PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
W październiku Jerzy Stuhr rozpocznie zdjęcia do swojego siódmego filmu. "Obywatel" ma być opowieścią o zwyczajnym Polaku żyjącym w niezwyczajnych czasach.

Na pomysł zrealizowania filmu o reprezentancie swojego pokolenia Jerzy Stuhr wpadł już kilka lat temu. – Do głowy przyszła mi ta perwersyjna forma polegająca na cofaniu się w życiorysie bohatera. Na tym oparłem cały scenariusz, który podlegał później różnym mutacjom. Jedna z wersji scenariusza była nawet drukowana w "Dialogu" – opowiada w rozmowie z Portalem Filmowym Jerzy Stuhr, reżyser filmu "Obywatel".


Jerzy Stuhr. Fot. Kuźnia Zdjęć.

Akcja filmu rozpoczyna się na początku lat 50. i rozgrywa w Warszawie na przestrzeni minionych 60 lat. Głównym bohaterem jest Jan Bratek. – To będzie opowieść o zwykłym człowieku, żyjącym w bardzo ciekawych czasach. Polityka w tym filmie będzie tylko w tle. Będę się wystrzegał aluzji politycznych – zastrzega Jerzy Stuhr, który zagra Jana Bratka w późniejszym okresie jego życia. W "Obywatelu" wystąpi również Maciej Stuhr. – Zagra moją młodość, czyli lata 60., 70. i 80. Już wcześniej pracowaliśmy razem przy "Pogodzie na jutro". Możliwe, że przy tym filmie będzie nam się nawet łatwiej współpracować niż poprzednim razem. Tym bardziej, że Maciek stopniowo poznawał ten scenariusz, oswajał się z nim – opowiada Jerzy Stuhr. Poszukiwany jest jeszcze chłopiec, który byłby Janem Bratkiem we wczesnym dzieciństwie. Istotną rolę w życiu bohatera będzie odgrywała również jego matka. Na przestrzeni lat wcielą się w nią Magdalena Boczarska i Małgorzata Dobrowolska.

Producentem "Obywatela" jest Opus Film. Ale nie jedynym. – Ja ten film chcę również współprodukować. Zaczęliśmy go za własne pieniądze, będąc pewni, że dostaniemy dotację. Okazało się, że tak się nie stało, ale to też zaowocowało. Mieliśmy więcej czasu na przygotowanie gruntownej dokumentacji – przyznaje Jerzy Stuhr. W tzw. międzyczasie zachorował na raka. Kiedy wyzdrowiał, postanowił powrócić do realizacji "Obywatela". Autorem zdjęć, które powstaną w Łodzi i Warszawie (35 dni – od października do listopada 2013 r.), będzie Paweł Edelman. - Stolicę, którą trudno już dziś odtworzyć, znajdziemy w Łodzi. Tam jeszcze są takie bruki, ulice i kamienice, jakich w Warszawie już nie ma – dodaje Stuhr.

Za scenografię odpowiada Monika Sajko, a kostiumy zaprojektuje Magdalena Biedrzycka. Muzykę skomponuje krakowski pianista związany z "Piwnicą pod Baranami" Adrian Konarski, mający już na swoim koncie ścieżkę dźwiękową do filmu "Pręgi" w reżyserii Magdaleny Piekorz. – Zawsze w tle będą się też pojawiać piosenki, które były przebojami w danym okresie. Czasem bohater sam będzie je nucił. Na przykład "Z tobą chcę oglądać świat..." i już wiemy, kiedy to było. Albo jak usłyszymy: "Żegnam was, już wiem..." to wiadomo, że to były lata 80., etc. – zdradza Jerzy Stuhr.

Film ma kosztować ok. 6 mln zł i jest współfinansowany przez PISF.



Marcin Zawiśliński
Portalfilmowy.pl
Ostatnia aktualizacja:  22.05.2013
Zobacz również
Światłoczuła "Miłość" z Fabickim
Jest trailer polskiego horroru "Silent Lake"
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2024
Scroll