PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Pokazy, spotkania, zajęcia edukacyjne, nadwarciańskie wyprawy, projekcje na zamku w Inowłodzu, warsztaty dla młodych filmowców, dyskusje profesjonalistów i wystawy dla wszystkich w Łodzi, ale też w regionie. Dobiegł końca szesnasty już Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego – pięć dni z przyrodą i filmem.
- Wspaniale jest widzieć, jak festiwal się rozwija i jak ważny jest dla społeczności polskich przyrodników i filmowców – mówi Katarzyna Madaj-Kozłowska, dyrektor Festiwalu. - Ogromnie cieszy mnie, że w tym roku tak duże było zainteresowanie naszymi propozycjami dla najmłodszych, zajęciami edukacyjnymi w ZSO nr 7, w Ogrodzie Botanicznym, w Muzeum Kinematografii – podkreśla.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się też wystawy. Jako pierwsze otwarte zostały ekspozycje: główna w Galerii 87, będąca opowieścią o rzekach grona wybitnych polskich fotografów przyrody opowiadająca o rzekach i wystawy w Łódzkim Domu Kultury, gdzie prezentowane były między innymi prace mistrza bezkrwawych łowów – Włodzimierza Puchalskiego i prace jego młodych następców z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7.

Najważniejszym wydarzeniem filmowej odsłony festiwalu był bez wątpienia konkurs główny. W tym roku o Grand Prix walczyło 46 filmów z 11 krajów. Międzynarodowe jury pod przewodnictwem profesora Andrzeja Bednarka przyznało główną nagrodę polskiej reżyserce Beacie Hyży-Czołpińskiej za film "Miejsce w raju". Dostrzeżono, że jest to dokumentalny w formie film, który w ciekawy i miejscami wzruszający sposób opowiada o powiązaniu wzajemnych losów, osobistych przeżyć i uczuć bohaterów z otaczającą naturą. Ich życie, osobowości, wspomnienia i emocje tworzą swoistą jedność ze starą leśniczówką zagubioną w lasach białowieskiej puszczy. Film jest jednocześnie przypomnieniem postaci Simony Kossak i Lecha Wilczka, związanych przez całe życie z szeroko pojmowaną przyrodą.


Gala otwarcia, fot. WFO.

Jury zdecydowało też o przyznaniu nagród specjalnych dla filmów:
 
•    "Wędrówki Skrzata Borówki" w reżyserii Reginy Sawickiej, za film, który z lekkością łączy zabawę i naukę oraz widzów małych i dużych.
•    "Dzikość natury" w reżyserii Jana Svatosa (Republika Czeska) za emocjonalny wizualny esej, który z wielu stron obserwuje możliwość powrotu dzikich zwierząt do czeskiej przyrody. Film nie moralizuje tylko pokazuje problem z wielu stron.
•    "Sekretne życie drzew" w reżyserii Artura i Saturniny Homan (Polska) za ciekawe, filmowe obserwacje bogatego, różnorodnego przyrodniczego życia toczącego się wokół starych drzew

Przyznano również:
 
•    Nagrodę specjalną Jury i Nagrodę za dźwięk dla filmu "Jezioro na morzu" w reżyserii Sergeya Tsikhanovicha (Rosja)
•    Nagrodę za zgodność z hasłem festiwalu dla filmu "Mały alczyk, wielka sprawa" w reżyserii Doroty Adamkiewicz oraz Joanny Łęskiej
•    Nagrodę specjalną dla filmu "Planeta człowiek" w reżyserii Pierre-Francois Gaudry’ego
•    Nagrodę za najlepsze zdjęcia im. Janusza Czecza dla filmu "Cząstka Podlasia" w reżyserii Pawła Jankowskiego oraz Zdzisława Folga (Polska)
•    Nagrodę specjalną za najlepszy film o tematyce drzew dla filmu "Zielony wszechświat" w reżyserii Jana Hafta (Niemcy)
•    Wyróżnienia: dla filmów "Wyprawa śródziemnomorska" w reżyserii Floriana Guthknetchta (Niemcy);
•    "Środowisko naturalne a globalne współzależności" w reżyserii Marcina Wołkowicza (Polska); "Pasja złota i ognia" w reżyserii Pinsa Sebastiena (Belgia)


PZ
WFO
Ostatnia aktualizacja:  22.06.2015
Zobacz również
fot. WFO
"Superjednostka" wyróżniona w Hiszpanii
W Krakowie wygrywają kobiety
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll