PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Tegoroczny, 55. Krakowski Festiwal Filmowy otworzy film „Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz” w reżyserii Krzysztofa Kopczyńskiego. Premiera światowa odbędzie się w czasie ceremonii otwarcia festiwalu, 31 maja o godzinie 18:00 w Kijów.Centrum.
Dokument Krzysztofa Kopczyńskiego wystartuje także w konkursie polskim i międzynarodowym konkursie dokumentalnym.

Film przenosi nas do Humania, obecnie stutysięcznego ukraińskiego miasta, które dla chasydzkich Żydów jest miejscem świętym. Nauczał tam oraz został pochowany rabin Nachman, jedna z najważniejszych postaci chasydyzmu. Każdego roku ściągają tu dziesiątki tysięcy pielgrzymów, by wspólnie świętować Rosz Haszana, czyli żydowski Nowy Rok. Film pokazuje napięcia, jakie tworzą się pomiędzy pielgrzymami a miejscowymi. W biednym postkomunistycznym mieście, które ożywia się za sprawą żydowskich gości, odżywają także upiory nacjonalizmu, marzenia o wielkiej kozackiej Ukrainie. Spór ma też zwyczajne codzienne podłoże – kto i gdzie może handlować w mieście, w jakim języku powinny być billboardy i wreszcie gdzie można a gdzie nie postawić krzyż.  Oto jak o swoim filmie mówi jego autor:

„Szukałem odpowiedzi na pytanie, dokąd zmierza Ukraina. To mnie interesowało od bardzo wielu lat. Napisałem na ten temat artykuł do paryskiej „Kultury” w 1989 roku po pierwszej podróży na Ukrainę. Byłem związany z myśleniem o Ukrainie jako o miejscu, które jest bardzo ważne dla Polski, dla naszych interesów wschodnich, ale też jako o miejscu, które ma w sobie tajemnicę. Nie potrafimy odpowiedzieć na pytanie dlaczego Gonta i Żeleźniak, którzy wymordowali Żydów i Polaków w Humaniu, teraz są uważani za bohaterów narodowych Ukrainy”.


Kadr z filmu "Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz", fot. KFF.

„To film bardzo ważny zarówno dla Żydów, dla Polaków i dla Ukraińców – podkreśla Krzysztof Gierat, dyrektor festiwalu. Trafia na niezwykle ważny moment w naszych polsko-ukraińskich relacjach, pokazuje także bardzo istotny wątek religijny – czy i na ile możliwe jest swobodne wyrażanie uczuć religijnych na nie swoim terytorium? Chasydzi przyjeżdżający do Humania wierzą, że pielgrzymują by uzyskać zbawienie, jak obiecał im  Rabi Nachman, ich obecność jednak coraz bardziej irytuje miejscowych”. 

Filmowi towarzyszą dwa wydarzenia – wystawa fotograficzna Witolda Krassowskiego w Pauzie In Garden – wernisaż odbędzie się 1 czerwca o godz. 16:00 oraz debata przygotowana przez „Tygodnik Powszechny”( aula Akademii Sztuk Pięknych, 2 czerwca o g. 17.00). Wstęp na obydwa wydarzenia towarzyszące jest wolny.

Bilety na ceremonię inauguracji w cenie 20 złotych będą dostępne w na stronie www.krakowfilmfestival.pl  oraz w kasie kina Kijów.Centrum.

"Dybuk. Rzecz o wędrówce dusz"
2015 85 min dokument Polska, Szwecja, Ukraina
Reżyseria: Krzysztof Kopczyński
Scenariusz: Krzysztof Kopczyński
Zdjęcia: Jacek Petrycki P.S.C., Serhij Stefan Stetsenko
Montaż: Michał Leszczyłowski
Produkcja: Krzysztof Kopczyński

PZ
KFF
Ostatnia aktualizacja:  28.05.2015
Zobacz również
Rusza Krakowski Festiwal Filmowy
Reżyserka „Obiektu” finalistką Talentów Trójki
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll