PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej zapowiada utworzenie interaktywnego muzeum pod nazwą "Bajkowy świat Bolka i Lolka".  Będzie to możliwe, jeśli Studio stanie się wojewódzką instytucją kultury.

Od dwóch lat bielskie Studio prowadzi działalność edukacyjno-wystawienniczą. W tym roku stałą ekspozycję muzealną zwiedziło już ponad 25 tysięcy osób. Dzieci poznają tajniki i kolejne etapy realizacji filmu animowanego, oglądają dekoracje, rekwizyty, projekty postaci. Około 2-godzinny program zwiedzania kończy projekcja filmów z bogatego archiwum Studia.


"Brzydkie kaczątko" z serii bajek o Bolku i Lolku, fot. SFR

  W "Bajkowym świecie Bolka i Lolka" na dzieci czekać będą interaktywne witryny oraz wiele innych, interaktywnych niespodzianek. - Chcemy stworzyć coś pomiędzy multimedialnym muzeum a parkiem rozrywki, by połączyć edukację z zabawą - mówi Andrzej Orzechowski, szef Studia.

Pomysł na rozbudowę i unowocześnienie Muzeum ściśle wiąże się z planami przekształcenia Studia w samorządową instytucję kultury. Utworzone w 1947 roku Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, zostało   przekształcone - na mocy ustawy o kinematografii - z instytucji filmowej na  Spółkę Skarbu Państwa.

Jak kilkakrotnie pisaliśmy w Portalu, taka sytuacja jest dla instytucji legitymującej się dużym dorobkiem, majątkiem, terenem i w dodatku działalnością edukacyjną wyjątkowo niekorzystna.  Spółka skarbu państwa może zostać sprzedana lub zlikwidowana. Zarówno Marszałek Sejmiku Śląskiego jak i szefowie Studia obawiali się, że prywatyzacja Studia może doprowadzić do przejęcia atrakcyjnego terenu, który zajmuje, i wykorzystania go w innych celach niż produkcja filmowa czy edukacja kulturalna.  Ponadto spółka, choćby i skarbu państwa, nie może występować o pewne dotacje na rozwój (choćby i części muzealnej), np. z funduszy publicznych czy europejskich.


"Reksio i świerszcz", fot. SFR

Marszałek Sejmiku Śląskiego Adam Matusiewicz wystąpił do Ministra Skarbu o przejęcie Spółki przez Urząd Marszałkowski.    W sierpniu 2012 roku radni województwa śląskiego wystąpili do Marszałka Sejmiku Śląskiego z wnioskiem o przejęcie Spółki od Skarbu Państwa, sugerując jednocześnie utworzenie na majątku Spółki Instytucji Kultury. Najprawdopodobniej Studio będzie najpierw Spółką należącą. do województwa śląskiego, a następnie zostanie przekształcone w Instytucję Kultury.

Orzechowski ocenia, że status instytucji kultury umożliwiłby pełną realizację projektu muzeum ze wsparciem instytucji państwowych i finansów publicznych.


"Kuba i śruba", fot. SFR

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej znane jest z takich postaci, jak Bolek i Lolek, Reksio, Baltazar Gąbka czy Pampalini. Powstało tam łącznie ponad tysiąc filmów animowanych, w tym pięć pełnometrażowych. Pierwszy z nich, "Wielka podróż Bolka i Lolka", został sprzedany do 85 krajów, ostatni - "Gwiazda Kopernika" z 2009 roku - zyskał nagrody i wyróżnienia na sześciu różnych festiwalach. Obecnie w Studiu powstaje serial "Kuba i śruba".
WRÓB
PAP, portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  23.10.2012
Zobacz również
Program Media: wsparcie developmentu
"Jan Heweliusz gdańszczanin" wyróżniony
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll