PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU

"Dokument ucieka z Polski" - tak brzmi teza postawiona przez serwis Portalfilmowy.pl. Nasz dyskusja trwa i codziennie dochodzi do niej nowy głos. Z Wojciechem Kasperskim, autorem filmów "Nasiona" i "Otchłań", zrealizowanymi w Rosji, rozmawia Ola Salwa.

Podsumowujemy dotychczasową dyskusję: Andrzej Fidyk, telewizyjny producent dokumentów twierdzi, że takiej tendencji nie ma. Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego uważa, że wprawdzie Polski dokument odwrócił się od Polski, ale apeluje: nie każmy wracać naszym twórcom do ojczyzny. Piotr Bernaś, autor nagradzanego filmu "Paparazzi" przyznaje, że łatwiej przekonać potencjalnych producentów do projektu o międzynarodowym zasięgu. Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Planete + Doc uważa, że to tendencja przejściowa, a filmy o Polsce będą powstawać zawsze. Marcin Bortkiewicz, reżyser pokazywanego w Cannes krótkometrażowego filmu fabularnego "Portret z pamięci", podpisuje się pod postawiona tezą nie widząc w niej zagrożenia. Józef Gębski, uznany scenarzysta i reżyser filmów fabularnych, dokumentalnych, m.in. "Sybiracy” czy „Z Achipelagu Gułag do Ameryki" twierdzi, że obraz świata bez kontekstu Polski jest niekompletny. Głos w sprawie postanowili zabrać także nasi blogerzy Krzysztof Koehler i Łukasz Adamski. Rozmawialiśmy również z Elizą Kubarską - realizującą dokument  "Na morzu z Badjao", która przyznaje, że łatwiej zrobić film daleko, bo do tego, co najbliżej nas, często nie mamy dystansu. Sławomir Rogowski, autor filmu "Tala od różańca" i członek KRRiT, zwracając uwagę na kształtujący polski krajobraz filmu dokumentalnego rynek zamówień, opowiada się za stworzeniem specjalnego kanału TVP Dokument. Krzysztof Kopczyński mówi: dobry film można zrobić wszędzie: za płotem i na antypodach kuli ziemskiej.


Kadr z filmu "Otchłań", fot. KFF

Portal Filmowy: Od pewnego czasu można odnieść wrażenie, że polscy dokumentaliści uciekają od polskich tematów. Dowodem są chociażby filmy zaprezentowane niedawno podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Twoje filmy "Nasiona" i "Otchłań" nakręciłeś w Rosji. Dlaczego tam, a nie w Polsce?

WK: Ciężko mi się do tego odnieść, bo nie śledzę nowych produkcji dokumentalnych, ani nie oglądam festiwalowych programów. Mogę mówić o moim doświadczeniu i moim własnym podejściu. Moje rosyjskie filmy powstały z fascynacji Syberią i odkrywaniem nowych ludzi. Ludzi innych kulturowo, mentalnie. W Łodzi, Wałbrzychu czy w Irkucku; wszędzie tam są różnice między nami, ale na Syberii odkryłem mentalność która mnie zafascynowała: coś nieuchwytnego, różnica w postrzeganiu świata która pozwala spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. Zawsze staram się przerzucić most, znaleźć porozumienie. Wspólny język, temat - coś co sprawi że nowa osoba będzie bliższa i uchwytna. Daleko od domu, w innym kraju tam, gdzie dzieli nas więcej niż łączy można nawiązać, relacje zbudowane na innych zasadach niż na własnym podwórku. I czasami pomaga to znaleźć odpowiednią optykę do opowiedzenia historii.

PF: Czy to oznacza, że w Polsce nie znajdujesz ciekawych historii, ludzi?

WK: Polska jest wspaniałym terenem dla dokumentalisty. Dynamiczny, różnorodny kraj. Ale wybór tematu jest bardzo indywidualny. Każdy sam decyduje, czy skupia się na najbliższych czy rodzinie, na swoim społeczeństwie lub na społecznie odrzuconych. Ten wybór rzadko dyktowany jest tym, czy bohater filmu jest Polakiem, obcokrajowcem czy mieszka w Polsce czy poza jej granicami. W moim przypadku odkrywanie Syberii wiąże się z docieraniem do granicy rzeczywistości. Z docieraniem do skraju - tak jakby "na granicy" było wszystko bardziej widoczne, bardziej jaskrawe. Nie uważam, że jest to uniwersalna metoda, nie polecam jej nikomu - ona jest moja i sprawdza się dla mnie. Kocham filmy moich kolegów, które kręcą "za rogiem" o ludziach, których spotykają codziennie.

PF: Nad czym teraz pracujesz?

WK: Skończyłem niedawno zdjęcia do mojego nowego filmu. Przez dwa miesiące dokumentowałem z niewielką ekipą życie w szpitalu psychiatrycznym położonym w centralnej Syberii. Przywieźliśmy ze sobą wielką ilość materiału i olbrzymi ładunek emocjonalny, który nam towarzyszył podczas całych zdjęć. Nigdy jeszcze nie miałem tak trudnych wyborów na planie, takich dramatycznych sytuacji oraz tak skomplikowanych relacji z bohaterami filmu jak przy tym projekcie. Ten nowy film jest dla mnie na pewno jednym z najważniejszych doświadczeń w mojej karierze i prawdziwym uniwersytetem filmowego rzemiosła.

PF: Czy zrobisz kiedyś film dokumentalny w Polsce?

WK: Od czasu studiów w filmówce mam pomysł na dokument który dojrzewa ze mną. Nie tylko dzieje się w Polsce, ale też  byłby próbą zbiorowego portretu mojego pokolenia. Czy go zrealizuję? Nie wiem. Może. Ale gdybym go robił, chciałbym, by taki film był moim głosem w dialogu społecznym. Takie filmy, które są zaangażowane, aktualne i mocno zakorzenione społecznie, robią Amerykanie: Erroll Morris, Michael Moore, Kirby Dick i inni. Ale taki film i taki sposób opowiadania jest na razie bardzo daleko od mojego warsztatu i przywiązania raczej do opowiadania intymnych historii i grania nastrojem. To dla mnie przyszłość i raczej luźne plany.

Dokument ucieka z Polski
Rozmowa z Andrzejem Fidykiem
Rozmowa z Krzysztofem Gieratem
Rozmowa z Piotrem Bernasiem [video]
Rozmowa z Arturem Liebhartem
Rozmowa z Marcinem Bortkiewiczem
Rozmowa z Józefem Gębskim
Blog Łukasza Adamskiego
Blog Krzysztofa Koehlera
Rozmowa z Elizą Kubarską
Rozmowa ze Sławomirem Rogowskim
Rozmowa z Krzysztofem Kopczyńskim
Wypowiedź Janusza Chodkiewicza
Wypowiedź Wojciecha Szczudły
Wypowiedź Andrzeja Titkowa 
Wypowiedź Dariusza Gajewskiego



 

 

 

 

Ola Salwa
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  27.07.2012
Zobacz również
Dokument ucieka z Polski. Maciej Pawlicki: to jest eskapizm
Dokument ucieka z Polski. Krzysztof Kopczyński: Bajka o antypodach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll