PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
DOKUMENT
  28.07.2014
W piątek, 25. lipca 2014 roku ruszyła 17. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w meksykańskim Guanajuato. W tym roku gościem specjalnym jest kinematografia polska. W programie oprócz filmów fabularnych znalazło się prawie sześćdziesiąt polskich filmów krótkometrażowych, animowanych i dokumentalnych.
Do współpracy przy tegorocznym programie specjalnym zostały zaproszone liczne instytucje – PWSFTviT, Szkoła Wajdy, Studio Munka - Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Festiwal Filmowy Żubroofka a także Krakowska Fundacja Filmowa. Każda z nich przygotowała odrębny program filmowy. Krakowska Fundacja Filmowa w Meksyku zaprezentuje aż trzy programy filmowe. Pierwszy z nich to pokaz filmów reprezentowanych przez fundację w ramach Agencji Promocji Filmów, które zrealizowali studenci Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Pokazane zostaną m.in. znane festiwalowej publiczności "Święto zmarłych"  Aleksandry Terpińskiej czy "Czwarty człowiek" Krzysztofa Kasiora.

Drugim programem będzie blok dokumentalny – złożony z dwóch retrospektyw dokumentalistów – operatorów – Marcina Koszałki i Wojciecha Staronia. Już w poniedziałek w Guanajuato pokazane zostaną "Takiego pięknego syna urodziłam", "Cały dzień razem" oraz "Istnienie" Marcina Koszałki a także dwa filmy Wojciecha Staronia - "Argentyńska lekcja" i „Syberyjska lekcja”. Dodatkowo w programie znalazł się także najnowszy dokument Wiktorii Szymańskiej pt. "Marionetista", przy którym Staroń współpracował jako autor zdjęć. 


Kadr z filmu "Istnienie", fot. OTO.

Program dokumentalny uzupełnia także blok filmów krótkometrażowych. Wśród nich znalazły się m.in. filmy Piotra Stasika ("Koniec lata"), Tomasza Wolskiego ("Szczęściarze") oraz Marcina Janosa Krawczyka ("Sześć tygodni").  

Trzeci program poświęcony został wyłącznie filmom animowanym. Widzowie i goście meksykańskiego festiwalu obejrzą dziesięć filmów z katalogu Agencji Promocji Filmów Krakowskiej Fundacji Filmowej – m.in. wielokrotnie nagradzane "Millhaven" Bartka Kulasa, "Sekwens" Roberta Sowy czy „Virus Roberta Procha.

Studio Munka – SFP jest jedną z polskich instytucji obecnych na festiwalu z własnym programem. W dniach 27-29 lipca podczas Pitching Market Studio Munka - SFP zaprezentuje znajdujący się obecnie na etapie montażu dokument Aleksandry Maciuszek „Casa Blanca”. Casa Blanca to nazwa małego zapomnianego miasteczka na Kubie, w którym żyją bohaterowie filmu Maciuszek– 76-letnia, sparaliżowana i chora Nelsa i jej 36-letni syn Vladimir, dotknięty Zespołem Downa. Film jest intymnym portretem niepozbawionej konfliktów wzajemnej relacji nadopiekuńczej matki i opiekującego się nią syna oraz ich stosunków z lokalną społecznością.

"Casa Blanca" to wyjątkowy projekt w historii Studia Munka – SFP. Będzie to pierwsza polsko– meksykańska koprodukcja w średnim metrażu (70 minut) realizowana w ramach programu „Pierwszy Dokument”. Polskim koproducentem filmu jest Anna Gawlita (Kijora), meksykańskimi zaś Santiago De La Paz Nicolau i Lucia Diaz Alvarez (Nomadas).


Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem projektu jest Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Krakow Film Commission. Reprezentantami Krakowskiej Fundacji w Meksyku będą Zofia Ścisłowska i Katarzyna Wilk, która została także zaproszona do jury oceniającego meksykańskie filmy studenckie w konkursie „Tożsamość i przynależność”.

Centralnym  punktem polskiej obecności na festiwalu w Guanajuato będzie Polsko-Meksykańskie forum, które odbędzie się 31 lipca. Spotkanie, w którym wezmą udział zarówno polscy jak i meksykańscy przedstawiciele branży filmowej ma przybliżyć dominujące strategie w przemyśle filmowym obu krajów a także skłonić do dyskusji na temat możliwości współpracy. 

Festiwal w Gunajuato jest  najważniejszym festiwalem promującym twórczość młodych reżyserów w Ameryce Łacińskiej.  Co roku festiwal gromadzi widownię 90,000 widzów, którzy w kinach i obiektach usytuowanych w dwóch festiwalowych miastach -  San Miguel de Allende i Guanajuato - oglądają program skomponowany z ponad 400 filmów. W tym roku w konkursie filmów krótkometrażowych powalczy szkolna fabuła Jagody Szelc pt. "Taki pejzaż" (prod. PWSFTviT), natomiast w konkursie filmów animowanych "Niebieski pokój" Tomasza Siwińskiego (prod. Se-ma-for, Sacrebleu Productions). Dodatkowo, w pozakonkursowym pokazie Midnight Madness pojawi się animowane "Do serca twego" Ewy Borysewicz (prod. Animaso, Serafiński Studio).

Więcej na temat Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Guanajuato oraz polskich filmów w programie można przeczytać tutaj
PZ
PolishDocs/ Studio Munka/ SFP
Ostatnia aktualizacja:  28.07.2014
Zobacz również
fot. Studio Munka - SFP
Polskie kino dokumentalne zawojowało Estonię
Nie znajdziesz tego na torrentach
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll