PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
DOKUMENT
  6.08.2014
Dorota Roszkowska prosto z "Dwóch Brzegów" recenzuje dokument Krzysztofa Magowskiego.
Dobrze jest obejrzeć dobry film. Jeszcze mam łzę w oku od piosenki  przebijającej się poprzez napisy końcowe i tłum widzów zmierzających do wyjścia – „Kałakolczik” Czesława Niemena. O tym legendarnym artyście opowiada Krzysztof Magowski w  długometrażowym  filmie dokumentalnym, który właśnie obejrzałam w namiocie kinowym festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Film zaczyna się zaskakująco; oto na trybunach Legii kibice wstają i z tysięcy męskich gardeł wydobywają się słowa „… miasto moje a w nim najpiękniejszy mój sen…”  Dalej widzimy już Niemena śpiewającego  i przepiękną panoramę Warszawy o świcie. Wiele jest wzruszających momentów w  tym filmie odwołujących się do naszej emocjonalnej pamięci muzycznej. Coraz to kolejna słynna piosenka Niemena chwyta za serce. Aż w połowie filmu zaczęłam odczuwać żal, że reżyser nie daje żadnej z nich wybrzmieć do końca. Tak by się posłuchało…

Prymat  zostaje  oddany wypowiedziom ludzi bliskich Niemenowi, świadków jego drogi twórczej i zmagań życiowych. To oni prowadzą narrację filmu. Jest ona wartka i odkrywająca ciekawe fakty z życia artysty. Ale wielogłos naprzemiennie zmontowanych wypowiedzi i ich fragmentów staje się od połowy filmu natarczywy jak na targowisku.  To przegadanie to niewątpliwie także ograniczenie dla odbioru filmu poza granicami Polski. Chyba reżyser nie miał serca  rozstać się z wieloma wypowiedziami, nie dał rady oprzeć  się natłokowi smakowitych relacji, szczególnie tych o przeciwnościach i szykanach, jakie spotykały Niemena ze strony władz PRL.

Nie starczyło więc miejsca na skupienie się na jego muzyce, na jej charakterystykę, pokazanie jak oddziaływała na ludzi. Zaskakuje też brak informacji o żonie bohatera – modelce Małgorzacie Niemen i ich dzieciach. To luka biograficzna. Natomiast sporo miejsca zostało poświęcone pierwszej żonie z czasów młodzieńczych oraz gorącemu romansowi z włoską piosenkarką. To przemilczenie,  być może spowodowane brakiem zgody wdowy, powoduje, że portret Niemena pozostaje w dużej mierze pozbawiony strony osobistej.  A tak chciałoby się wiedzieć o tym więcej; skąd czerpał swoją siłę, jakim był człowiekiem prywatnie.

Mimo tych niedosytów oglądałam film bez chwili znużenia, choć  trwał dłużej niż zwyczajowy dokument (1 godz), a nawet film kinowy (90 min), bo aż 104 minuty. Krzysztof Magowski  potrafi opowiadać i nadać nawet smutnym faktom jakiś wymiar optymizmu - wydestylowany  z charyzmy bohatera i siły jego talentu. Przypomina mi się tu podobny ton emanujący z wcześniejszego filmu reżysera „Świat moich wujków”. Tam również Magowski opowiadał o przeciwnościach losu, a nawet o świecie, który został zniszczony, wydobywając ze swoich tytułowych bohaterów umiejętność życia.
"Sen o Warszawie" – to poruszający portret niezapomnianego artysty, świetny film muzyczny i biograficzny.  Na uznanie zasługuje wnikliwa dokumentacja i mocne przesłanie do widzów. Dało się wyczuć ich skupienie podczas projekcji i zadowolenie z kontaktu z dziełem artystycznym, gdy opuszczali namiot kinowy. Na uznanie zasługuje TVP2 – główny producent  filmu oraz decyzja ekspertów PISF i MFF.  Ten film to prawdziwa sztuka dokumentu.

Kazimierz, 5 sierpnia 2014

Dorota Roszkowska
Artykuł redakcyjny
Ostatnia aktualizacja:  26.09.2014
Zobacz również
fot. Tomasz Rawski/ Warta Film
Powstanie Warszawskie w polskim filmie dokumentalnym
Powstał dokument o Elżbiecie Czyżewskiej
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll