PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W Katowicach odbyła się uroczystość wręczenia tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego światowej sławy kompozytorowi - Wojciechowi Kilarowi.

Uniwersytet Śląski, zapowiadając uroczystość, napisał o Wojciechu Kilarze, że tytuł doktora honoris causa postanowiono nadać "największemu autorytetowi polskiej muzyki współczesnej, jednemu z najwybitniejszych kompozytorów muzyki poważnej, którego dzieła wykonywane są w salach koncertowych całego świata", a także "twórcy fenomenalnej muzyki filmowej, lwowianinowi z urodzenia, Ślązakowi z wyboru, obywatelowi świata o międzynarodowej sławie i uznaniu".


Wojciech Kilar, fot. AKPA

Kompozytor w Katowicach skończył szkołę średnią oraz uzyskał dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej. W 2006 r. został honorowym obywatelem miasta; ma też honorowe obywatelstwo Rzeszowa, gdzie mieszkał krótko po wojnie. W 1998 r. został doktorem honoris causa Uniwersytetu Opolskiego. 3 maja 2012 r. otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

- Jest to ogromny zaszczyt, ja sobie strasznie cenię to wyróżnienie, że ono mnie spotyka w mieście, w którym spędziłem ponad trzy czwarte swojego życia. Jestem urodzony we Lwowie i mam jakby podwójne obywatelstwo - lwowskie i katowickie. I szczególnie cenne jest dla mnie to, że zostałem tutaj na Śląsku zaakceptowany. Ten zaszczyt - doktoratu honoris causa - jest dla mnie najcenniejszym dowodem tego, że jestem tutaj jakby u siebie, w Katowicach, na Śląsku - powiedział artysta.
 - Ta miłość do muzyki, to, że stała się moim zawodem, to mi zostało dane przez Pana Boga. Takich rzeczy się nie wybiera, one przychodzą same - mówił Kilar.

Dodał, że doktorat honoris causa Uniwersytetu Śląskiego jest wspaniałym prezentem urodzinowym (już za miesiąc). Poinformował także, że aktualnie pracuje nad nowym dziełem. - Ja się mierzę z tematem, który mnie ćwierć wieku fascynuje, z Psalmem 136, do którego napisałem już kilka krótkich utworów, a teraz pracuję nad tym psalmem w całości - ujawnił. Powiedział, że będzie to utwór trwający mniej więcej pół godziny, "rodzaj symfonii".
Urodzony w 1932 r. we Lwowie, a od 1948 r. mieszkający w Katowicach, Wojciech Kilar znany jest na świecie głównie ze swojej muzyki filmowej; stworzył ją do ponad 130 produkcji. Współpracował m.in. z Jane Campion, Francisem Fordem Coppolą, Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim.

Kilar jest autorem wielu utworów symfonicznych. Karierę rozpoczął w końcu lat 50. biorąc udział w pierwszych edycjach festiwalu muzyki współczesnej Warszawska Jesień. Od początku lat 60. współtworzył nową polską szkołę awangardową wraz z Krzysztofem Pendereckim i Henrykiem Mikołajem Góreckim. W połowie lat 70. zaczął nawiązywać do tradycji, szukał inspiracji ludowej i religijnej. Wtedy powstał jeden z jego najsłynniejszych utworów - "Krzesany". Ma też w dorobku wiele powszechnie znanych popularnych utworów, jak np. piosenka "W stepie szerokim" z serialu "Przygody pana Michała", do którego skomponował muzykę. Napisał ją też m.in. do kultowego "Rejsu" oraz do "Pana Tadeusza", gdzie motywem przewodnim jest słynny polonez.

Z inicjatywą uhonorowania mieszkającego od ponad 60 lat w Katowicach Wojciecha Kilara wyszedł Wydział Teologiczny katowickiej uczelni. Uniwersytet postanowił docenić nie tylko dorobek muzyczny kompozytora, ale także jego postawę życiową i przywiązanie do wartości.  Artysta jest m.in. laureatem nagrody metropolity katowickiego "Lux ex Silesia" - "Światło ze Śląska". Otrzymał też medal Papieskiej Rady ds. Kultury "Per artem ad Deum" (Przez sztukę do Boga) oraz nagrodę Totus 2009, przyznawaną przez Fundację Konferencji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Wyróżniono go wówczas za "wytrwałe otwieranie dróg piękna, wiodących ku wierze, nadziei i miłości, dokonywanego przez wiele lat i w wielu wymiarach życia".

EJ
Informacja prasowa
Ostatnia aktualizacja:  8.08.2013
Zobacz również
Daniel Olbrychski pod Wiedniem
Nowe Horyzonty a sprawa polska
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2019
Scroll