PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
Dzisiaj odbędzie się warszawska premiera niezwykłego  dokumentu „Paczki solidarności” Lwa Hoffmana.  „Niemcy zachowali się wówczas bardzo przyzwoicie a my im dotychczas za to nie podziękowaliśmy“, przyznaje w filmie laureat pokojowej Nagrody Nobla Lech Wałęsa i dodaje: „Dlatego też chciałbym to przy tej okazji nadrobić.”

Latem 1980 roku Polska znajduje się na skraju zapaści gospodarczej. Dramatycznie pogarsza się zaopatrzenie w podstawowe produkty. Wielu Niemców, wstrząśniętych informacjami nadchodzącymi z Polski, podejmuje prywatne inicjatywy i świadczy bezpośrednią lub pośrednią pomoc. Film „Paczki solidarności” opowiada o ruchu wsparcia, który w ciągu kilku miesięcy opanował znaczną część społeczeństwa niemieckiego.  "Film to także wyraz wdzięczności Polaków dla Niemców za okazaną im miłość bliźniego, odwagę cywilną i wielkoduszność "– pisze na swoich stronach Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, która film wyprodukowała.
W lipcu 1981 roku do lekarza pediatry Krystyny Graef dociera z Łodzi apel o pomoc. W tamtejszym szpitalu dziecięcym zaopatrzenie w podstawowe środki pogarsza się na tyle poważnie, że zagrożone jest już nie tylko zdrowie pacjentów ale także życie noworodków i młodszych dzieci. Krystyna Graef podejmuje spontaniczną decyzję o zorganizowaniu pomocy. Prywatnie udaje jej się zebrać 1000 marek, pewien aptekarz dokłada kolejne 1000, jakaś firma wspaniałomyślnie udziela rabatu, a przedsiębiorstwo zajmujące się wynajmem samochodów bezpłatnie udostępnia ciężarówkę. W taki właśnie sposób rodzi się we Frankfurcie nad Menem pomoc dla dzieci w Polsce.  .

W tym samym czasie Georg Dietrich, 58-letni spedytor z  Offenburga, czyta w miejscowej gazecie artykuł o tym, że  Rada Miasta podjęła decyzję o udzieleniu Polsce pomocy. Postanawia wnieść także swój osobisty wkład w dzieło niesienia pomocy. W jego otoczeniu pomysł ten spotyka się z dużą dozą sceptycyzmu: „Szefie, przecież to nigdy nie dotrze we właściwe miejsce!“ Dietrich odpowiada: „To ja to dostarczę. Sam zawiozę każdą paczkę!“ Takie podejście przekonuje jego pracowników, którzy w ramach „Akcji Polska“ zbierają ponad 20.000 marek. W połowie sierpnia 1981 roku do Olsztyna wyrusza ciężarówka załadowana dziesięcioma tonami cukru, sześcioma tonami margaryny i dwoma tonami mleka w proszku. Nie mając żadnych kontaktów i nie dysponując jakimkolwiek adresem Dietrich rozpoczyna trwającą 46. godzin podróż, ale zdaje sobie sprawę z tego, że pomoc jest w Polsce potrzebna wszędzie. Ładunek dociera na miejsce, a radość i wdzięczność mieszkańców Olsztyna jest tak duża, że Georg Dietrich podejmuje decyzję o ponownym wyjeździe do Polski.

Wyrusza trzy miesiące później, na początku grudnia 1981 roku z 8000. paczek – „bożonarodzeniową niespodzianką“ przygotowaną przez offenburskie rodziny . Ciężarówki zostają jednak zawrócone z granicy niemiecko-czeskiej. Funkcjonariusze służb granicznych zarzucają mu rzekome zaburzanie spokoju i ładu w Polsce. Na ekranie widać cxzjego radość z powodu udanej interwencji Federalnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, która umożliwiła przejazd konwoju przez terytorium ówczesnej NRD. 89-letni obecnie Georg Dietrich jest pewien, że ten polityczny gest umożliwiły polityczne rozmowy prowadzone przez kanclerza federalnego Helmuta Schmidta z przewodniczącym Rady Państwa Erichem Honeckerem w enerdowskim mieście Güstrow. „Wizyta Schmidta uratowała mnie“, twierdzi Dietrich.

Paczki bożonarodzeniowe docierają na miejsce.  Dzień po powrocie Dietricha do Niemiec, 13 grudnia 1981 roku, generał Wojciech Jaruzelski ogłasza w Polsce stan wojenny. 

W dniu 8 lutego 1982 roku Bundestag postanawia zwolnić od opłaty pocztowej wszystkie paczki z pomocą dla Polski. Wskutek tej decyzji ilość przesyłek nadawanych w odpowiedzialnym za tę akcję urzędzie pocztowym Hanower 2, wzrosła o 625 procent. Ówczesny pracownik tego urzędu, Dieter Plewka, wspomina w filmie, że uruchomiono nawet nową halę wysyłkową, a liczba pracowników wzrosła ośmiokrotnie. Wszystko to po to, by uporać się z ogromnym zalewem paczek, których dziennie nadchodziło nawet do 70.000. Obok niezliczonych przesyłek z pomocą wysyłanych do Polski małymi samochodami transportowymi i ciężarówkami każdego dnia z Hanoweru wyjeżdża 12 - 13 wagonów kolejowych. Dzięki zwolnieniu paczek od opłat pocztowych w ciągu tego okresu wysłano do Polski ponad 8,5 miliona przesyłek o wartości ok. 430 milionów marek (prawie 220 milionów Euro). W paczkach przemycano również nielegalne przedmioty (m.in. elementy odbiorników radiowych i farby drukarskie) mające być wsparciem dla działalności polskiego podziemia.

 Polska premiera filmu odbędzie się 1. grudnia w Warszawie w kinie "Atlantic". Niemiecka premiera planowana jest na 14 grudnia w Hamburgu.


WRÓB
Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, PAP
Ostatnia aktualizacja:  1.12.2011
Zobacz również
Dystrybucja kinowa polskiego dokumentu w Chorwacji
Dzisiejsza młodzież kręci filmy o lokalnych bohaterach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2022
Scroll