PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
Aktorzy Polscy
Filmowcy Polscy
MENU
W ramach projektu "Plan filmowy" młodzi kinomanii mogą się przyjrzeć, jak powstawał najnowszy film Jana Komasy "Miasto44".

Do obejrzenia fragmentów planu filmu Jana Komasy o powstaniu warszawskim "Miasto44" - w tym m.in. kostiumy aktorów i scenografię, np. sztuczny kanał - zaprasza uczniów z całej Polski Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych przy ul. Chełmskiej w Warszawie.


"Miasto44". Fot. Akson Studio.

Zdjęcia do filmu "Miasto44" trwały od maja do sierpnia 2013 roku. Realizowano je m.in. w scenografii wybudowanej w WFDiF. Po zakończeniu zdjęć tę część scenografii umieszczono w hali na terenie wytwórni. Młodzi zwiedzający dowiadują się, jak kręcenie filmu wygląda "od kuchni" oraz jak wielu ludzi i jak liczne filmowe zawody reprezentujących pracuje nad tym, by film mógł powstać (oprócz reżysera, aktorów, autora scenariusza, operatora i twórcy scenografii, są to m.in. montażysta, dźwiękowiec, oświetlacz). Do obejrzenia w hali są m.in. kamera i stanowisko operatora oraz stanowisko dźwiękowca. Uczniowie mają też szansę zobaczyć elementy filmowej scenografii, odwzorowujące pokój w zbombardowanym warszawskim domu z czasu II wojny światowej, oraz przejść specjalnie skonstruowanym sztucznym kanałem, którym w filmie Komasy przedzierają się przez Warszawę młodzi powstańcy. Mogą też obejrzeć kostiumy, noszone w "Mieście44" przez aktorów, np. sukienkę głównej bohaterki. Spacer po planie trwa około półtorej godziny. Grupy oprowadza przewodnik, tłumacząc dzieciom i młodzieży oraz nauczycielom, jak wygląda proces powstawania filmu na kolejnych etapach. Wędrówkę poprzedzają wizyty w garderobie i filmowej charakteryzatorni. Uczniowie przebierają się w kostiumy stylizowane na mundury powstańców. Następnie charakteryzator maluje na twarzach uczniów czerwone smugi. Charakteryzacji poddani mogą być również nauczyciele.

Głównym organizatorem projektu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a partnerami firma Akson Studio (producent filmu "Miasto44") oraz Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Projekt został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Szczegółowe informacje o wycieczkach dostępne są na stronie internetowej www.wfdif.com.pl.


MZ
PAP
Ostatnia aktualizacja:  28.10.2013
Zobacz również
[wideo] Co się działo u "Pani z przedszkola"?
Wolę grać sceny emocjonalne
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2021
Scroll