PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
ANIMACJA
  9.07.2012
Tegoroczne wakacje grożą udarem cieplnym i słonecznym. By przetrwać, najlepiej udać się w klimatyzowane, zacienione miejsce, gdzie siedzenia nie przyklejają się do pleców (ani tego, co poniżej) oraz można liczyć na zimne, bezalkoholowe drinki w dużych kubkach (nie przemycacie na sale puszek z piwem, prawda?).

Wakacyjny animaniak powinien się zaopatrzyć w bilokator, albo choć w odrzutkę (instrukcja budowy w siódmej księdze przygód Tytusa, Romka i A’Tomka). Ma bowiem do obskoczenia kilka imprez i festiwali odbywających się często  “na zakładkę”.  Z braku miejsca, wymienię tylko kilka z nich.


"The Suicide Shop", reż. Patrice Leconte, fot. materiały prasowe

Za chwilę (13 - 20. 07.) zaczyna się Animator. Poznański festiwal narodził się pięć lat temu i od samego początku imponował rozmachem, budżetem przeznaczonym na organizację i nagrody, repertuarem etc. W tym roku jego partnerem artystycznym będzie National Film Board of Canada. Jest to absolutnie niespotykana w skali światowej wytwórnia filmowa, która dzięki pasji i determinacji Normana McLarena otworzyła również studio produkujące animacje, pod auspicjami kanadyjskiego rządu. W ten sposób Kanada stała się potentatem w dziedzinie produkcji autorskiej, eksperymentalnej (i nie tylko) animacji, realizowanej we wszystkich znanych technikach, a niektóre z nich trafią na ekran festiwalowego kina Muza.

Oprócz tego pojawią się stałe cykle: Pokazy Mistrzów (Jerzy Kucia, Bruce Bickford, Abi Feijó), filmy jurorów oraz, oczywiście, krótkie i długie filmy konkursowe oraz wieczorne pokazy na Rynku. Tych, którym Poznań nie po drodze, zapraszam 10. 07 do Łodzi. W Piwotece Narodowej puszczają, jak się okazuje, nie tylko piwo, ale i filmy nagrodzone na zeszłorocznym Animatorze.

T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu trwa od 19 do 29. 07. Nie jest to impreza dedykowana animacji, ale w tym roku w planie pokazów znalazły się dwa bardzo ciekawe bloki z nią związane. Pierwszy, to pokaz dokonań nestora polskiej sztuki poklatkowej, Witolda Giersza. Oprócz szerokiej retrospektywy, na festiwalu będzie miała premierę książka (z płytą DVD!) poświęcona p. Witoldowi, autorstwa Joanny Prosińskiej-Giersz i Jerzego Armaty.

Drugie wydarzenie, to pokazy estońskiej animacji dla dzieci połączone z warsztatami (o których pisałam onegdaj) o pełnej suspensu nazwie "Marchewka, humor i...". Czy wiecie, że w malutkiej Estonii powstaje rocznie trzy razy więcej filmów animowanych, niż w Polsce? No dobra, wiem, że nie można mieć wszystkiego i albo Euro, albo animacja, ale co? Powzdychać nie można?


Witold Giersz, fot. SFP

Letnia Akademia Filmowa startuje 3 sierpnia w Zwierzyńcu. Projekcje animacji skierowane są do widzów z zacięciem historycznym - cykl Anima-agitka pokaże rezultat niebezpiecznych związków między animacją, a propagandą polityczną (też je kiedyś badałam) w czasie, przed i po II Wojnie Światowej. Pewnie będzie straszno, śmieszno i ostrzegawczo.

Jeśli komuś mało akademickich klimatów, może jeszcze wpaść do Legnicy. Od 14 do 25 sierpnia odbywają się tam Warsztaty Filmu Animowanego. Zajęcia kończą się w godzinach popołudniowych, a  wieczorem dorośli mogą obejrzeć długometrażowe filmy w ramach cyklu “Dojrzała tożsamość animacji”.

Potem to już trzeba szybko wracać do domu i uzupełnić zawartość lodówki przed powrotem dzieci z wakacji i paliwo w odrzutkach, bo od września ruszają następne festiwale, a między projekcjami trzeba przecież zdążyć na wywiadówkę.

Agnieszka Sadurska
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  10.07.2012
Zobacz również
Animator coraz bliżej
Zdzisław Kudła kończy 75 lat
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll