PORTAL
start
Aktualności
Filmy polskie
Box office
Baza wiedzy
Książki filmowe
Dokument
Scenarzyści
Po godzinach
Blogi
Konkursy
SFP
start
Wydarzenia
Komunikaty
Pożegnania
Zostań członkiem SFP
Informacje
Dla członków SFP
Kontakt
ZAPA
www.zapa.org.pl
Komunikaty
Informacje
Zapisy do ZAPA
Kontakt
KINO KULTURA
www.kinokultura.pl
Aktualności
Informacje
Repertuar
Kontakt
STUDIO MUNKA
www.studiomunka.pl
Aktualności
Informacje
Zgłoś projekt
Kontakt
AKTORZY POLSCY
www.aktorzypolscy.pl
Aktualności
Informacje
Szukaj
Kontakt
FILMOWCY POLSCY
www.filmowcypolscy.pl
Aktualnosci
Informacje
Szukaj
Kontakt
MAGAZYN FILMOWY
start
O magazynie
Kontakt
STARA ŁAŹNIA
www.restauracjalaznia.pl
Aktualności
Informacje
Rezerwacja
Kontakt
PKMW
start
Aktualności
Filmy
O programie
Kontakt
Portal
SFP
ZAPA
Kino Kultura
Studio Munka
Magazyn Filmowy
Stara Łaźnia
PKMW
MENU
12 listopada w  kinie Kultura w Warszawie odbędzie się uroczysty pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu Tadeusza Konwickiego "Dolina Issy" wg Czesława Miłosza. Gośćmi premiery będą jego twórcy, a wśród nich autor zdjęć Jerzy Łukaszewicz, kompozytor Zygmunt Konieczny oraz aktorzy Maria Pakulnis, Danuta Szaflarska i Krzysztof Gosztyła.
 
Litewska prowincja początku XX wieku, świat fascynujący i mroczny, gdzie chrześcijaństwo przenika się z pogaństwem, świat żywych ze światem umarłych, a targani namiętnościami ludzie zdolni są do czynów strasznych i niezwykłych. Adaptować „Dolinę Issy” ze względu na jej eseistyczną formę nie było łatwo, zwłaszcza że Konwicki nie chciał robić kolejnej opowieści o dziecięcej inicjacji. Zamiast tego zrobił film o świecie, którego już nie ma, zmitologizowanej Litwie roku 1918, fascynującej i mrocznej, napiętnowanej złem, gdzie chrześcijaństwo przenika się z pogaństwem, świat żywych ze światem umarłych, a ludzkie czyny dyktowane są niszczącymi namiętnościami.

Danuta Szaflarska i Anna Dymna w filmie "Dolina Issy", fot. KinoRP

„Byłem osobiście zawstydzony tym, co go spotkało tutaj po »wybraniu wolności«. Napadło na niego wielu kolegów, zelżono go, zwymyślano. Myślałem, że naszą winę trzeba w jakiś sposób zmazać. Chciałem połączyć dwie rzeczy. Myślałem, że zrobię na konto, na odpowiedzialność Miłosza, film o moich, w cudzysłowie, bo niedokładnie moich stronach, o Litwie, a jednocześnie wykonam małą ekspiację”. Reakcją poety na ów szlachetny gest reżysera było ponoć pytanie: „Co, to jestem ja?!”

Piękna Magdalena (Anna Dymna), która, nieszczęśliwie zakochana w młodym księdzu (Tadeusz Bradecki), popełnia samobójstwo, panicznie bojąca się śmierci babcia (Danuta Szaflarska), Baltazar (Krzysztof Gosztyła) zmagający się z wyrzutami sumienia po zabiciu człowieka – wszyscy oni są naznaczeni przez to miejsce. A ich potomkowie – w tym Konwicki i Miłosz – skazani na wygnanie, tułaczkę po świecie, podkreślaną kontrapunktowymi dla filmowej opowieści wierszami poety, recytowanym na tle obcych, wielkomiejskich pejzaży. Znakomite zdjęcia Jerzego Łukaszewicza, niepokojąca muzyka Zygmunta Koniecznego, doborowa obsada i status jednej z najciekawszych ekranizacji polskiej literatury.
 
Krzysztof Gosztyła w filmie "Dolina Issy", fot. KinoRP

- Moje Kresy to jest i było bogactwo, wielowątkowość kulturalna, językowa, religijna, obyczajowa - mówił reżyser. - W książkach i filmach uprawiałem swój prywatny ekumenizm, starałem się łagodzić, jednać ludzi ze sobą. Listopadowa premiera „Doliny Issy” to okazja do wzięcia udziału w takim właśnie ekumenicznym filmowym nabożeństwie – gdzie bowiem obchodzić Dziady, jak nie na Litwie?

"Dolina Issy" to kolejna tegoroczna premiera KinaRP. Rok 2012 w 5-letniej historii Projektu jest rokiem wyjątkowym, bo rekonstrukcji cyfrowej zostało poddanych łącznie aż 40 filmów – niektóre z nich, na czele z „Pannami z Wilka”, zaprezentowano podczas tegorocznego FPFF w Gdyni w ramach cyklu Czysta klasyka. W grudniu - premiera „Człowieka z żelaza”.

Projekt KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD i koordynowane przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe, którego partnerami są obecnie: Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, The Chimney Pot, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Soundplace, Studio Produkcyjne Orka i BTI Studios. Projekt KinoRP honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.

Portalfilmowy.pl jest patronem medialnym projektu.

Organizatorami premiery „Doliny Issy” są: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe Zebra i kino Kultura oraz twórcy projektu KinoRP.


EJ
SFP/KinoRP
Ostatnia aktualizacja:  6.11.2012
Zobacz również
Premiera "Pana Tadeusza" z 1928 roku w nowym Iluzjonie
Harasimowicz: nie dla szkolnych czytanek
Copyright © by Stowarzyszenie Filmowców Polskich 2002 - 2025
Scroll