PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
Obraz zmontowany z powstańczych kronik z 1944 roku, otrzymał 13 lutego 2014 roku prestiżową nagrodę w Los Angeles.
Film według pomysłu Jana Komasy zwyciężył w kategorii najlepszy montaż dźwięku w kategorii dokumentu fabularyzowanego. Nagrodę przyznało Motion Picture Sound Editors (MPSE) - międzynarodowe stowarzyszanie zrzeszające filmowych reżyserów dźwięku z całego świata.

- Ta nagroda to dla nas prawie jak Oscar dźwiękowy. To niesamowite, że zespół dźwiękowców z Polski został tak doceniony w USA - powiedział PAP Bartosz Putkiewicz (reżyser dźwięku) w rozmowie telefonicznej z Los Angeles, gdzie w niedzielę wieczorem czasu lokalnego odbył się finał 62. edycji konkursu. Jak podkreślił, nie spodziewali się nagrody, gdyż w konkursie nagradzane są przede wszystkim wielkie superprodukcje amerykańskie.

 

W kategorii fabularyzowanego filmu dokumentalnego, w której zwyciężyło "Powstanie Warszawskie", do nagrody nominowanych było w sumie siedem filmów, w tym "Citizenfour" (o byłym współpracowniku służb specjalnych USA Edwardzie Snowdenie). W kategorii filmu fabularnego zwyciężyli m.in. "Birdman" Alejandro G. Inarritu, "Snajper" Clinta Eastwooda i "Niezłomny" Angeliny Jolie, a w kategorii serialu telewizyjnego - "Newsroom", "Gra o tron" i "Fargo".


Z myślą o zagranicznym widzu i amerykańskich festiwalach filmowych powstała specjalna wersja filmu pod tytułem "Warsaw Uprising". Do współpracy przy jej przygotowaniu zaproszony został reżyser Władysław Pasikowski. Do oryginalnego scenariusza dołączono postać amerykańskiego dziennikarza, któremu dwójka głównych bohaterów tłumaczy to, co dzieje się w Warszawie.

- Pracowaliśmy na niesamowitym materiale, który przez 70 lat był materiałem niemym. Teraz z filmu w kinie, widzowie mogą dowiedzieć się, co mówili powstańcy uwiecznieni kamerą przez autorów kronik z 1944 roku – mówił PAP Putkiewicz, jeszcze gdy trwały prace nad filmem. - Korzystaliśmy z pomocy specjalistów od czytania z ruchu warg. Potrafiliśmy po kilka godzin siedzieć nad jednym ujęciem i je rozczytywać. Następnie zapraszaliśmy do studia aktora. Problem jednak był w tym, że gdy wiedzieliśmy już, kto co powiedział, to sposobu, w jaki to powiedział, mogliśmy się tylko domyślać. Interpretacja tekstu jest także bardzo ważna, dlatego próby nagrań z udziałem aktorów były żmudne.
PZ
rp.pl
Ostatnia aktualizacja:  16.02.2015
Zobacz również
fot. Next Film
Pokaz filmu „Portrecista”
Nominowane do Oscara dokumenty w kinie Kultura
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll