PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Dokument Teresy Czepiec znalazł się w gronie laureatów zakończonego w minioną niedzielę, 12 kwietnia 2015 roku, festiwalu Go Short. Nagrodę także otrzymała "Matka Ziemia" Piotra Złotorowicza.
Siódma edycja festiwalu filmów krótkometrażowych Go Short, która odbyła się w holenderskim mieście Nijmegen w dniach od 8 do 12 kwietnia 2015 roku, okazała się bardzo udana dla polskich filmów. Jury festiwalu w składzie Claire van Daal, Edmund Jansons, Carmen Gray, Daniel Ebner i Philip Ilson, przyznało wyróżnenie filmowi "Superjednostka".

Zrealizowany przez Teresę Czepiec dokument został doceniony w kategorii filmów dokumentalnych. Jurorzy podkreślili, że: „W tym ludzkim i płynnym portrecie zamkniętej społeczności nakreślona została zmuszająca do myślenia paralela między kinem a architekturą”.

Superjednostka to ogromny blok mieszkalny zaprojektowany  jako "maszyna do mieszkania".  Na 15 kondygnacjach budynku może mieszkać nawet 3 tysiące ludzi. Winda zatrzymuje się co 3. piętro więc mieszkańcy, żeby dojść do swoich mieszkań, muszą pokonać prawdziwy labirynt korytarzy i schodów. Głównymi bohaterami filmu dokumentalnego są  ludzie zamieszkujący wnętrze Superjednostki i przeżywający w niej ważne chwile swojego życia. Tu pulsują ich emocje, rodzą się oczekiwania i spełniają się - lub nie spełniają- ich pragnienia.

Ponadto, nagrodzony został także film "Matka Ziemia" Piotra Złotorowicza. Obraz otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu studenckiego. W uzasadnieniu werdyktu czytamy: „Nie sposób było nie dostrzec siły, surowych emocji oraz imponujących umiejętności, jakie cechują ten film. Porusza on klasyczny temat, a mimo to reżyserowi udało się zaskoczyć i poruszyć nas w każdym aspekcie tego doskonałego dzieła”.

"Matka Ziemia" to historia konfliktu oczekiwań ojca z możliwościami i wrażliwością syna. Maciek – główny bohater filmu – nie jest już chłopcem, ale jeszcze nie stał się mężczyzną. Chce zaspokoić ambicje ojca i – tak jak wszyscy w rodzinie – zostać rzeźnikiem. Jest jednak zbyt wrażliwy, żeby zadać cierpienie zwierzęciu. Chłopak wszystkie ciepłe uczucia kieruje w stronę starego, zaniedbanego sadu – jedynej pamiątki po jego zmarłej matce.

Więcej informacji o festiwalu znaleźć można na jego stronie internetowej .
PZ
PolishDocs/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  16.04.2015
Zobacz również
fot. Wajda Studio
Duchy z Borneo
Cztery polskie dokumenty nagrodzone na New York Festivals
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll