My Gal". Zagrał wtedy u boku Judy Garland. Dwa lata później wystąpił w musicalu "Du Barry Was a Lady" i zatańczył do własnego układu w "Thousand Cheers". Z każdym kolejnym filmem dostawał od reżyserów i producentów coraz większe pole do popisu. Produkcje "Dziewczyna z okładki", u boku Rity Hayworth, "Podnieść kotwicę", gdzie śpiewał w duecie z Frankiem Sinatrą, i "Rewia na Broadwayu", w której wystąpił ze swoim idolem, Fredem Astairem, starały się wykorzystać atuty utalentowanego tancerza. Rola w "Podnieść kotwicę" przyniosła Kelly' emu nominację do Oscara w kategorii najlepszy  aktor. 


Obsypany Oscarami "Amerykanin w Paryżu", fot. alekino+

Sukces komercyjny nie zaspokajał jednak jego ambicji. Aktor marzył o stworzeniu własnego, artystycznego musicalu.

W 1951 roku Kelly wystąpił w jednym ze swoich najważniejszych obrazów, grając biednego amerykańskiego malarza mieszkającego w Paryżu. Film "Amerykanin w Paryżu" został nagrodzony sześcioma Oscarami, a Kelly został wyróżniony nagrodą za wkład w rozwój choreografii i musicalu. Miasto z filmu Kelly'ego to Paryż, który po raz pierwszy - i często jedyny - zobaczyły miliony Amerykanów. Warto pamiętać, że było to zaledwie sześć lat po wojnie. W 1952 roku Kelly wyreżyserował wraz ze Stanleyem Donenem swój najsławniejszy film, "Deszczowa piosenka", w którym zagrał też główną rolę.

W połowie lat 50. musical stracił na popularności, dopiero w 1958 roku Gene wrócił na deski Broadwayu. Nadal występował w drobnych rolach filmowych, programach telewizyjnych i filmach dokumentalnych na temat tańca. Do końca życia pozostawał jednym z największych autorytetów i najbardziej poważanych konsultantów choreograficznych, ostatnim filmem kinowym, w którym wystąpił było "Xanadu" (1980) - u boki Olivii Newton-John. Zmarł w 1996 roku w wieku 84 lat.

PK
PAP
Ostatnia aktualizacja:  22.08.2012
Zobacz również
Rybka Dory znów przemówi głosem Ellen DeGeneres
Kunis, Affleck i Franco z twórcą "Miasta gniewu"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2020
Scroll