PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Na łamach serwisu Portalfilmowy.pl postawiliśmy tezę (Dokument ucieka z Polski), że dokumentaliści uciekają od polskiej rzeczywistości i polskich tematów.

W odpowiedzi Andrzej Fidyk przedstawił stanowisko producenta dokumentów w telewizji - twierdzi, że takiej tendencji nie ma. Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego uważa, że wprawdzie Polski dokument odwrócił się od Polski, ale apeluje: nie każmy wracać naszym twórcom do ojczyzny. Piotr Bernaś, autor nagradzanego "Paparazzi" przyznaje, że łatwiej przekonać potencjalnych producentów do projektu o międzynarodowym zasięgu. Artur Liebhart, dyrektor festiwalu Planete + Doc i firmy dystrybucyjnej Against Gravity uważa, że to tendencja przejściowa, a filmy o Polsce będą powstawać zawsze. Do dyskusji włączył się również nasz bloger - Łukasz Adamski, próbując odpowiedzieć na pytanie: czy Polska jest nudna?

Teraz o zdanie pytamy Marcina Bortkiewicza, reżysera pokazywanego w Cannes krótkometrażowego filmu fabularnego "Portret z pamięci" oraz "Nauczania początkowego" o przygotowaniu fok do dzikiego życia. Obecnie jeździ po Polsce i rejestruje materiał do dokumentu "Lewa połowa twarzy".Czy film dokumentalny ucieka z Polski?

Marcin Bortkiewicz: Rzeczywiście, jest taka tendencja, ale czy to źle? Nie można kazać autorom realizować takie, a nie inne filmy. Każdy twórca poszukuje tam, gdzie jest mu najbliżej emocjonalnie i to jest ważne. I znajdują jakieś uniwersum w tych historiach. Przykład: „Nasiona“ Kasperskiego – fenomenalny dokument, który się dzieje w Rosji.
Ja nie szukam tam tematów. Ale nie wiem, czy te tematy nie znajdują reżyserów. Taka tendencja, chociaż nikt się nie umawia ze sobą, może świadczyć o europeizacji czy nawet mundializacji polskiego kręgu filmowego - jesteśmy coraz bardziej otwarci na świat, na inne kraje, inne problemy, poszukujemy poza własnym ogródkiem. Trochę jak z dzieckiem, które wychodzi z domu i chce studiować w innym mieście. Ale też nie zapominajmy, że wielu dokumentalistów nie mieszka wcale w Polsce. Radka Franczak mieszka w Berlinie, Michał Marczak mieszkał w Stanach. Dlaczego nagle mają wracać tutaj i robić filmy o ulicy, z której wcale nie pochodzą? Dla nich to poszukiwanie własnej tożsamości kulturowej poza Polską.


Marcin Bortkiewcz, fot. SFP

Mnie tematy znajdują w Polsce, ale i innych - Tomek Wolski zrobił film „Pałac“ w centrum Warszawy. Nie biłbym na alarm. Przypomina to pozytywistyczna sytuację, w której Orzeszkowa gromkim głosem nawoływała, kierując swoje słowa głównie do Josepha Conrada, żeby więcej było miejsca w literaturze na naukę chemii i matematyki.

Przeczytajcie także:

Dokument ucieka z Polski
Rozmowa z Józefem Gębskim
Rozmowę z Andrzejem Fidykiem
Rozmowę z Krzysztofem Gieratem
Rozmowę z Piotrem Bernasiem [wideo]
Blog Łukasza Adamskiego
Rozmowę z Arturem Liebhartem
Blog Krzysztofa Koehlera
Rozmowa z Wojciechem Kasperskim
Rozmowa ze Sławomirem Rogowskim
Rozmowa z Elizą Kubarską
Rozmowa z Krzysztofem Kopczyńskim
Wypowiedź Janusza Chodkiewicza
Wypowiedź Wojciecha Szczudły
Wypowiedź Andrzeja Titkowa 
Wypowiedź Dariusza Gajewskiego
 

Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  27.07.2012
Zobacz również
Dokument ucieka z Polski. Józef Gębski: bez Polski nie ma świata
Dokument ucieka z Polski. Artur Liebhart: bez pesymizmu
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll